Kulmakonditoria Kahvilat Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Järvenpää, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 3,7 M€ ja liikevoitto -55 t€; omavaraisuusaste 36,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 32 t€ ja tuloverot 6 443 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 6 410 € vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Opetuksen Ja Kasvatuksen Palvelualue (Järvenpää). Sillä on 3 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,7 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,2 % | -0,3 % | – |
| Käyttökate | -206 t€ | 149 t€ | 164 t€ |
| Käyttökate-% | -5,6 % | 4,0 % | 4,3 % |
| Liikevoitto | -55 t€ | 38 t€ | 50 t€ |
| Liikevoitto-% | -1,5 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Tilikauden tulos | -69 t€ | 26 t€ | 34 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Omavaraisuusaste | 36,1 % | 50,1 % | 50,7 % |
| Quick ratio | 0,42 | 0,80 | 0,84 |
| Current ratio | 0,51 | 0,88 | 0,92 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,6 % | 13,1 % | 13,2 % |
| Oman pääoman tuotto | -17,7 % | 5,2 % | 6,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 991 t€ | 1,0 M€ |
| Oma pääoma | 388 t€ | 497 t€ | 513 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 152 t€ | 254 t€ | 278 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,7 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 80 t€ | 129 t€ | 127 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,5 M€ | -1,6 M€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 151 t€ | -111 t€ | -114 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1,0 M€ | -1,0 M€ | -1 000 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -55 t€ | 38 t€ | 50 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ | -5 981 € | -7 411 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -68 t€ | 32 t€ | 43 t€ |
| Tuloverot | 196 € | -6 474 € | -8 517 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -69 t€ | 26 t€ | 34 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 791 t€ | 567 t€ | 581 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 50 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Saamiset | 82 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 152 t€ | 254 t€ | 278 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 283 t€ | 424 t€ | 430 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 991 t€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 388 t€ | 497 t€ | 513 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 127 t€ | 9 434 € | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 560 t€ | 485 t€ | 467 t€ |
| Vieras pääoma | 686 t€ | 494 t€ | 499 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,7 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 80 t€ | 129 t€ | 127 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,5 M€ | -1,6 M€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 151 t€ | -111 t€ | -114 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1,0 M€ | -1,0 M€ | -1 000 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -55 t€ | 38 t€ | 50 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ | -5 981 € | -7 411 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -68 t€ | 32 t€ | 43 t€ |
| Tuloverot | 196 € | -6 474 € | -8 517 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -69 t€ | 26 t€ | 34 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 791 t€ | 567 t€ | 581 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 50 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Saamiset | 82 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 152 t€ | 254 t€ | 278 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 283 t€ | 424 t€ | 430 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 991 t€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 388 t€ | 497 t€ | 513 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 127 t€ | 9 434 € | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 560 t€ | 485 t€ | 467 t€ |
| Vieras pääoma | 686 t€ | 494 t€ | 499 t€ |
| Eläkekulut | 164 t€ | -176 t€ | -161 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 151 t€ | -111 t€ | -114 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 0 € | 12 t€ | 12 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 58 t€ | 26 t€ | 35 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 449 t€ | 463 t€ | 470 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 82 t€ | 121 t€ | 104 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 64 t€ | 25 t€ | 53 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 70 t€ | 82 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 39 t€ | 2 649 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 155 € | 77 € | 146 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 13 t€ | -6 058 € | -7 558 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 208 t€ | 189 t€ | 127 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 50 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 319 t€ | 126 t€ | 132 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 12 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 238 t€ | 248 t€ | 264 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 319 t€ | 126 t€ | 132 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -69 t€ | 26 t€ | 34 t€ |
| Sijoitukset | 414 t€ | 414 t€ | 414 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 28 t€ | -15 t€ | -25 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 0 € | 1 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 127 t€ | 9 434 € | 32 t€ |
| Palvelujen ostot | 334 t€ | -360 t€ | -393 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 927 t€ | -986 t€ | -932 t€ |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 991 t€ | 1,0 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -13 t€ | 173 € | -788 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 414 t€ | 414 t€ | 414 t€ |
| Koneet ja kalusto | 58 t€ | 26 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 49 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kulmakonditoria Kahvilat Oy kuuluu toimialaluokassa ruokaravintolat suurempaan puoliskoon (3068 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Kulmakonditoria JärvenpääSibeliuksenkatu 18-22Anniskelu
- Kulmakonditoria MyyrmanniIskoskuja 3 A 22 LT F1-82Anniskelu
- Kulmakonditoria HyvinkääHämeenkatu 9Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Järvenpää
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta