Varkauden Autopalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Varkaus, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 165 t€; soliditet 78,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 144 t€ och inkomstskatterna 29 t€.
Varkaus: 3 nya företag på 30 dagar
- Hyvän arjen kumppani OyIkääntyneiden, vammaisten ja kehitysvammaisten kotihoito
- Asennekäpälät OyEläinlääkintäpalvelut
- Taika Works OyGraafinen suunnittelu
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 989 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,5 % | 12,8 % | 6,0 % | 2,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 102 t€ | 215 t€ | 177 t€ | 170 t€ | 149 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,2 % | 17,7 % | 16,5 % | 16,8 % | 15,1 % |
| Rörelseresultat | 165 t€ | 146 t€ | 104 t€ | 98 t€ | 82 t€ |
| Rörelsemarginal | 13,3 % | 12,1 % | 9,7 % | 9,6 % | 8,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 134 t€ | 115 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 56 t€ |
| Personalkostnader | -390 t€ | 375 t€ | 345 t€ | 294 t€ | 272 t€ |
| Soliditet | 78,9 % | 70,9 % | 57,1 % | 51,4 % | 45,1 % |
| Kassalikviditet | 0,73 | 0,59 | 0,72 | 0,64 | 0,52 |
| Current ratio | 1,68 | 1,69 | 1,79 | 1,85 | 1,79 |
| Relativ skuldsättning | 19,6 % | 26,3 % | 42,9 % | 50,1 % | 57,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 % | 14,8 % | 12,4 % | 13,1 % | 12,1 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Eget kapital | 908 t€ | 776 t€ | 611 t€ | 535 t€ | 465 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 13 t€ | 8 000 € | 21 t€ | 10 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 989 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 6 984 € | 14 t€ | 7 571 € | 400 € |
| Material och tjänster | 466 t€ | -483 t€ | -405 t€ | -397 t€ | -392 t€ |
| Personalkostnader | 390 t€ | -375 t€ | -345 t€ | -294 t€ | -272 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 63 t€ | -68 t€ | -74 t€ | -73 t€ | -68 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 172 t€ | -144 t€ | -159 t€ | -158 t€ | -175 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 165 t€ | 146 t€ | 104 t€ | 98 t€ | 82 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 288 € | -2 594 € | -8 889 € | -9 947 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 167 t€ | 144 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 70 t€ |
| Inkomstskatt | 33 t€ | -29 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 134 t€ | 115 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 56 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 848 t€ | 820 t€ | 719 t€ | 715 t€ | 714 t€ |
| Omsättningstillgångar | 172 t€ | 180 t€ | 209 t€ | 213 t€ | 225 t€ |
| Fordringar | 86 t€ | 83 t€ | 134 t€ | 92 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 13 t€ | 8 000 € | 21 t€ | 10 t€ |
| Rörliga aktiva | 303 t€ | 275 t€ | 351 t€ | 327 t€ | 317 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 908 t€ | 776 t€ | 611 t€ | 535 t€ | 465 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 63 t€ | 156 t€ | 263 t€ | 330 t€ | 388 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 180 t€ | 163 t€ | 197 t€ | 177 t€ | 177 t€ |
| Främmande kapital | 243 t€ | 319 t€ | 460 t€ | 507 t€ | 565 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 989 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 6 984 € | 14 t€ | 7 571 € | 400 € |
| Material och tjänster | 466 t€ | -483 t€ | -405 t€ | -397 t€ | -392 t€ |
| Personalkostnader | 390 t€ | -375 t€ | -345 t€ | -294 t€ | -272 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 63 t€ | -68 t€ | -74 t€ | -73 t€ | -68 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 172 t€ | -144 t€ | -159 t€ | -158 t€ | -175 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 165 t€ | 146 t€ | 104 t€ | 98 t€ | 82 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 288 € | -2 594 € | -8 889 € | -9 947 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 167 t€ | 144 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 70 t€ |
| Inkomstskatt | 33 t€ | -29 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 134 t€ | 115 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 56 t€ |
| Bestående aktiva | 848 t€ | 820 t€ | 719 t€ | 715 t€ | 714 t€ |
| Omsättningstillgångar | 172 t€ | 180 t€ | 209 t€ | 213 t€ | 225 t€ |
| Fordringar | 86 t€ | 83 t€ | 134 t€ | 92 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 13 t€ | 8 000 € | 21 t€ | 10 t€ |
| Rörliga aktiva | 303 t€ | 275 t€ | 351 t€ | 327 t€ | 317 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 908 t€ | 776 t€ | 611 t€ | 535 t€ | 465 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 63 t€ | 156 t€ | 263 t€ | 330 t€ | 388 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 180 t€ | 163 t€ | 197 t€ | 177 t€ | 177 t€ |
| Främmande kapital | 243 t€ | 319 t€ | 460 t€ | 507 t€ | 565 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 332 t€ | 357 t€ | 384 t€ | 413 t€ | 444 t€ |
| Immateriella rättigheter | 4 429 € | 4 931 € | 6 507 € | 6 935 € | 5 176 € |
| Immateriella tillgångar | 4 429 € | 4 931 € | 6 507 € | 6 935 € | 5 176 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 110 t€ | 50 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 134 t€ | 115 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 56 t€ |
| Maskiner och inventarier | 207 t€ | 217 t€ | 235 t€ | 216 t€ | 185 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 224 t€ | 161 t€ | 14 t€ | 100 € | 100 € |
| Pensionskostnader | 61 t€ | -59 t€ | -55 t€ | -55 t€ | -51 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 35 t€ | 24 t€ | 54 t€ | 55 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 30 t€ | 0 € | 8 102 € |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Material och förnödenheter | 172 t€ | 180 t€ | 209 t€ | 213 t€ | 225 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 47 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 38 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 84 t€ | 81 t€ | 103 t€ | 90 t€ | 72 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 351 € | -8 344 € | -9 262 € | -10 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 63 t€ | 63 t€ | 67 t€ | 63 t€ | 82 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 35 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 86 t€ | 83 t€ | 134 t€ | 92 t€ | 82 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 655 t€ | 603 t€ | 527 t€ | 457 t€ | 400 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 6 167 € | 5 458 € | 0 € | – | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Placeringar | 224 t€ | 161 t€ | 14 t€ | 100 € | 100 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 7 893 € | -30 t€ | -4 144 € | -12 t€ | 15 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 63 t€ | -68 t€ | -74 t€ | -73 t€ | -68 t€ |
| Materiella tillgångar | 619 t€ | 654 t€ | 699 t€ | 708 t€ | 708 t€ |
| Köp av tjänster | 21 t€ | -32 t€ | -18 t€ | -8 344 € | -5 489 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 37 t€ | 100 t€ | 163 t€ | 226 t€ | 289 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 26 t€ | 56 t€ | 100 t€ | 104 t€ | 99 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 437 t€ | -422 t€ | -383 t€ | -377 t€ | -402 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 472 € | 292 € | 374 € | 461 € | 1 219 € |
| Övriga lönebikostnader | 13 t€ | -8 176 € | -10 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Löner och arvoden | 316 t€ | -308 t€ | -280 t€ | -229 t€ | -209 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Varkauden Autopalvelu Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 7,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.