HiMaKo Oy är ett aktiebolag med hemort i Rautalampi, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 191 t€ och rörelseresultatet 4 397 €; soliditet 78,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 238 € och inkomstskatterna 248 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 191 t€ | 130 t€ | 168 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 78 t€ |
| Förändring i omsättning | 46,5 % | -22,1 % | 61,9 % | 6,1 % | 24,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 2 709 € | 2 267 € | 27 t€ | 4 015 € | 18 t€ | 673 € |
| Rörelsebidrag % | 1,4 % | 1,7 % | 16,1 % | 3,9 % | 18,4 % | 0,9 % |
| Rörelseresultat | 4 397 € | 1 238 € | 26 t€ | 2 284 € | 17 t€ | -1 223 € |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 0,9 % | 15,3 % | 2,2 % | 17,0 % | -1,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 505 € | 937 € | 24 t€ | 2 283 € | 17 t€ | -1 223 € |
| Personalkostnader | -54 t€ | 52 t€ | 51 t€ | 54 t€ | 45 t€ | 45 t€ |
| Soliditet | 78,8 % | 83,0 % | 87,3 % | 89,4 % | 86,0 % | 85,9 % |
| Kassalikviditet | 4,07 | 5,21 | 7,03 | 7,07 | 5,68 | 4,01 |
| Current ratio | 4,37 | 5,59 | 7,35 | 8,10 | 6,39 | 5,29 |
| Relativ skuldsättning | 8,0 % | 9,1 % | 5,4 % | 4,4 % | 6,0 % | 4,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 % | 1,6 % | 38,1 % | 6,0 % | 46,0 % | -6,3 % |
| Balansomslutning | 72 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 23 t€ |
| Eget kapital | 57 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 38 t€ | 36 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 47 t€ | 57 t€ | 30 t€ | 27 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 191 t€ | 130 t€ | 168 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 78 t€ |
| Material och tjänster | 105 t€ | -49 t€ | -53 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -21 t€ |
| Personalkostnader | 54 t€ | -52 t€ | -51 t€ | -54 t€ | -45 t€ | -45 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 688 € | -1 029 € | -1 334 € | -1 731 € | -1 426 € | -1 896 € |
| Övriga rörelsekostnader | 26 t€ | -27 t€ | -37 t€ | -28 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 397 € | 1 238 € | 26 t€ | 2 284 € | 17 t€ | -1 223 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 € | 0 € | 0 € | -2 € | 1 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 398 € | 1 238 € | 26 t€ | 2 283 € | 17 t€ | -1 223 € |
| Inkomstskatt | 894 € | -300 € | -2 053 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 505 € | 937 € | 24 t€ | 2 283 € | 17 t€ | -1 223 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 5 429 € | 3 542 € | 4 570 € | 5 904 € | 4 345 € | 5 771 € |
| Omsättningstillgångar | 4 568 € | 4 490 € | 2 817 € | 4 703 € | 4 180 € | 4 058 € |
| Fordringar | 18 t€ | 15 t€ | 6 920 € | 2 324 € | 6 605 € | 667 € |
| Kassa och bank | 44 t€ | 47 t€ | 57 t€ | 30 t€ | 27 t€ | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 67 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 37 t€ | 38 t€ | 17 t€ |
| Aktiva | 72 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 23 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Eget kapital | 57 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 38 t€ | 36 t€ | 19 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 15 t€ | 12 t€ | 9 019 € | 4 557 € | 5 869 € | 3 191 € |
| Främmande kapital | 15 t€ | 12 t€ | 9 019 € | 4 557 € | 5 869 € | 3 191 € |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 191 t€ | 130 t€ | 168 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 78 t€ |
| Material och tjänster | 105 t€ | -49 t€ | -53 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -21 t€ |
| Personalkostnader | 54 t€ | -52 t€ | -51 t€ | -54 t€ | -45 t€ | -45 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 688 € | -1 029 € | -1 334 € | -1 731 € | -1 426 € | -1 896 € |
| Övriga rörelsekostnader | 26 t€ | -27 t€ | -37 t€ | -28 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 397 € | 1 238 € | 26 t€ | 2 284 € | 17 t€ | -1 223 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 € | 0 € | 0 € | -2 € | 1 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 398 € | 1 238 € | 26 t€ | 2 283 € | 17 t€ | -1 223 € |
| Inkomstskatt | 894 € | -300 € | -2 053 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 505 € | 937 € | 24 t€ | 2 283 € | 17 t€ | -1 223 € |
| Bestående aktiva | 5 429 € | 3 542 € | 4 570 € | 5 904 € | 4 345 € | 5 771 € |
| Omsättningstillgångar | 4 568 € | 4 490 € | 2 817 € | 4 703 € | 4 180 € | 4 058 € |
| Fordringar | 18 t€ | 15 t€ | 6 920 € | 2 324 € | 6 605 € | 667 € |
| Kassa och bank | 44 t€ | 47 t€ | 57 t€ | 30 t€ | 27 t€ | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 67 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 37 t€ | 38 t€ | 17 t€ |
| Aktiva | 72 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 23 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Eget kapital | 57 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 38 t€ | 36 t€ | 19 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 15 t€ | 12 t€ | 9 019 € | 4 557 € | 5 869 € | 3 191 € |
| Främmande kapital | 15 t€ | 12 t€ | 9 019 € | 4 557 € | 5 869 € | 3 191 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1 458 € | 1 822 € | 2 278 € | 2 847 € | 269 € | 336 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 732 € | 0 € | 0 € | 0 € | 2 € | 1 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 10 t€ | 10 t€ | 3 321 € | 3 177 € | 5 106 € | 3 191 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 20 t€ | 23 t€ | 4 629 € | 2 346 € | -14 t€ | -13 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 393 € | 1 196 € | 25 € | 38 € | 1 305 € | 666 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 772 € | 1 376 € | 3 628 € | 1 342 € | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 12 t€ | 14 t€ | 6 894 € | 2 285 € | 5 297 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 70 t€ | -41 t€ | -35 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 505 € | 937 € | 24 t€ | 2 283 € | 17 t€ | -1 223 € |
| Kortfristiga fordringar | 18 t€ | 15 t€ | 6 920 € | 2 324 € | 6 605 € | 667 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 € | 0 € | 0 € | -2 € | 0 € | – |
| Materiella tillgångar | 5 429 € | 3 542 € | 4 570 € | 5 904 € | 4 345 € | 5 771 € |
| Material och förnödenheter | 4 568 € | 4 490 € | 2 817 € | 4 703 € | 4 180 € | 4 058 € |
| Löner och arvoden | 37 t€ | -37 t€ | -36 t€ | -40 t€ | -33 t€ | -34 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 38 € | 266 € | 2 070 € | 39 € | 763 € | 0 € |
| Passiva | 72 t€ | 70 t€ | 71 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 23 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 0 € | 0 € | 0 € | 1 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 585 € | -2 879 € | -3 687 € | -3 271 € | -1 213 € | -1 058 € |
| Maskiner och inventarier | 3 971 € | 1 720 € | 2 293 € | 3 057 € | 4 076 € | 5 435 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 688 € | -1 029 € | -1 334 € | -1 731 € | -1 426 € | -1 896 € |
| Köp av tjänster | 35 t€ | -9 885 € | -16 t€ | -3 283 € | -2 065 € | -2 150 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -78 € | 1 673 € | -1 886 € | 523 € | 123 € | -296 € |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -9 856 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör HiMaKo Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.