Kulmakonditoria Kahvilat Oy är ett aktiebolag med hemort i Träskända, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 3,7 M€ och rörelseresultatet -55 t€; soliditet 36,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 32 t€ och inkomstskatterna 6 443 €. Offentliga köpare köpte för 6 410 € av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Opetuksen Ja Kasvatuksen Palvelualue (Järvenpää). Det har 3 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,7 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ |
| Förändring i omsättning | -2,2 % | -0,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -206 t€ | 149 t€ | 164 t€ |
| Rörelsebidrag % | -5,6 % | 4,0 % | 4,3 % |
| Rörelseresultat | -55 t€ | 38 t€ | 50 t€ |
| Rörelsemarginal | -1,5 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -69 t€ | 26 t€ | 34 t€ |
| Personalkostnader | -1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Soliditet | 36,1 % | 50,1 % | 50,7 % |
| Kassalikviditet | 0,42 | 0,80 | 0,84 |
| Current ratio | 0,51 | 0,88 | 0,92 |
| Relativ skuldsättning | 18,6 % | 13,1 % | 13,2 % |
| Avkastning på eget kapital | -17,7 % | 5,2 % | 6,6 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 991 t€ | 1,0 M€ |
| Eget kapital | 388 t€ | 497 t€ | 513 t€ |
| Kassa och bank | 152 t€ | 254 t€ | 278 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,7 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 80 t€ | 129 t€ | 127 t€ |
| Material och tjänster | 1,5 M€ | -1,6 M€ | -1,6 M€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 151 t€ | -111 t€ | -114 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,0 M€ | -1,0 M€ | -1 000 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -55 t€ | 38 t€ | 50 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 t€ | -5 981 € | -7 411 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -68 t€ | 32 t€ | 43 t€ |
| Inkomstskatt | 196 € | -6 474 € | -8 517 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -69 t€ | 26 t€ | 34 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 791 t€ | 567 t€ | 581 t€ |
| Omsättningstillgångar | 50 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Fordringar | 82 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Kassa och bank | 152 t€ | 254 t€ | 278 t€ |
| Rörliga aktiva | 283 t€ | 424 t€ | 430 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 991 t€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 388 t€ | 497 t€ | 513 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 127 t€ | 9 434 € | 32 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 560 t€ | 485 t€ | 467 t€ |
| Främmande kapital | 686 t€ | 494 t€ | 499 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,7 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 80 t€ | 129 t€ | 127 t€ |
| Material och tjänster | 1,5 M€ | -1,6 M€ | -1,6 M€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 151 t€ | -111 t€ | -114 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,0 M€ | -1,0 M€ | -1 000 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -55 t€ | 38 t€ | 50 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 t€ | -5 981 € | -7 411 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -68 t€ | 32 t€ | 43 t€ |
| Inkomstskatt | 196 € | -6 474 € | -8 517 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -69 t€ | 26 t€ | 34 t€ |
| Bestående aktiva | 791 t€ | 567 t€ | 581 t€ |
| Omsättningstillgångar | 50 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Fordringar | 82 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Kassa och bank | 152 t€ | 254 t€ | 278 t€ |
| Rörliga aktiva | 283 t€ | 424 t€ | 430 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 991 t€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 388 t€ | 497 t€ | 513 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 127 t€ | 9 434 € | 32 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 560 t€ | 485 t€ | 467 t€ |
| Främmande kapital | 686 t€ | 494 t€ | 499 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 151 t€ | -111 t€ | -114 t€ |
| Pensionskostnader | 164 t€ | -176 t€ | -161 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 70 t€ | 82 t€ | 101 t€ |
| Materiella tillgångar | 58 t€ | 26 t€ | 35 t€ |
| Löner och arvoden | 927 t€ | -986 t€ | -932 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 0 € | 1 € |
| Övriga aktier och andelar | 414 t€ | 414 t€ | 414 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -69 t€ | 26 t€ | 34 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 28 t€ | -15 t€ | -25 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 49 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Immateriella tillgångar | 319 t€ | 126 t€ | 132 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 208 t€ | 189 t€ | 127 t€ |
| Maskiner och inventarier | 58 t€ | 26 t€ | 35 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 155 € | 77 € | 146 € |
| Passiva | 1,1 M€ | 991 t€ | 1,0 M€ |
| Köp av tjänster | 334 t€ | -360 t€ | -393 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 39 t€ | 2 649 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 449 t€ | 463 t€ | 470 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -13 t€ | 173 € | -788 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 238 t€ | 248 t€ | 264 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 0 € | 12 t€ | 12 t€ |
| Placeringar | 414 t€ | 414 t€ | 414 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 127 t€ | 9 434 € | 32 t€ |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 12 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 64 t€ | 25 t€ | 53 t€ |
| Material och förnödenheter | 50 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | -6 058 € | -7 558 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 319 t€ | 126 t€ | 132 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 82 t€ | 121 t€ | 104 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kulmakonditoria Kahvilat Oy till den övre halvan inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Kulmakonditoria JärvenpääSibeliuksenkatu 18-22Anniskelu
- Kulmakonditoria MyyrmanniIskoskuja 3 A 22 LT F1-82Anniskelu
- Kulmakonditoria HyvinkääHämeenkatu 9Anniskelu
Gratis månadslista: Träskända
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis