Viherpalvelut Hyvönen Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 23,0 M€ och rörelseresultatet 1,3 M€; soliditet 33,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 174 t€ och inkomstskatterna 35 t€. Offentliga köpare köpte för 13,6 M€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki). Senaste anteckning i handelsregistret: hemorten ändrades 31.7.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 23,0 M€ | 21,2 M€ | 21,0 M€ | 17,0 M€ | 15,5 M€ | 13,1 M€ |
| Förändring i omsättning | 8,6 % | 0,7 % | 24,0 % | 9,5 % | 18,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 351 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 966 t€ | 1,6 M€ |
| Rörelsebidrag % | 1,5 % | 5,5 % | 6,5 % | 9,3 % | 6,2 % | 11,9 % |
| Rörelseresultat | 1,3 M€ | 222 t€ | 251 t€ | 1,0 M€ | 525 t€ | 435 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 1,0 % | 1,2 % | 6,2 % | 3,4 % | 3,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 257 t€ | 149 t€ | 141 t€ | 799 t€ | 393 t€ | 328 t€ |
| Personalkostnader | -4,4 M€ | 4,6 M€ | 4,5 M€ | 4,1 M€ | 4,0 M€ | 3,7 M€ |
| Soliditet | 33,6 % | 58,2 % | 48,7 % | 54,7 % | 53,1 % | 56,3 % |
| Kassalikviditet | 0,74 | 0,99 | 1,00 | 1,27 | 1,13 | 1,62 |
| Current ratio | 0,74 | 0,99 | 1,00 | 1,27 | 1,13 | 1,62 |
| Relativ skuldsättning | 14,3 % | 11,1 % | 17,8 % | 19,6 % | 19,9 % | 20,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,5 % | 4,6 % | 4,0 % | 19,9 % | 11,2 % | 9,8 % |
| Balansomslutning | 4,9 M€ | 5,6 M€ | 7,3 M€ | 7,3 M€ | 6,6 M€ | 6,0 M€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Kassa och bank | 312 t€ | 1,3 M€ | 144 t€ | 654 t€ | 616 t€ | 662 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 23,0 M€ | 21,2 M€ | 21,0 M€ | 17,0 M€ | 15,5 M€ | 13,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 226 t€ | 21 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 41 t€ | 24 t€ |
| Material och tjänster | 13,6 M€ | -12,0 M€ | -11,9 M€ | -8,2 M€ | -8,3 M€ | -5,9 M€ |
| Personalkostnader | 4,4 M€ | -4,6 M€ | -4,5 M€ | -4,1 M€ | -4,0 M€ | -3,7 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 963 t€ | -941 t€ | -1,1 M€ | -534 t€ | -441 t€ | -1,1 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | 3,0 M€ | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -3,1 M€ | -2,3 M€ | -1,9 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,3 M€ | 222 t€ | 251 t€ | 1,0 M€ | 525 t€ | 435 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -13 t€ | -35 t€ | -71 t€ | -49 t€ | -31 t€ | -26 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,3 M€ | 187 t€ | 179 t€ | 998 t€ | 494 t€ | 409 t€ |
| Inkomstskatt | 70 t€ | -38 t€ | -39 t€ | -199 t€ | -101 t€ | -81 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 257 t€ | 149 t€ | 141 t€ | 799 t€ | 393 t€ | 328 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,9 M€ | 3,6 M€ | 4,1 M€ | 4,3 M€ | 3,7 M€ | 3,1 M€ |
| Fordringar | 1,7 M€ | 327 t€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Kassa och bank | 312 t€ | 1,3 M€ | 144 t€ | 654 t€ | 616 t€ | 662 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 3,2 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ |
| Aktiva | 4,9 M€ | 5,6 M€ | 7,3 M€ | 7,3 M€ | 6,6 M€ | 6,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 535 t€ | 295 t€ | 576 t€ | 931 t€ | 529 t€ | 833 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 3,2 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ |
| Främmande kapital | 3,3 M€ | 2,3 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 2,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 23,0 M€ | 21,2 M€ | 21,0 M€ | 17,0 M€ | 15,5 M€ | 13,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 226 t€ | 21 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 41 t€ | 24 t€ |
| Material och tjänster | 13,6 M€ | -12,0 M€ | -11,9 M€ | -8,2 M€ | -8,3 M€ | -5,9 M€ |
| Personalkostnader | 4,4 M€ | -4,6 M€ | -4,5 M€ | -4,1 M€ | -4,0 M€ | -3,7 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 963 t€ | -941 t€ | -1,1 M€ | -534 t€ | -441 t€ | -1,1 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | 3,0 M€ | -3,5 M€ | -3,2 M€ | -3,1 M€ | -2,3 M€ | -1,9 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,3 M€ | 222 t€ | 251 t€ | 1,0 M€ | 525 t€ | 435 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -13 t€ | -35 t€ | -71 t€ | -49 t€ | -31 t€ | -26 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,3 M€ | 187 t€ | 179 t€ | 998 t€ | 494 t€ | 409 t€ |
| Inkomstskatt | 70 t€ | -38 t€ | -39 t€ | -199 t€ | -101 t€ | -81 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 257 t€ | 149 t€ | 141 t€ | 799 t€ | 393 t€ | 328 t€ |
| Bestående aktiva | 2,9 M€ | 3,6 M€ | 4,1 M€ | 4,3 M€ | 3,7 M€ | 3,1 M€ |
| Fordringar | 1,7 M€ | 327 t€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Kassa och bank | 312 t€ | 1,3 M€ | 144 t€ | 654 t€ | 616 t€ | 662 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 3,2 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ |
| Aktiva | 4,9 M€ | 5,6 M€ | 7,3 M€ | 7,3 M€ | 6,6 M€ | 6,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 535 t€ | 295 t€ | 576 t€ | 931 t€ | 529 t€ | 833 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 3,2 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ |
| Främmande kapital | 3,3 M€ | 2,3 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 2,6 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,6 M€ | -2,9 M€ | -3,2 M€ | -2,5 M€ | -2,1 M€ | -1,9 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 963 t€ | -941 t€ | -1,1 M€ | -534 t€ | -441 t€ | -1,1 M€ |
| Pensionskostnader | 631 t€ | -673 t€ | -654 t€ | -600 t€ | -559 t€ | -486 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 15 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 1,7 M€ | 184 t€ | 2,2 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Materiella tillgångar | 2,9 M€ | 3,4 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ | 3,5 M€ | 2,9 M€ |
| Löner och arvoden | 3,6 M€ | -3,8 M€ | -3,7 M€ | -3,3 M€ | -3,3 M€ | -3,1 M€ |
| Långfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 15 t€ | 0 € | – | – | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 0 € | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 221 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 953 € | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 257 t€ | 149 t€ | 141 t€ | 799 t€ | 393 t€ | 328 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 18 t€ | 32 t€ | 3 150 € | 9 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 116 t€ | -99 t€ | -194 t€ | -156 t€ | -153 t€ | -134 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 29 t€ | 90 t€ | 144 t€ | 144 t€ |
| Övriga värdepapper | 0 € | 417 t€ | 600 t€ | 600 t€ | 600 t€ | 600 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2,4 M€ | 1,6 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristiga fordringar | 11 t€ | 15 t€ | 0 € | – | – | – |
| Maskiner och inventarier | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 2,8 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 58 t€ | 18 t€ | -53 € | 923 € | 44 € | 342 € |
| Passiva | 4,9 M€ | 5,6 M€ | 7,3 M€ | 7,3 M€ | 6,6 M€ | 6,0 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 0 € | 361 t€ | 393 t€ | 404 t€ | 428 t€ | 464 t€ |
| Köp av tjänster | 11,0 M€ | -9,1 M€ | -8,7 M€ | -5,7 M€ | -6,2 M€ | -4,0 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 37 t€ | 96 t€ | 230 t€ | 25 t€ | 208 t€ | 26 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,4 M€ | 3,1 M€ | 3,4 M€ | 3,2 M€ | 3,1 M€ | 3,0 M€ |
| Finansiella värdepapper | 0 € | 417 t€ | 600 t€ | 600 t€ | 600 t€ | 600 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 152 € | 800 € | 1 000 € | 0 € | 4 000 € | 2 000 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 535 t€ | 295 t€ | 576 t€ | 902 t€ | 410 t€ | 570 t€ |
| Koncernbidrag | 1,0 M€ | 0 € | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | – | – | – | 0 € | 5 645 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 193 t€ | 165 t€ | 258 t€ | 332 t€ | 299 t€ | 206 t€ |
| Placeringar | 953 € | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 198 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 29 t€ | 119 t€ | 262 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 1,7 M€ | 312 t€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 135 t€ | 276 t€ | 496 t€ | 209 t€ | 173 t€ | 291 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 45 t€ | -54 t€ | -72 t€ | -50 t€ | -35 t€ | -34 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Viherpalvelut Hyvönen Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig detaljhandel med växter och gödselmedel (58 företag med beskattningsbar inkomst; median 44 t€, 4,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Händelser i handelsregistret
- Hemorten ändrades
Gratis månadslista: Lahtis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis