Koneurakointi Leo Lomu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Raahe, rekisteröity vuonna 1995. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevoitto 38 t€; omavaraisuusaste 92,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 28 t€ ja tuloverot 5 632 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 160 € vuosina 2024–2024; suurin ostaja on Pelastustoimi (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -31,5 % | 47,9 % | -27,2 % | 21,7 % | 11,9 % | – |
| Bruttotulos | 106 t€ | 155 t€ | 105 t€ | 144 t€ | 119 t€ | 106 t€ |
| Käyttökate | 36 t€ | 79 t€ | 36 t€ | 75 t€ | 56 t€ | 16 t€ |
| Liikevoitto | 38 t€ | 77 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 48 t€ | 7 453 € |
| Tilikauden tulos | 31 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 38 t€ | 5 809 € |
| Henkilöstökulut | -39 t€ | 48 t€ | 40 t€ | 39 t€ | 39 t€ | 55 t€ |
| Omavaraisuusaste | 92,3 % | 91,2 % | 91,3 % | 88,0 % | 90,4 % | 91,5 % |
| Quick ratio | 12,67 | 10,05 | 8,55 | 4,14 | 6,15 | 6,28 |
| Current ratio | 12,74 | 11,16 | 11,09 | 7,89 | 9,59 | 10,52 |
| Oman pääoman tuotto | 9,5 % | 18,0 % | 6,8 % | 16,7 % | 12,9 % | 2,0 % |
| Taseen loppusumma | 348 t€ | 373 t€ | 361 t€ | 376 t€ | 330 t€ | 310 t€ |
| Oma pääoma | 321 t€ | 341 t€ | 329 t€ | 331 t€ | 298 t€ | 284 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 314 t€ | 264 t€ | 251 t€ | 140 t€ | 151 t€ | 127 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 106 t€ | 155 t€ | 105 t€ | 144 t€ | 119 t€ | 106 t€ |
| Henkilöstökulut | 39 t€ | -48 t€ | -40 t€ | -39 t€ | -39 t€ | -55 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 130 € | -2 840 € | -7 427 € | -5 959 € | -7 870 € | -8 579 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ | -28 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -35 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 38 t€ | 77 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 48 t€ | 7 453 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 € | 5 € | -52 € | 43 € | 1 € | 16 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 38 t€ | 77 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 48 t€ | 7 469 € |
| Tuloverot | 7 628 € | -15 t€ | -5 631 € | -14 t€ | -9 776 € | -1 660 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 38 t€ | 5 809 € |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6 393 € | 8 523 € | 11 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 31 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1 711 € | 36 t€ | 80 t€ | 170 t€ | 109 t€ | 112 t€ |
| Saamiset | 26 t€ | 65 t€ | 18 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 314 t€ | 264 t€ | 251 t€ | 140 t€ | 151 t€ | 127 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 341 t€ | 365 t€ | 349 t€ | 357 t€ | 305 t€ | 279 t€ |
| Vastaavaa | 348 t€ | 373 t€ | 361 t€ | 376 t€ | 330 t€ | 310 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 321 t€ | 341 t€ | 329 t€ | 331 t€ | 298 t€ | 284 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 27 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Vieras pääoma | 27 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 106 t€ | 155 t€ | 105 t€ | 144 t€ | 119 t€ | 106 t€ |
| Henkilöstökulut | 39 t€ | -48 t€ | -40 t€ | -39 t€ | -39 t€ | -55 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 130 € | -2 840 € | -7 427 € | -5 959 € | -7 870 € | -8 579 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ | -28 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -35 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 38 t€ | 77 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 48 t€ | 7 453 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 € | 5 € | -52 € | 43 € | 1 € | 16 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 38 t€ | 77 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 48 t€ | 7 469 € |
| Tuloverot | 7 628 € | -15 t€ | -5 631 € | -14 t€ | -9 776 € | -1 660 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 38 t€ | 5 809 € |
| Pysyvät vastaavat | 6 393 € | 8 523 € | 11 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 31 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1 711 € | 36 t€ | 80 t€ | 170 t€ | 109 t€ | 112 t€ |
| Saamiset | 26 t€ | 65 t€ | 18 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 314 t€ | 264 t€ | 251 t€ | 140 t€ | 151 t€ | 127 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 341 t€ | 365 t€ | 349 t€ | 357 t€ | 305 t€ | 279 t€ |
| Vastaavaa | 348 t€ | 373 t€ | 361 t€ | 376 t€ | 330 t€ | 310 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 321 t€ | 341 t€ | 329 t€ | 331 t€ | 298 t€ | 284 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 27 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Vieras pääoma | 27 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 831 € | 7 789 € | 6 262 € | 6 765 € | 5 597 € | 7 559 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 3 641 € | 4 551 € | 5 688 € |
| Vastattavaa | 348 t€ | 373 t€ | 361 t€ | 376 t€ | 330 t€ | 310 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 26 t€ | 65 t€ | 18 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 9 300 € | 9 831 € | 9 929 € | 11 t€ | 9 300 € | 15 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 11 € | 5 € | 21 € | 43 € | 2 € | 35 € |
| Koneet ja kalusto | 6 393 € | 8 523 € | 11 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 26 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 282 t€ | 271 t€ | 298 t€ | 267 t€ | 251 t€ | 270 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 921 € | 11 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 8 732 € |
| Palkat ja palkkiot | 31 t€ | -39 t€ | -32 t€ | -31 t€ | -32 t€ | -44 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 3 641 € | 4 551 € | 5 688 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 11 t€ | 49 t€ | 1 115 € | 32 t€ | 30 t€ | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 31 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 38 t€ | 5 809 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 € | 0 € | -73 € | 0 € | -1 € | -19 € |
| Eläkekulut | 5 658 € | -6 900 € | -5 656 € | -5 867 € | -5 449 € | -7 346 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 690 € | -1 866 € | -2 082 € | -1 571 € | -1 447 € | -3 500 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 682 € | 5 607 € | 7 188 € | 4 620 € | 5 598 € | 12 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 393 € | 8 523 € | 11 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 26 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 1 711 € | 36 t€ | 80 t€ | 170 t€ | 109 t€ | 112 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 130 € | -2 840 € | -7 427 € | -5 959 € | -7 870 € | -8 579 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 15 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 22 t€ | 8 755 € | 10 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Koneurakointi Leo Lomu Oy kuuluu toimialaluokassa rakennuspaikan valmistelutyöt pienempään puoliskoon (1576 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 36 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Raahe
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta