RaMat Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 180 t€ och rörelseresultatet 98 t€; soliditet 96,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 79 t€ och inkomstskatterna 16 t€.
Åbo: 48 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 180 t€ | 184 t€ | 176 t€ | 190 t€ | 159 t€ |
| Förändring i omsättning | -2,6 % | 4,6 % | -7,3 % | 19,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 67 t€ | 121 t€ | 116 t€ | 145 t€ | 124 t€ |
| Rörelsebidrag % | 37,1 % | 65,4 % | 65,9 % | 76,3 % | 77,6 % |
| Rörelseresultat | 98 t€ | 83 t€ | 84 t€ | 108 t€ | 80 t€ |
| Rörelsemarginal | 54,4 % | 45,2 % | 47,5 % | 56,8 % | 50,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 75 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 83 t€ | 65 t€ |
| Personalkostnader | -3 885 € | 3 547 € | 2 574 € | 4 012 € | 3 001 € |
| Soliditet | 96,0 % | 72,9 % | 71,4 % | 64,1 % | 55,0 % |
| Kassalikviditet | 5,21 | 1,73 | 2,48 | 2,10 | 5,11 |
| Current ratio | 5,21 | 1,73 | 2,48 | 2,10 | 5,11 |
| Relativ skuldsättning | 12,8 % | 104,6 % | 112,0 % | 135,4 % | 194,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,7 % | 12,1 % | 12,7 % | 18,0 % | 17,3 % |
| Balansomslutning | 575 t€ | 711 t€ | 691 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Eget kapital | 552 t€ | 518 t€ | 493 t€ | 461 t€ | 378 t€ |
| Kassa och bank | 81 t€ | 156 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 97 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 180 t€ | 184 t€ | 176 t€ | 190 t€ | 159 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 200 € | 0 € | 2 443 € | 0 € | 92 € |
| Material och tjänster | 817 € | -3 187 € | -4 137 € | 0 € | -294 € |
| Personalkostnader | 3 885 € | -3 547 € | -2 574 € | -4 012 € | -3 001 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 31 t€ | -37 t€ | -33 t€ | -37 t€ | -44 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 47 t€ | -57 t€ | -56 t€ | -41 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 98 t€ | 83 t€ | 84 t€ | 108 t€ | 80 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 509 € | -4 741 € | -5 073 € | -3 883 € | -286 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 94 t€ | 79 t€ | 79 t€ | 104 t€ | 80 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -16 t€ | -16 t€ | -21 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 75 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 83 t€ | 65 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 481 t€ | 516 t€ | 520 t€ | 552 t€ | 586 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 100 t€ | 3 561 € |
| Kassa och bank | 81 t€ | 156 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 97 t€ |
| Rörliga aktiva | 94 t€ | 195 t€ | 171 t€ | 166 t€ | 101 t€ |
| Aktiva | 575 t€ | 711 t€ | 691 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 552 t€ | 518 t€ | 493 t€ | 461 t€ | 378 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 4 872 € | 80 t€ | 128 t€ | 178 t€ | 289 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ | 113 t€ | 69 t€ | 79 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 193 t€ | 197 t€ | 258 t€ | 309 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 180 t€ | 184 t€ | 176 t€ | 190 t€ | 159 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 200 € | 0 € | 2 443 € | 0 € | 92 € |
| Material och tjänster | 817 € | -3 187 € | -4 137 € | 0 € | -294 € |
| Personalkostnader | 3 885 € | -3 547 € | -2 574 € | -4 012 € | -3 001 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 31 t€ | -37 t€ | -33 t€ | -37 t€ | -44 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 47 t€ | -57 t€ | -56 t€ | -41 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 98 t€ | 83 t€ | 84 t€ | 108 t€ | 80 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 509 € | -4 741 € | -5 073 € | -3 883 € | -286 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 94 t€ | 79 t€ | 79 t€ | 104 t€ | 80 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -16 t€ | -16 t€ | -21 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 75 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 83 t€ | 65 t€ |
| Bestående aktiva | 481 t€ | 516 t€ | 520 t€ | 552 t€ | 586 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 100 t€ | 3 561 € |
| Kassa och bank | 81 t€ | 156 t€ | 141 t€ | 67 t€ | 97 t€ |
| Rörliga aktiva | 94 t€ | 195 t€ | 171 t€ | 166 t€ | 101 t€ |
| Aktiva | 575 t€ | 711 t€ | 691 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 552 t€ | 518 t€ | 493 t€ | 461 t€ | 378 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 4 872 € | 80 t€ | 128 t€ | 178 t€ | 289 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ | 113 t€ | 69 t€ | 79 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 193 t€ | 197 t€ | 258 t€ | 309 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 294 t€ | 317 t€ | 332 t€ | 357 t€ | 383 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 75 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 83 t€ | 65 t€ |
| Maskiner och inventarier | 22 t€ | 33 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ |
| Pensionskostnader | 571 € | -283 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 903 € | 4 642 € | 3 490 € | 4 748 € | 3 349 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 992 € | 10 t€ | 9 440 € | 1 419 € | 3 561 € |
| Passiva | 575 t€ | 711 t€ | 691 t€ | 718 t€ | 687 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 94 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 420 € | 1 100 € | 755 € | 7 448 € | 9 104 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 566 € | -11 t€ | -8 270 € | -3 884 € | -286 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 826 € | 20 t€ | 3 958 € | 0 € | – |
| Långfristiga fordringar | – | – | 0 € | 94 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 57 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 7 277 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 5 157 € | 3 561 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 297 € | 8 678 € | 17 t€ | 3 737 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 474 t€ | 453 t€ | 428 t€ | 375 t€ | 310 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Placeringar | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 31 t€ | -37 t€ | -33 t€ | -37 t€ | -44 t€ |
| Materiella tillgångar | 366 t€ | 401 t€ | 404 t€ | 437 t€ | 471 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -915 € | -490 € | 0 € | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 75 t€ | 125 t€ | 175 t€ | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 4 872 € | 4 872 € | 3 342 € | 3 342 € | 289 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 817 € | -2 272 € | -3 647 € | 0 € | -294 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 58 € | 5 819 € | 3 197 € | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 119 € | -17 € | 0 € | -35 € | -97 € |
| Löner och arvoden | 3 195 € | -3 247 € | -2 574 € | -3 977 € | -2 904 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör RaMat Invest Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 3,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.