RaMat Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 180 t€ ja liikevoitto 98 t€; omavaraisuusaste 96,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 79 t€ ja tuloverot 16 t€.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 180 t€ | 184 t€ | 176 t€ | 190 t€ | 159 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,6 % | 4,6 % | -7,3 % | 19,5 % | – |
| Käyttökate | 67 t€ | 121 t€ | 116 t€ | 145 t€ | 124 t€ |
| Käyttökate-% | 37,1 % | 65,4 % | 65,9 % | 76,3 % | 77,6 % |
| Liikevoitto | 98 t€ | 83 t€ | 84 t€ | 108 t€ | 80 t€ |
| Liikevoitto-% | 54,4 % | 45,2 % | 47,5 % | 56,8 % | 50,3 % |
| Tilikauden tulos | 75 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 83 t€ | 65 t€ |
| Henkilöstökulut | -3 885 € | 3 547 € | 2 574 € | 4 012 € | 3 001 € |
| Omavaraisuusaste | 96,0 % | 72,9 % | 71,4 % | 64,1 % | 55,0 % |
| Quick ratio | 5,21 | 1,73 | 2,48 | 2,10 | 5,11 |
| Current ratio | 5,21 | 1,73 | 2,48 | 2,10 | 5,11 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,8 % | 104,6 % | 112,0 % | 135,4 % | 194,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,7 % | 12,1 % | 12,7 % | 18,0 % | 17,3 % |
| Taseen loppusumma | 575 t€ | 711 t€ | 691 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Oma pääoma | 552 t€ | 518 t€ | 493 t€ | 461 t€ | 378 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 81 t€ | 156 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 97 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 180 t€ | 184 t€ | 176 t€ | 190 t€ | 159 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 200 € | 0 € | 2 443 € | 0 € | 92 € |
| Materiaalit ja palvelut | 817 € | -3 187 € | -4 137 € | 0 € | -294 € |
| Henkilöstökulut | 3 885 € | -3 547 € | -2 574 € | -4 012 € | -3 001 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 31 t€ | -37 t€ | -33 t€ | -37 t€ | -44 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 47 t€ | -57 t€ | -56 t€ | -41 t€ | -32 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 98 t€ | 83 t€ | 84 t€ | 108 t€ | 80 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 509 € | -4 741 € | -5 073 € | -3 883 € | -286 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 94 t€ | 79 t€ | 79 t€ | 104 t€ | 80 t€ |
| Tuloverot | 19 t€ | -16 t€ | -16 t€ | -21 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 75 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 83 t€ | 65 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 481 t€ | 516 t€ | 520 t€ | 552 t€ | 586 t€ |
| Saamiset | 13 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 100 t€ | 3 561 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 81 t€ | 156 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 97 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 94 t€ | 195 t€ | 171 t€ | 166 t€ | 101 t€ |
| Vastaavaa | 575 t€ | 711 t€ | 691 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 552 t€ | 518 t€ | 493 t€ | 461 t€ | 378 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 4 872 € | 80 t€ | 128 t€ | 178 t€ | 289 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 113 t€ | 69 t€ | 79 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 193 t€ | 197 t€ | 258 t€ | 309 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 180 t€ | 184 t€ | 176 t€ | 190 t€ | 159 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 200 € | 0 € | 2 443 € | 0 € | 92 € |
| Materiaalit ja palvelut | 817 € | -3 187 € | -4 137 € | 0 € | -294 € |
| Henkilöstökulut | 3 885 € | -3 547 € | -2 574 € | -4 012 € | -3 001 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 31 t€ | -37 t€ | -33 t€ | -37 t€ | -44 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 47 t€ | -57 t€ | -56 t€ | -41 t€ | -32 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 98 t€ | 83 t€ | 84 t€ | 108 t€ | 80 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 509 € | -4 741 € | -5 073 € | -3 883 € | -286 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 94 t€ | 79 t€ | 79 t€ | 104 t€ | 80 t€ |
| Tuloverot | 19 t€ | -16 t€ | -16 t€ | -21 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 75 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 83 t€ | 65 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 481 t€ | 516 t€ | 520 t€ | 552 t€ | 586 t€ |
| Saamiset | 13 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 100 t€ | 3 561 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 81 t€ | 156 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 97 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 94 t€ | 195 t€ | 171 t€ | 166 t€ | 101 t€ |
| Vastaavaa | 575 t€ | 711 t€ | 691 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 552 t€ | 518 t€ | 493 t€ | 461 t€ | 378 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 4 872 € | 80 t€ | 128 t€ | 178 t€ | 289 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 113 t€ | 69 t€ | 79 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 193 t€ | 197 t€ | 258 t€ | 309 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 294 t€ | 317 t€ | 332 t€ | 357 t€ | 383 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 75 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 83 t€ | 65 t€ |
| Koneet ja kalusto | 22 t€ | 33 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ |
| Eläkekulut | 571 € | -283 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 903 € | 4 642 € | 3 490 € | 4 748 € | 3 349 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 992 € | 10 t€ | 9 440 € | 1 419 € | 3 561 € |
| Vastattavaa | 575 t€ | 711 t€ | 691 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 94 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 420 € | 1 100 € | 755 € | 7 448 € | 9 104 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 566 € | -11 t€ | -8 270 € | -3 884 € | -286 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 826 € | 20 t€ | 3 958 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | – | 0 € | 94 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 57 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 7 277 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 5 157 € | 3 561 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 297 € | 8 678 € | 17 t€ | 3 737 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 474 t€ | 453 t€ | 428 t€ | 375 t€ | 310 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Sijoitukset | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 31 t€ | -37 t€ | -33 t€ | -37 t€ | -44 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 366 t€ | 401 t€ | 404 t€ | 437 t€ | 471 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -915 € | -490 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 75 t€ | 125 t€ | 175 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 4 872 € | 4 872 € | 3 342 € | 3 342 € | 289 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 817 € | -2 272 € | -3 647 € | 0 € | -294 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 58 € | 5 819 € | 3 197 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 119 € | -17 € | 0 € | -35 € | -97 € |
| Palkat ja palkkiot | 3 195 € | -3 247 € | -2 574 € | -3 977 € | -2 904 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna RaMat Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 3,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.