Koneurakointi Leo Lomu Oy är ett aktiebolag med hemort i Brahestad, registrerat år 1995. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 rörelseresultatet 38 t€; soliditet 92,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 28 t€ och inkomstskatterna 5 632 €. Offentliga köpare köpte för 160 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Pelastustoimi (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -31,5 % | 47,9 % | -27,2 % | 21,7 % | 11,9 % | – |
| Bruttoresultat | 106 t€ | 155 t€ | 105 t€ | 144 t€ | 119 t€ | 106 t€ |
| Rörelsebidrag | 36 t€ | 79 t€ | 36 t€ | 75 t€ | 56 t€ | 16 t€ |
| Rörelseresultat | 38 t€ | 77 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 48 t€ | 7 453 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 31 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 38 t€ | 5 809 € |
| Personalkostnader | -39 t€ | 48 t€ | 40 t€ | 39 t€ | 39 t€ | 55 t€ |
| Soliditet | 92,3 % | 91,2 % | 91,3 % | 88,0 % | 90,4 % | 91,5 % |
| Kassalikviditet | 12,67 | 10,05 | 8,55 | 4,14 | 6,15 | 6,28 |
| Current ratio | 12,74 | 11,16 | 11,09 | 7,89 | 9,59 | 10,52 |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 18,0 % | 6,8 % | 16,7 % | 12,9 % | 2,0 % |
| Balansomslutning | 348 t€ | 373 t€ | 361 t€ | 376 t€ | 330 t€ | 310 t€ |
| Eget kapital | 321 t€ | 341 t€ | 329 t€ | 331 t€ | 298 t€ | 284 t€ |
| Kassa och bank | 314 t€ | 264 t€ | 251 t€ | 140 t€ | 151 t€ | 127 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 106 t€ | 155 t€ | 105 t€ | 144 t€ | 119 t€ | 106 t€ |
| Personalkostnader | 39 t€ | -48 t€ | -40 t€ | -39 t€ | -39 t€ | -55 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 130 € | -2 840 € | -7 427 € | -5 959 € | -7 870 € | -8 579 € |
| Övriga rörelsekostnader | 27 t€ | -28 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -35 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | 77 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 48 t€ | 7 453 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 € | 5 € | -52 € | 43 € | 1 € | 16 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 38 t€ | 77 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 48 t€ | 7 469 € |
| Inkomstskatt | 7 628 € | -15 t€ | -5 631 € | -14 t€ | -9 776 € | -1 660 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 38 t€ | 5 809 € |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 6 393 € | 8 523 € | 11 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 31 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1 711 € | 36 t€ | 80 t€ | 170 t€ | 109 t€ | 112 t€ |
| Fordringar | 26 t€ | 65 t€ | 18 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Kassa och bank | 314 t€ | 264 t€ | 251 t€ | 140 t€ | 151 t€ | 127 t€ |
| Rörliga aktiva | 341 t€ | 365 t€ | 349 t€ | 357 t€ | 305 t€ | 279 t€ |
| Aktiva | 348 t€ | 373 t€ | 361 t€ | 376 t€ | 330 t€ | 310 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 321 t€ | 341 t€ | 329 t€ | 331 t€ | 298 t€ | 284 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 27 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Främmande kapital | 27 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 106 t€ | 155 t€ | 105 t€ | 144 t€ | 119 t€ | 106 t€ |
| Personalkostnader | 39 t€ | -48 t€ | -40 t€ | -39 t€ | -39 t€ | -55 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 130 € | -2 840 € | -7 427 € | -5 959 € | -7 870 € | -8 579 € |
| Övriga rörelsekostnader | 27 t€ | -28 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -35 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | 77 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 48 t€ | 7 453 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 € | 5 € | -52 € | 43 € | 1 € | 16 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 38 t€ | 77 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 48 t€ | 7 469 € |
| Inkomstskatt | 7 628 € | -15 t€ | -5 631 € | -14 t€ | -9 776 € | -1 660 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 38 t€ | 5 809 € |
| Bestående aktiva | 6 393 € | 8 523 € | 11 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 31 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1 711 € | 36 t€ | 80 t€ | 170 t€ | 109 t€ | 112 t€ |
| Fordringar | 26 t€ | 65 t€ | 18 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Kassa och bank | 314 t€ | 264 t€ | 251 t€ | 140 t€ | 151 t€ | 127 t€ |
| Rörliga aktiva | 341 t€ | 365 t€ | 349 t€ | 357 t€ | 305 t€ | 279 t€ |
| Aktiva | 348 t€ | 373 t€ | 361 t€ | 376 t€ | 330 t€ | 310 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 321 t€ | 341 t€ | 329 t€ | 331 t€ | 298 t€ | 284 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 27 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Främmande kapital | 27 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 31 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 38 t€ | 5 809 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 300 € | 9 831 € | 9 929 € | 11 t€ | 9 300 € | 15 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 831 € | 7 789 € | 6 262 € | 6 765 € | 5 597 € | 7 559 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 11 € | 5 € | 21 € | 43 € | 2 € | 35 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 921 € | 11 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 8 732 € |
| Passiva | 348 t€ | 373 t€ | 361 t€ | 376 t€ | 330 t€ | 310 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 690 € | -1 866 € | -2 082 € | -1 571 € | -1 447 € | -3 500 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 130 € | -2 840 € | -7 427 € | -5 959 € | -7 870 € | -8 579 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 15 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 22 t€ | 8 755 € | 10 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 € | 0 € | -73 € | 0 € | -1 € | -19 € |
| Immateriella tillgångar | – | – | 0 € | 3 641 € | 4 551 € | 5 688 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 682 € | 5 607 € | 7 188 € | 4 620 € | 5 598 € | 12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 11 t€ | 49 t€ | 1 115 € | 32 t€ | 30 t€ | 12 t€ |
| Materiella tillgångar | 6 393 € | 8 523 € | 11 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 26 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 282 t€ | 271 t€ | 298 t€ | 267 t€ | 251 t€ | 270 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 26 t€ | 65 t€ | 18 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Pensionskostnader | 5 658 € | -6 900 € | -5 656 € | -5 867 € | -5 449 € | -7 346 € |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | 0 € | 3 641 € | 4 551 € | 5 688 € |
| Maskiner och inventarier | 6 393 € | 8 523 € | 11 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 26 t€ |
| Material och förnödenheter | 1 711 € | 36 t€ | 80 t€ | 170 t€ | 109 t€ | 112 t€ |
| Löner och arvoden | 31 t€ | -39 t€ | -32 t€ | -31 t€ | -32 t€ | -44 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Koneurakointi Leo Lomu Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Brahestad
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis