Ivalon kauppakeskus kiinteistöosakeyhtiö är ett aktiebolag med hemort i Enare, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 569 t€ och rörelseresultatet 215 t€; soliditet 50,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 160 t€ och inkomstskatterna 33 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: fusion eller delning 7.1.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 569 t€ | 551 t€ | 551 t€ | 436 t€ |
| Förändring i omsättning | 3,3 % | 0,0 % | 26,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 98 t€ | 332 t€ | 330 t€ | 260 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,3 % | 60,3 % | 59,9 % | 59,5 % |
| Rörelseresultat | 215 t€ | 207 t€ | 196 t€ | 118 t€ |
| Rörelsemarginal | 37,8 % | 37,5 % | 35,6 % | 27,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 144 t€ | 139 t€ | 112 t€ | 68 t€ |
| Soliditet | 50,9 % | 46,0 % | 40,0 % | 36,6 % |
| Kassalikviditet | 0,75 | 3,74 | 3,52 | 3,71 |
| Current ratio | 0,75 | 3,74 | 3,52 | 3,71 |
| Relativ skuldsättning | 220,8 % | 265,4 % | 301,6 % | 426,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 % | 11,2 % | 10,1 % | 6,4 % |
| Balansomslutning | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 124 t€ | 121 t€ | 108 t€ | 104 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 569 t€ | 551 t€ | 551 t€ | 436 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 116 t€ | -126 t€ | -134 t€ | -142 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 238 t€ | -219 t€ | -221 t€ | -190 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 215 t€ | 207 t€ | 196 t€ | 118 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 36 t€ | -35 t€ | -63 t€ | -32 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 179 t€ | 171 t€ | 133 t€ | 85 t€ |
| Inkomstskatt | 34 t€ | -33 t€ | -22 t€ | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 144 t€ | 139 t€ | 112 t€ | 68 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 819 t€ | 855 t€ | 809 t€ | 853 t€ |
| Kassa och bank | 124 t€ | 121 t€ | 108 t€ | 104 t€ |
| Rörliga aktiva | 943 t€ | 976 t€ | 918 t€ | 956 t€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 261 t€ | 261 t€ | 258 t€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 569 t€ | 551 t€ | 551 t€ | 436 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 116 t€ | -126 t€ | -134 t€ | -142 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 238 t€ | -219 t€ | -221 t€ | -190 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 215 t€ | 207 t€ | 196 t€ | 118 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 36 t€ | -35 t€ | -63 t€ | -32 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 179 t€ | 171 t€ | 133 t€ | 85 t€ |
| Inkomstskatt | 34 t€ | -33 t€ | -22 t€ | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 144 t€ | 139 t€ | 112 t€ | 68 t€ |
| Bestående aktiva | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 819 t€ | 855 t€ | 809 t€ | 853 t€ |
| Kassa och bank | 124 t€ | 121 t€ | 108 t€ | 104 t€ |
| Rörliga aktiva | 943 t€ | 976 t€ | 918 t€ | 956 t€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 261 t€ | 261 t€ | 258 t€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 977 t€ | 989 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 1,2 M€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ |
| Långfristiga fordringar | 800 t€ | 800 t€ | 800 t€ | 780 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 2 € |
| Långfristiga lånefordringar | 800 t€ | 800 t€ | 800 t€ | 780 t€ |
| Passiva | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 15 t€ | 4 398 € | 0 € | 14 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 17 t€ | 12 t€ | 18 t€ | 8 188 € |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 970 € | 51 t€ | 9 162 € | 8 410 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 16 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 8 981 € |
| Kortfristiga fordringar | 19 t€ | 55 t€ | 9 162 € | 73 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 50 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 23 t€ | 23 t€ | 20 t€ | 41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 144 t€ | 139 t€ | 112 t€ | 68 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 24 t€ | 48 t€ | 0 € | 25 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 60 t€ | -83 t€ | -63 t€ | -32 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 116 t€ | -126 t€ | -134 t€ | -142 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ivalon kauppakeskus kiinteistöosakeyhtiö till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6953 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 7,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Fusion eller delning
Gratis månadslista: Enare
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis