Sijoitusyhtiö Jenna & Juliet Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 840 t€; soliditet 52,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 286 t€ och inkomstskatterna 57 t€. Offentliga köpare köpte för 189 t€ av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Tukipalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Tammerfors: 62 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 524 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,4 % | -100,0 % | – |
| Bruttoresultat | 5,8 M€ | 5,7 M€ | – |
| Rörelsebidrag | 840 t€ | 534 t€ | 1,1 M€ |
| Rörelsebidrag % | – | – | 206,3 % |
| Rörelseresultat | 840 t€ | 534 t€ | 1,1 M€ |
| Rörelsemarginal | – | – | 206,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 508 t€ | 226 t€ | 683 t€ |
| Personalkostnader | -66 t€ | 83 t€ | 86 t€ |
| Soliditet | 52,5 % | 51,8 % | 53,5 % |
| Kassalikviditet | 2,38 | 1,07 | 1,94 |
| Current ratio | 2,38 | 1,07 | 1,94 |
| Relativ skuldsättning | – | – | 1779,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 % | 2,1 % | 6,4 % |
| Balansomslutning | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,1 M€ |
| Eget kapital | 11,2 M€ | 10,8 M€ | 10,7 M€ |
| Kassa och bank | 194 t€ | 138 t€ | 122 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 524 t€ |
| Bruttoresultat | 5,8 M€ | 5,7 M€ | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 5,7 M€ | 5,4 M€ |
| Personalkostnader | 66 t€ | -83 t€ | -86 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 4,9 M€ | -5,1 M€ | -4,7 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 840 t€ | 534 t€ | 1,1 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 205 t€ | -250 t€ | -227 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 634 t€ | 284 t€ | 854 t€ |
| Inkomstskatt | 127 t€ | -57 t€ | -171 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 508 t€ | 226 t€ | 683 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 17,4 M€ | 17,3 M€ | 16,3 M€ |
| Fordringar | 3,7 M€ | 3,5 M€ | 3,7 M€ |
| Kassa och bank | 194 t€ | 138 t€ | 122 t€ |
| Rörliga aktiva | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 3,8 M€ |
| Aktiva | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € |
| Eget kapital | 11,2 M€ | 10,8 M€ | 10,7 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 8,5 M€ | 6,7 M€ | 7,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 3,4 M€ | 1,9 M€ |
| Främmande kapital | 10,1 M€ | 10,1 M€ | 9,4 M€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 524 t€ |
| Bruttoresultat | 5,8 M€ | 5,7 M€ | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 5,7 M€ | 5,4 M€ |
| Personalkostnader | 66 t€ | -83 t€ | -86 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 4,9 M€ | -5,1 M€ | -4,7 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 840 t€ | 534 t€ | 1,1 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 205 t€ | -250 t€ | -227 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 634 t€ | 284 t€ | 854 t€ |
| Inkomstskatt | 127 t€ | -57 t€ | -171 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 508 t€ | 226 t€ | 683 t€ |
| Bestående aktiva | 17,4 M€ | 17,3 M€ | 16,3 M€ |
| Fordringar | 3,7 M€ | 3,5 M€ | 3,7 M€ |
| Kassa och bank | 194 t€ | 138 t€ | 122 t€ |
| Rörliga aktiva | 3,9 M€ | 3,7 M€ | 3,8 M€ |
| Aktiva | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 364 € | 3 364 € | 3 364 € |
| Eget kapital | 11,2 M€ | 10,8 M€ | 10,7 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 8,5 M€ | 6,7 M€ | 7,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 3,4 M€ | 1,9 M€ |
| Främmande kapital | 10,1 M€ | 10,1 M€ | 9,4 M€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 28 t€ | 58 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 25 t€ | 265 € | 524 € |
| Placeringar | 13,5 M€ | 13,4 M€ | 12,2 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 38 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 10,6 M€ | 10,6 M€ | 10,0 M€ |
| Långfristiga fordringar | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,6 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 29 t€ | 72 t€ | 52 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | 0 € | 226 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 53 t€ | 24 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 881 € | 4 453 € | 4 329 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 36 t€ | 8 000 € | 13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 508 t€ | 226 t€ | 683 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 160 t€ | 105 t€ | 83 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 265 t€ | -310 t€ | -287 t€ |
| Materiella tillgångar | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 4,1 M€ |
| Löner och arvoden | 51 t€ | -62 t€ | -65 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 160 t€ | 86 t€ | 167 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 84 t€ | 0 € | – |
| Passiva | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,1 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 17 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 29 t€ | 113 t€ | 50 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 547 € | -1 489 € | -3 520 € |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,6 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 6,0 M€ | 5,3 M€ | 6,0 M€ |
| Övriga materiella tillgångar | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 3 130 € | -4 576 € | 0 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 4,1 M€ | 4,1 M€ | 4,1 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 28 t€ | -113 t€ | -51 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 1,4 M€ | 2,1 M€ | 691 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 9,3 M€ | 9,3 M€ | 8,1 M€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 38 t€ | 52 t€ | 35 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 61 t€ | 64 t€ | 60 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 2,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -20 t€ | -18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sijoitusyhtiö Jenna & Juliet Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.