Viherpalvelut Hyvönen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 23,0 M€ ja liikevoitto 1,3 M€; omavaraisuusaste 33,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 174 t€ ja tuloverot 35 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 13,6 M€ vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki). Viimeisin kaupparekisterimerkintä: kotipaikka muuttui 31.7.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 23,0 M€ | 21,2 M€ | 21,0 M€ | 17,0 M€ | 15,5 M€ | 13,1 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 8,6 % | 0,7 % | 24,0 % | 9,5 % | 18,6 % | – |
| Käyttökate | 351 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 966 t€ | 1,6 M€ |
| Käyttökate-% | 1,5 % | 5,5 % | 6,5 % | 9,3 % | 6,2 % | 11,9 % |
| Liikevoitto | 1,3 M€ | 222 t€ | 251 t€ | 1,0 M€ | 525 t€ | 435 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,7 % | 1,0 % | 1,2 % | 6,2 % | 3,4 % | 3,3 % |
| Tilikauden tulos | 257 t€ | 149 t€ | 141 t€ | 799 t€ | 393 t€ | 328 t€ |
| Henkilöstökulut | -4,4 M€ | 4,6 M€ | 4,5 M€ | 4,1 M€ | 4,0 M€ | 3,7 M€ |
| Omavaraisuusaste | 33,6 % | 58,2 % | 48,7 % | 54,7 % | 53,1 % | 56,3 % |
| Quick ratio | 0,74 | 0,99 | 1,00 | 1,27 | 1,13 | 1,62 |
| Current ratio | 0,74 | 0,99 | 1,00 | 1,27 | 1,13 | 1,62 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,3 % | 11,1 % | 17,8 % | 19,6 % | 19,9 % | 20,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 15,5 % | 4,6 % | 4,0 % | 19,9 % | 11,2 % | 9,8 % |
| Taseen loppusumma | 4,9 M€ | 5,6 M€ | 7,3 M€ | 7,3 M€ | 6,6 M€ | 6,0 M€ |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 312 t€ | 1,3 M€ | 144 t€ | 654 t€ | 616 t€ | 662 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 23,0 M€ | 21,2 M€ | 21,0 M€ | 17,0 M€ | 15,5 M€ | 13,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 226 t€ | 21 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 41 t€ | 24 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 13,6 M€ | -12,0 M€ | -11,9 M€ | -8,2 M€ | -8,3 M€ | -5,9 M€ |
| Henkilöstökulut | 4,4 M€ | -4,6 M€ | -4,5 M€ | -4,1 M€ | -4,0 M€ | -3,7 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 963 t€ | -941 t€ | -1,1 M€ | -534 t€ | -441 t€ | -1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3,0 M€ | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -3,1 M€ | -2,3 M€ | -1,9 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1,3 M€ | 222 t€ | 251 t€ | 1,0 M€ | 525 t€ | 435 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -13 t€ | -35 t€ | -71 t€ | -49 t€ | -31 t€ | -26 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,3 M€ | 187 t€ | 179 t€ | 998 t€ | 494 t€ | 409 t€ |
| Tuloverot | 70 t€ | -38 t€ | -39 t€ | -199 t€ | -101 t€ | -81 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 257 t€ | 149 t€ | 141 t€ | 799 t€ | 393 t€ | 328 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,9 M€ | 3,6 M€ | 4,1 M€ | 4,3 M€ | 3,7 M€ | 3,1 M€ |
| Saamiset | 1,7 M€ | 327 t€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 312 t€ | 1,3 M€ | 144 t€ | 654 t€ | 616 t€ | 662 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 3,2 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ |
| Vastaavaa | 4,9 M€ | 5,6 M€ | 7,3 M€ | 7,3 M€ | 6,6 M€ | 6,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 535 t€ | 295 t€ | 576 t€ | 931 t€ | 529 t€ | 833 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 3,2 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ |
| Vieras pääoma | 3,3 M€ | 2,3 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 2,6 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 23,0 M€ | 21,2 M€ | 21,0 M€ | 17,0 M€ | 15,5 M€ | 13,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 226 t€ | 21 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 41 t€ | 24 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 13,6 M€ | -12,0 M€ | -11,9 M€ | -8,2 M€ | -8,3 M€ | -5,9 M€ |
| Henkilöstökulut | 4,4 M€ | -4,6 M€ | -4,5 M€ | -4,1 M€ | -4,0 M€ | -3,7 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 963 t€ | -941 t€ | -1,1 M€ | -534 t€ | -441 t€ | -1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3,0 M€ | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -3,1 M€ | -2,3 M€ | -1,9 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1,3 M€ | 222 t€ | 251 t€ | 1,0 M€ | 525 t€ | 435 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -13 t€ | -35 t€ | -71 t€ | -49 t€ | -31 t€ | -26 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,3 M€ | 187 t€ | 179 t€ | 998 t€ | 494 t€ | 409 t€ |
| Tuloverot | 70 t€ | -38 t€ | -39 t€ | -199 t€ | -101 t€ | -81 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 257 t€ | 149 t€ | 141 t€ | 799 t€ | 393 t€ | 328 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,9 M€ | 3,6 M€ | 4,1 M€ | 4,3 M€ | 3,7 M€ | 3,1 M€ |
| Saamiset | 1,7 M€ | 327 t€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 312 t€ | 1,3 M€ | 144 t€ | 654 t€ | 616 t€ | 662 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 3,2 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ |
| Vastaavaa | 4,9 M€ | 5,6 M€ | 7,3 M€ | 7,3 M€ | 6,6 M€ | 6,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 535 t€ | 295 t€ | 576 t€ | 931 t€ | 529 t€ | 833 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 3,2 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ |
| Vieras pääoma | 3,3 M€ | 2,3 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 2,6 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 135 t€ | 276 t€ | 496 t€ | 209 t€ | 173 t€ | 291 t€ |
| Vastattavaa | 4,9 M€ | 5,6 M€ | 7,3 M€ | 7,3 M€ | 6,6 M€ | 6,0 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 29 t€ | 119 t€ | 262 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | – | – | – | 0 € | 5 645 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1,7 M€ | 312 t€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 0 € | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 221 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 18 t€ | 32 t€ | 3 150 € | 9 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 58 t€ | 18 t€ | -53 € | 923 € | 44 € | 342 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 535 t€ | 295 t€ | 576 t€ | 902 t€ | 410 t€ | 570 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 2,8 M€ | 2,2 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,4 M€ | 3,1 M€ | 3,4 M€ | 3,2 M€ | 3,1 M€ | 3,0 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2,4 M€ | 1,6 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,1 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 3,6 M€ | -3,8 M€ | -3,7 M€ | -3,3 M€ | -3,3 M€ | -3,1 M€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 15 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 953 € | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1,7 M€ | 184 t€ | 2,2 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 257 t€ | 149 t€ | 141 t€ | 799 t€ | 393 t€ | 328 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 45 t€ | -54 t€ | -72 t€ | -50 t€ | -35 t€ | -34 t€ |
| Eläkekulut | 631 t€ | -673 t€ | -654 t€ | -600 t€ | -559 t€ | -486 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 37 t€ | 96 t€ | 230 t€ | 25 t€ | 208 t€ | 26 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 0 € | 361 t€ | 393 t€ | 404 t€ | 428 t€ | 464 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 116 t€ | -99 t€ | -194 t€ | -156 t€ | -153 t€ | -134 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 11 t€ | 15 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut arvopaperit | 0 € | 417 t€ | 600 t€ | 600 t€ | 600 t€ | 600 t€ |
| Palvelujen ostot | 11,0 M€ | -9,1 M€ | -8,7 M€ | -5,7 M€ | -6,2 M€ | -4,0 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 152 € | 800 € | 1 000 € | 0 € | 4 000 € | 2 000 € |
| Ostot tilikauden aikana | 2,6 M€ | -2,9 M€ | -3,2 M€ | -2,5 M€ | -2,1 M€ | -1,9 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2,9 M€ | 3,4 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ | 3,5 M€ | 2,9 M€ |
| Rahoitusarvopaperit | 0 € | 417 t€ | 600 t€ | 600 t€ | 600 t€ | 600 t€ |
| Pitkäaikaiset siirtosaamiset | 11 t€ | 15 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 29 t€ | 90 t€ | 144 t€ | 144 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 963 t€ | -941 t€ | -1,1 M€ | -534 t€ | -441 t€ | -1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 193 t€ | 165 t€ | 258 t€ | 332 t€ | 299 t€ | 206 t€ |
| Sijoitukset | 953 € | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ |
| Konserniavustukset | 1,0 M€ | 0 € | – | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Viherpalvelut Hyvönen Oy kuuluu toimialaluokassa muu kasvien ja lannoitteiden vähittäiskauppa ylimpään neljännekseen (58 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 44 t€, 4,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Kaupparekisterin tapahtumat
- Kotipaikka muuttui
Ilmainen kuukausilista: Lahti
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta