Pellilän Autotyö Oy är ett aktiebolag med hemort i Forssa, registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 28 t€ och rörelseresultatet 7 432 €; soliditet 78,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 306 € och inkomstskatterna 1 261 €.
Forssa: 4 nya företag på 30 dagar
- V. Raita Group OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- DuoTalent OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
- Kauppinen Kiinteistöt OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 28 t€ | 42 t€ | 50 t€ | 51 t€ |
| Förändring i omsättning | -33,8 % | -16,6 % | -0,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 6 204 € | 7 222 € | 12 t€ | 7 432 € |
| Rörelsebidrag % | 22,4 % | 17,2 % | 24,6 % | 14,7 % |
| Rörelseresultat | 7 432 € | 5 717 € | 10 t€ | 4 862 € |
| Rörelsemarginal | 26,8 % | 13,7 % | 20,8 % | 9,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 5 823 € | 4 456 € | 14 t€ | 7 120 € |
| Personalkostnader | -6 998 € | 22 t€ | 23 t€ | 28 t€ |
| Soliditet | 78,4 % | 75,6 % | 76,1 % | 75,9 % |
| Kassalikviditet | 4,42 | 3,89 | 3,90 | 3,60 |
| Current ratio | 4,42 | 3,89 | 3,90 | 3,60 |
| Relativ skuldsättning | 68,3 % | 52,7 % | 43,4 % | 41,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,5 % | 6,5 % | 20,0 % | 10,9 % |
| Balansomslutning | 88 t€ | 90 t€ | 91 t€ | 86 t€ |
| Eget kapital | 69 t€ | 68 t€ | 69 t€ | 66 t€ |
| Kassa och bank | 82 t€ | 78 t€ | 81 t€ | 73 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 28 t€ | 42 t€ | 50 t€ | 51 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 2 068 € | 0 € |
| Material och tjänster | 1 842 € | -1 002 € | -5 575 € | -2 955 € |
| Personalkostnader | 6 998 € | -22 t€ | -23 t€ | -28 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 229 € | -1 505 € | -1 928 € | -2 570 € |
| Övriga rörelsekostnader | 10 t€ | -12 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 432 € | 5 717 € | 10 t€ | 4 862 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -34 € | -147 € | 4 739 € | -151 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 7 466 € | 5 570 € | 15 t€ | 4 711 € |
| Inkomstskatt | 1 643 € | -1 114 € | -1 261 € | 2 409 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 823 € | 4 456 € | 14 t€ | 7 120 € |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 089 € | 4 681 € | 6 186 € | 12 t€ |
| Fordringar | 1 911 € | 7 343 € | 3 991 € | 2 006 € |
| Kassa och bank | 82 t€ | 78 t€ | 81 t€ | 73 t€ |
| Rörliga aktiva | 84 t€ | 86 t€ | 85 t€ | 75 t€ |
| Aktiva | 88 t€ | 90 t€ | 91 t€ | 86 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 69 t€ | 68 t€ | 69 t€ | 66 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 19 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 19 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 28 t€ | 42 t€ | 50 t€ | 51 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 2 068 € | 0 € |
| Material och tjänster | 1 842 € | -1 002 € | -5 575 € | -2 955 € |
| Personalkostnader | 6 998 € | -22 t€ | -23 t€ | -28 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 229 € | -1 505 € | -1 928 € | -2 570 € |
| Övriga rörelsekostnader | 10 t€ | -12 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 432 € | 5 717 € | 10 t€ | 4 862 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -34 € | -147 € | 4 739 € | -151 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 7 466 € | 5 570 € | 15 t€ | 4 711 € |
| Inkomstskatt | 1 643 € | -1 114 € | -1 261 € | 2 409 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 823 € | 4 456 € | 14 t€ | 7 120 € |
| Bestående aktiva | 4 089 € | 4 681 € | 6 186 € | 12 t€ |
| Fordringar | 1 911 € | 7 343 € | 3 991 € | 2 006 € |
| Kassa och bank | 82 t€ | 78 t€ | 81 t€ | 73 t€ |
| Rörliga aktiva | 84 t€ | 86 t€ | 85 t€ | 75 t€ |
| Aktiva | 88 t€ | 90 t€ | 91 t€ | 86 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 69 t€ | 68 t€ | 69 t€ | 66 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 19 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 19 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Placeringar | 404 € | 404 € | 404 € | 404 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 361 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 51 t€ | 52 t€ | 44 t€ | 47 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 550 € | 0 € | 0 € | 177 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 799 € | 17 € | 0 € | 303 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 7 343 € | 3 991 € | 1 830 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 842 € | -1 002 € | -5 575 € | -2 955 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 5 823 € | 4 456 € | 14 t€ | 7 120 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 911 € | 7 343 € | 3 991 € | 2 006 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 20 € | -201 € | -240 € | -205 € |
| Materiella tillgångar | 3 686 € | 4 278 € | 5 783 € | 11 t€ |
| Löner och arvoden | 5 000 € | -20 t€ | -18 t€ | -21 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 171 € | 1 261 € | 0 € |
| Passiva | 88 t€ | 90 t€ | 91 t€ | 86 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | 4 925 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 998 € | -1 956 € | -4 679 € | -4 239 € |
| Maskiner och inventarier | 3 686 € | 4 278 € | 5 783 € | 7 710 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 229 € | -1 505 € | -1 928 € | -2 570 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | – | – | 0 € | 3 432 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 3 948 € |
| Övriga aktier och andelar | 404 € | 404 € | 404 € | 404 € |
| Pensionskostnader | – | – | 0 € | -2 502 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 54 € | 54 € | 54 € | 54 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pellilän Autotyö Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.