Varkauden Autopalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Varkaus, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,2 M€ ja liikevoitto 165 t€; omavaraisuusaste 78,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 144 t€ ja tuloverot 29 t€.
Varkaus: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- Hyvän arjen kumppani OyIkääntyneiden, vammaisten ja kehitysvammaisten kotihoito
- Asennekäpälät OyEläinlääkintäpalvelut
- Taika Works OyGraafinen suunnittelu
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 989 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,5 % | 12,8 % | 6,0 % | 2,4 % | – |
| Käyttökate | 102 t€ | 215 t€ | 177 t€ | 170 t€ | 149 t€ |
| Käyttökate-% | 8,2 % | 17,7 % | 16,5 % | 16,8 % | 15,1 % |
| Liikevoitto | 165 t€ | 146 t€ | 104 t€ | 98 t€ | 82 t€ |
| Liikevoitto-% | 13,3 % | 12,1 % | 9,7 % | 9,6 % | 8,3 % |
| Tilikauden tulos | 134 t€ | 115 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 56 t€ |
| Henkilöstökulut | -390 t€ | 375 t€ | 345 t€ | 294 t€ | 272 t€ |
| Omavaraisuusaste | 78,9 % | 70,9 % | 57,1 % | 51,4 % | 45,1 % |
| Quick ratio | 0,73 | 0,59 | 0,72 | 0,64 | 0,52 |
| Current ratio | 1,68 | 1,69 | 1,79 | 1,85 | 1,79 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 19,6 % | 26,3 % | 42,9 % | 50,1 % | 57,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,7 % | 14,8 % | 12,4 % | 13,1 % | 12,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Oma pääoma | 908 t€ | 776 t€ | 611 t€ | 535 t€ | 465 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 13 t€ | 8 000 € | 21 t€ | 10 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 989 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 16 t€ | 6 984 € | 14 t€ | 7 571 € | 400 € |
| Materiaalit ja palvelut | 466 t€ | -483 t€ | -405 t€ | -397 t€ | -392 t€ |
| Henkilöstökulut | 390 t€ | -375 t€ | -345 t€ | -294 t€ | -272 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 63 t€ | -68 t€ | -74 t€ | -73 t€ | -68 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 172 t€ | -144 t€ | -159 t€ | -158 t€ | -175 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 165 t€ | 146 t€ | 104 t€ | 98 t€ | 82 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 288 € | -2 594 € | -8 889 € | -9 947 € | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 167 t€ | 144 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 70 t€ |
| Tuloverot | 33 t€ | -29 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 134 t€ | 115 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 56 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 848 t€ | 820 t€ | 719 t€ | 715 t€ | 714 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 172 t€ | 180 t€ | 209 t€ | 213 t€ | 225 t€ |
| Saamiset | 86 t€ | 83 t€ | 134 t€ | 92 t€ | 82 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 13 t€ | 8 000 € | 21 t€ | 10 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 303 t€ | 275 t€ | 351 t€ | 327 t€ | 317 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 908 t€ | 776 t€ | 611 t€ | 535 t€ | 465 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 63 t€ | 156 t€ | 263 t€ | 330 t€ | 388 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 180 t€ | 163 t€ | 197 t€ | 177 t€ | 177 t€ |
| Vieras pääoma | 243 t€ | 319 t€ | 460 t€ | 507 t€ | 565 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 989 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 16 t€ | 6 984 € | 14 t€ | 7 571 € | 400 € |
| Materiaalit ja palvelut | 466 t€ | -483 t€ | -405 t€ | -397 t€ | -392 t€ |
| Henkilöstökulut | 390 t€ | -375 t€ | -345 t€ | -294 t€ | -272 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 63 t€ | -68 t€ | -74 t€ | -73 t€ | -68 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 172 t€ | -144 t€ | -159 t€ | -158 t€ | -175 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 165 t€ | 146 t€ | 104 t€ | 98 t€ | 82 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 288 € | -2 594 € | -8 889 € | -9 947 € | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 167 t€ | 144 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 70 t€ |
| Tuloverot | 33 t€ | -29 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 134 t€ | 115 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 56 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 848 t€ | 820 t€ | 719 t€ | 715 t€ | 714 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 172 t€ | 180 t€ | 209 t€ | 213 t€ | 225 t€ |
| Saamiset | 86 t€ | 83 t€ | 134 t€ | 92 t€ | 82 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 13 t€ | 8 000 € | 21 t€ | 10 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 303 t€ | 275 t€ | 351 t€ | 327 t€ | 317 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 908 t€ | 776 t€ | 611 t€ | 535 t€ | 465 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 63 t€ | 156 t€ | 263 t€ | 330 t€ | 388 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 180 t€ | 163 t€ | 197 t€ | 177 t€ | 177 t€ |
| Vieras pääoma | 243 t€ | 319 t€ | 460 t€ | 507 t€ | 565 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 332 t€ | 357 t€ | 384 t€ | 413 t€ | 444 t€ |
| Sijoitukset | 224 t€ | 161 t€ | 14 t€ | 100 € | 100 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 35 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 655 t€ | 603 t€ | 527 t€ | 457 t€ | 400 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 30 t€ | 0 € | 8 102 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 35 t€ | 24 t€ | 54 t€ | 55 t€ | 45 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 84 t€ | 81 t€ | 103 t€ | 90 t€ | 72 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 110 t€ | 50 t€ | 0 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 437 t€ | -422 t€ | -383 t€ | -377 t€ | -402 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 134 t€ | 115 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 56 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 4 429 € | 4 931 € | 6 507 € | 6 935 € | 5 176 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 86 t€ | 83 t€ | 134 t€ | 92 t€ | 82 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 351 € | -8 344 € | -9 262 € | -10 t€ | -12 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 619 t€ | 654 t€ | 699 t€ | 708 t€ | 708 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 172 t€ | 180 t€ | 209 t€ | 213 t€ | 225 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 316 t€ | -308 t€ | -280 t€ | -229 t€ | -209 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 47 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 38 t€ | 28 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 4 429 € | 4 931 € | 6 507 € | 6 935 € | 5 176 € |
| Vastattavaa | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 472 € | 292 € | 374 € | 461 € | 1 219 € |
| Muut henkilösivukulut | 13 t€ | -8 176 € | -10 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 37 t€ | 100 t€ | 163 t€ | 226 t€ | 289 t€ |
| Koneet ja kalusto | 207 t€ | 217 t€ | 235 t€ | 216 t€ | 185 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 63 t€ | -68 t€ | -74 t€ | -73 t€ | -68 t€ |
| Palvelujen ostot | 21 t€ | -32 t€ | -18 t€ | -8 344 € | -5 489 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 63 t€ | 63 t€ | 67 t€ | 63 t€ | 82 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 7 893 € | -30 t€ | -4 144 € | -12 t€ | 15 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 224 t€ | 161 t€ | 14 t€ | 100 € | 100 € |
| Eläkekulut | 61 t€ | -59 t€ | -55 t€ | -55 t€ | -51 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 6 167 € | 5 458 € | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 26 t€ | 56 t€ | 100 t€ | 104 t€ | 99 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Varkauden Autopalvelu Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään 10 %:iin (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 7,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.