Sijoitusyhtiö Jenna & Juliet Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 840 t€; omavaraisuusaste 52,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 286 t€ ja tuloverot 57 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 189 t€ vuosina 2023–2024; suurin ostaja on Tukipalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Tampere: 66 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 524 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,4 % | -100,0 % | – |
| Bruttotulos | 5,8 M€ | 5,7 M€ | – |
| Käyttökate | 840 t€ | 534 t€ | 1,1 M€ |
| Käyttökate-% | – | – | 206,3 % |
| Liikevoitto | 840 t€ | 534 t€ | 1,1 M€ |
| Liikevoitto-% | – | – | 206,3 % |
| Tilikauden tulos | 508 t€ | 226 t€ | 683 t€ |
| Henkilöstökulut | -66 t€ | 83 t€ | 86 t€ |
| Omavaraisuusaste | 52,5 % | 51,8 % | 53,5 % |
| Quick ratio | 2,38 | 1,07 | 1,94 |
| Current ratio | 2,38 | 1,07 | 1,94 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 1779,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,6 % | 2,1 % | 6,4 % |
| Taseen loppusumma | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,1 M€ |
| Oma pääoma | 11,2 M€ | 10,8 M€ | 10,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 194 t€ | 138 t€ | 122 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 524 t€ |
| Bruttotulos | 5,8 M€ | 5,7 M€ | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 5,7 M€ | 5,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 66 t€ | -83 t€ | -86 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4,9 M€ | -5,1 M€ | -4,7 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 840 t€ | 534 t€ | 1,1 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 205 t€ | -250 t€ | -227 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 634 t€ | 284 t€ | 854 t€ |
| Tuloverot | 127 t€ | -57 t€ | -171 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 508 t€ | 226 t€ | 683 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 17,4 M€ | 17,3 M€ | 16,3 M€ |
| Saamiset | 3,7 M€ | 3,5 M€ | 3,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 194 t€ | 138 t€ | 122 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 3,8 M€ |
| Vastaavaa | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € |
| Oma pääoma | 11,2 M€ | 10,8 M€ | 10,7 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 8,5 M€ | 6,7 M€ | 7,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,6 M€ | 3,4 M€ | 1,9 M€ |
| Vieras pääoma | 10,1 M€ | 10,1 M€ | 9,4 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 524 t€ |
| Bruttotulos | 5,8 M€ | 5,7 M€ | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 5,7 M€ | 5,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 66 t€ | -83 t€ | -86 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4,9 M€ | -5,1 M€ | -4,7 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 840 t€ | 534 t€ | 1,1 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 205 t€ | -250 t€ | -227 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 634 t€ | 284 t€ | 854 t€ |
| Tuloverot | 127 t€ | -57 t€ | -171 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 508 t€ | 226 t€ | 683 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 17,4 M€ | 17,3 M€ | 16,3 M€ |
| Saamiset | 3,7 M€ | 3,5 M€ | 3,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 194 t€ | 138 t€ | 122 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 3,8 M€ |
| Vastaavaa | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € |
| Oma pääoma | 11,2 M€ | 10,8 M€ | 10,7 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 8,5 M€ | 6,7 M€ | 7,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,6 M€ | 3,4 M€ | 1,9 M€ |
| Vieras pääoma | 10,1 M€ | 10,1 M€ | 9,4 M€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | – | 0 € | 226 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 3 130 € | -4 576 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 10,6 M€ | 10,6 M€ | 10,0 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 38 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 508 t€ | 226 t€ | 683 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 25 t€ | 265 € | 524 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 881 € | 4 453 € | 4 329 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 61 t€ | 64 t€ | 60 t€ |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 28 t€ | -113 t€ | -51 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 51 t€ | -62 t€ | -65 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 53 t€ | 24 t€ | 17 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 265 t€ | -310 t€ | -287 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 29 t€ | 113 t€ | 50 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 3 547 € | -1 489 € | -3 520 € |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,6 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 4,1 M€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 84 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 38 t€ | 52 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 160 t€ | 86 t€ | 167 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 160 t€ | 105 t€ | 83 t€ |
| Eläkekulut | 12 t€ | -20 t€ | -18 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 28 t€ | 58 t€ | 51 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 6,0 M€ | 5,3 M€ | 6,0 M€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 2,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 36 t€ | 8 000 € | 13 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 9,3 M€ | 9,3 M€ | 8,1 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 17 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset saamiset | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,6 M€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 4,1 M€ | 4,1 M€ | 4,1 M€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,4 M€ | 2,1 M€ | 691 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 29 t€ | 72 t€ | 52 t€ |
| Sijoitukset | 13,5 M€ | 13,4 M€ | 12,2 M€ |
| Vastattavaa | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,1 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sijoitusyhtiö Jenna & Juliet Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään neljännekseen (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.