Ivalon kauppakeskus kiinteistöosakeyhtiö on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Inari, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 569 t€ ja liikevoitto 215 t€; omavaraisuusaste 50,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 160 t€ ja tuloverot 33 t€. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: sulautuminen tai jakautuminen 7.1.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 569 t€ | 551 t€ | 551 t€ | 436 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 3,3 % | 0,0 % | 26,3 % | – |
| Käyttökate | 98 t€ | 332 t€ | 330 t€ | 260 t€ |
| Käyttökate-% | 17,3 % | 60,3 % | 59,9 % | 59,5 % |
| Liikevoitto | 215 t€ | 207 t€ | 196 t€ | 118 t€ |
| Liikevoitto-% | 37,8 % | 37,5 % | 35,6 % | 27,0 % |
| Tilikauden tulos | 144 t€ | 139 t€ | 112 t€ | 68 t€ |
| Omavaraisuusaste | 50,9 % | 46,0 % | 40,0 % | 36,6 % |
| Quick ratio | 0,75 | 3,74 | 3,52 | 3,71 |
| Current ratio | 0,75 | 3,74 | 3,52 | 3,71 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 220,8 % | 265,4 % | 301,6 % | 426,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 11,1 % | 11,2 % | 10,1 % | 6,4 % |
| Taseen loppusumma | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 124 t€ | 121 t€ | 108 t€ | 104 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 569 t€ | 551 t€ | 551 t€ | 436 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 116 t€ | -126 t€ | -134 t€ | -142 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 238 t€ | -219 t€ | -221 t€ | -190 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 215 t€ | 207 t€ | 196 t€ | 118 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 36 t€ | -35 t€ | -63 t€ | -32 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 179 t€ | 171 t€ | 133 t€ | 85 t€ |
| Tuloverot | 34 t€ | -33 t€ | -22 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 144 t€ | 139 t€ | 112 t€ | 68 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset | 819 t€ | 855 t€ | 809 t€ | 853 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 124 t€ | 121 t€ | 108 t€ | 104 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 943 t€ | 976 t€ | 918 t€ | 956 t€ |
| Vastaavaa | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 261 t€ | 261 t€ | 258 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 569 t€ | 551 t€ | 551 t€ | 436 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 116 t€ | -126 t€ | -134 t€ | -142 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 238 t€ | -219 t€ | -221 t€ | -190 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 215 t€ | 207 t€ | 196 t€ | 118 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 36 t€ | -35 t€ | -63 t€ | -32 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 179 t€ | 171 t€ | 133 t€ | 85 t€ |
| Tuloverot | 34 t€ | -33 t€ | -22 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 144 t€ | 139 t€ | 112 t€ | 68 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset | 819 t€ | 855 t€ | 809 t€ | 853 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 124 t€ | 121 t€ | 108 t€ | 104 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 943 t€ | 976 t€ | 918 t€ | 956 t€ |
| Vastaavaa | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 261 t€ | 261 t€ | 258 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 23 t€ | 23 t€ | 20 t€ | 41 t€ |
| Vastattavaa | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 19 t€ | 55 t€ | 9 162 € | 73 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 2 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 24 t€ | 48 t€ | 0 € | 25 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 800 t€ | 800 t€ | 800 t€ | 780 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 977 t€ | 989 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 17 t€ | 12 t€ | 18 t€ | 8 188 € |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 15 t€ | 4 398 € | 0 € | 14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 144 t€ | 139 t€ | 112 t€ | 68 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 60 t€ | -83 t€ | -63 t€ | -32 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 800 t€ | 800 t€ | 800 t€ | 780 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 970 € | 51 t€ | 9 162 € | 8 410 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,2 M€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 16 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 8 981 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 116 t€ | -126 t€ | -134 t€ | -142 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ivalon kauppakeskus kiinteistöosakeyhtiö kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6953 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 7,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Sulautuminen tai jakautuminen
Ilmainen kuukausilista: Inari
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta