Aluevahti Kokeile maksutta

HiMaKo Oy

Osakeyhtiö, Rautalampi. Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus.

HiMaKo Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rautalampi, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 191 t€ ja liikevoitto 4 397 €; omavaraisuusaste 78,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 238 € ja tuloverot 248 €.

Liikevaihto 2025191 t€+46 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto4 397 €2,3 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos3 505 €käyttökate 2 709 €
Omavaraisuusaste78,8 %quick ratio 4,07
Verotettava tulo 20241 238 € toimialan pienempään puoliskoon
Tuloverot 2024248 €2 300 € vuosina 2020–2024
Toiminut30 vrekisteröity 2.10.1996

Talous

78 t€98 t€103 t€168 t€130 t€191 t€191 t€-1 223 €17 t€2 284 €26 t€1 238 €4 397 €-1 223 €17 t€2 283 €24 t€937 €3 505 €202020212022202320242025
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
Tunnusluvut31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.202131.12.2020
Liikevaihto191 t€130 t€168 t€103 t€98 t€78 t€
Liikevaihdon muutos46,5 %-22,1 %61,9 %6,1 %24,3 %–
Käyttökate2 709 €2 267 €27 t€4 015 €18 t€673 €
Käyttökate-%1,4 %1,7 %16,1 %3,9 %18,4 %0,9 %
Liikevoitto4 397 €1 238 €26 t€2 284 €17 t€-1 223 €
Liikevoitto-%2,3 %0,9 %15,3 %2,2 %17,0 %-1,6 %
Tilikauden tulos3 505 €937 €24 t€2 283 €17 t€-1 223 €
Henkilöstökulut-54 t€52 t€51 t€54 t€45 t€45 t€
Omavaraisuusaste78,8 %83,0 %87,3 %89,4 %86,0 %85,9 %
Quick ratio4,075,217,037,075,684,01
Current ratio4,375,597,358,106,395,29
Suhteellinen velkaantuneisuus8,0 %9,1 %5,4 %4,4 %6,0 %4,1 %
Oman pääoman tuotto6,2 %1,6 %38,1 %6,0 %46,0 %-6,3 %
Taseen loppusumma72 t€70 t€71 t€43 t€42 t€23 t€
Oma pääoma57 t€58 t€62 t€38 t€36 t€19 t€
Rahat ja pankkisaamiset44 t€47 t€57 t€30 t€27 t€12 t€

Tase

23 t€42 t€43 t€71 t€70 t€72 t€72 t€19 t€36 t€38 t€62 t€58 t€57 t€12 t€27 t€30 t€57 t€47 t€44 t€202020212022202320242025
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase

Tuloslaskelma

31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.202131.12.2020
Liikevaihto191 t€130 t€168 t€103 t€98 t€78 t€
Materiaalit ja palvelut105 t€-49 t€-53 t€-18 t€-20 t€-21 t€
Henkilöstökulut54 t€-52 t€-51 t€-54 t€-45 t€-45 t€
Poistot ja arvonalentumiset1 688 €-1 029 €-1 334 €-1 731 €-1 426 €-1 896 €
Liiketoiminnan muut kulut26 t€-27 t€-37 t€-28 t€-14 t€-12 t€
Liikevoitto (-tappio)4 397 €1 238 €26 t€2 284 €17 t€-1 223 €
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)-1 €0 €0 €-2 €1 €0 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja4 398 €1 238 €26 t€2 283 €17 t€-1 223 €
Tuloverot894 €-300 €-2 053 €0 €––
Tilikauden voitto (tappio)3 505 €937 €24 t€2 283 €17 t€-1 223 €

Tase

31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.202131.12.2020
Pysyvät vastaavat5 429 €3 542 €4 570 €5 904 €4 345 €5 771 €
Vaihto-omaisuus4 568 €4 490 €2 817 €4 703 €4 180 €4 058 €
Saamiset18 t€15 t€6 920 €2 324 €6 605 €667 €
Rahat ja pankkisaamiset44 t€47 t€57 t€30 t€27 t€12 t€
Vaihtuvat vastaavat67 t€66 t€66 t€37 t€38 t€17 t€
Vastaavaa72 t€70 t€71 t€43 t€42 t€23 t€
Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma34 t€34 t€34 t€34 t€34 t€34 t€
Oma pääoma57 t€58 t€62 t€38 t€36 t€19 t€
Lyhytaikainen vieras pääoma15 t€12 t€9 019 €4 557 €5 869 €3 191 €
Vieras pääoma15 t€12 t€9 019 €4 557 €5 869 €3 191 €
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.202131.12.2020
Liikevaihto191 t€130 t€168 t€103 t€98 t€78 t€
Materiaalit ja palvelut105 t€-49 t€-53 t€-18 t€-20 t€-21 t€
Henkilöstökulut54 t€-52 t€-51 t€-54 t€-45 t€-45 t€
Poistot ja arvonalentumiset1 688 €-1 029 €-1 334 €-1 731 €-1 426 €-1 896 €
Liiketoiminnan muut kulut26 t€-27 t€-37 t€-28 t€-14 t€-12 t€
Liikevoitto (-tappio)4 397 €1 238 €26 t€2 284 €17 t€-1 223 €
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)-1 €0 €0 €-2 €1 €0 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja4 398 €1 238 €26 t€2 283 €17 t€-1 223 €
Tuloverot894 €-300 €-2 053 €0 €––
Tilikauden voitto (tappio)3 505 €937 €24 t€2 283 €17 t€-1 223 €
Pysyvät vastaavat5 429 €3 542 €4 570 €5 904 €4 345 €5 771 €
Vaihto-omaisuus4 568 €4 490 €2 817 €4 703 €4 180 €4 058 €
Saamiset18 t€15 t€6 920 €2 324 €6 605 €667 €
Rahat ja pankkisaamiset44 t€47 t€57 t€30 t€27 t€12 t€
Vaihtuvat vastaavat67 t€66 t€66 t€37 t€38 t€17 t€
Vastaavaa72 t€70 t€71 t€43 t€42 t€23 t€
Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma34 t€34 t€34 t€34 t€34 t€34 t€
Oma pääoma57 t€58 t€62 t€38 t€36 t€19 t€
Lyhytaikainen vieras pääoma15 t€12 t€9 019 €4 557 €5 869 €3 191 €
Vieras pääoma15 t€12 t€9 019 €4 557 €5 869 €3 191 €
Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut1 458 €1 822 €2 278 €2 847 €269 €336 €
Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma3 505 €937 €24 t€2 283 €17 t€-1 223 €
Koneet ja kalusto3 971 €1 720 €2 293 €3 057 €4 076 €5 435 €
Eläkekulut12 t€-12 t€-11 t€-11 t€-11 t€-9 856 €
Lyhytaikaiset siirtosaamiset5 393 €1 196 €25 €38 €1 305 €666 €
Vastattavaa72 t€70 t€71 t€43 t€42 t€23 t€
Lyhytaikaiset ostovelat4 772 €1 376 €3 628 €1 342 €0 €–
Aineet ja tarvikkeet4 568 €4 490 €2 817 €4 703 €4 180 €4 058 €
Lyhytaikaiset siirtovelat38 €266 €2 070 €39 €763 €0 €
Lyhytaikaiset myyntisaamiset12 t€14 t€6 894 €2 285 €5 297 €0 €
Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille4 €0 €0 €-2 €0 €–
Lyhytaikaiset muut velat10 t€10 t€3 321 €3 177 €5 106 €3 191 €
Lyhytaikaiset saamiset18 t€15 t€6 920 €2 324 €6 605 €667 €
Lyhytaikaiset muut saamiset732 €0 €0 €0 €2 €1 €
Edellisten tilikausien voitto (tappio)20 t€23 t€4 629 €2 346 €-14 t€-13 t€
Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-)-78 €1 673 €-1 886 €523 €123 €-296 €
Suunnitelman mukaiset poistot1 688 €-1 029 €-1 334 €-1 731 €-1 426 €-1 896 €
Aineelliset hyödykkeet5 429 €3 542 €4 570 €5 904 €4 345 €5 771 €
Palvelujen ostot35 t€-9 885 €-16 t€-3 283 €-2 065 €-2 150 €
Ostot tilikauden aikana70 t€-41 t€-35 t€-15 t€-18 t€-19 t€
Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä5 €0 €0 €0 €1 €0 €
Muut henkilösivukulut4 585 €-2 879 €-3 687 €-3 271 €-1 213 €-1 058 €
Palkat ja palkkiot37 t€-37 t€-36 t€-40 t€-33 t€-34 t€

Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).

Verotus

0 €0 €0 €10 t€1 238 €1 238 €20202021202220232024

Verotettavalla tulolla mitattuna HiMaKo Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).

Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.

Kokeile maksutta14 päivää, ei maksukorttia