Tunturilapin Autohuolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Muonio, rekisteröity vuonna 1995. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2025, liikevaihto oli 1,2 M€ ja liikevoitto 208 t€; omavaraisuusaste 78,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 197 t€ ja tuloverot 40 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 12 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Tulli (Valtiovarainministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,7 % | 13,4 % | 4,0 % | – |
| Käyttökate | 127 t€ | 279 t€ | 216 t€ | 255 t€ |
| Käyttökate-% | 10,8 % | 23,2 % | 20,4 % | 25,0 % |
| Liikevoitto | 208 t€ | 199 t€ | 129 t€ | 162 t€ |
| Liikevoitto-% | 17,7 % | 16,5 % | 12,2 % | 15,9 % |
| Tilikauden tulos | 170 t€ | 158 t€ | 99 t€ | 125 t€ |
| Henkilöstökulut | -303 t€ | 308 t€ | 287 t€ | 241 t€ |
| Omavaraisuusaste | 78,5 % | 69,8 % | 61,5 % | 58,0 % |
| Quick ratio | 0,75 | 0,79 | 0,77 | 0,69 |
| Current ratio | 0,94 | 0,97 | 0,97 | 0,89 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 23,2 % | 32,2 % | 47,4 % | 54,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 17,1 % | 17,6 % | 12,3 % | 16,3 % |
| Taseen loppusumma | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 995 t€ | 896 t€ | 803 t€ | 765 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 157 t€ | 179 t€ | 205 t€ | 139 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 64 t€ | 54 t€ | 49 t€ | 63 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 511 t€ | -547 t€ | -481 t€ | -495 t€ |
| Henkilöstökulut | 303 t€ | -308 t€ | -287 t€ | -241 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 81 t€ | -80 t€ | -87 t€ | -93 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 134 t€ | -124 t€ | -126 t€ | -93 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 208 t€ | 199 t€ | 129 t€ | 162 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 808 € | -1 461 € | -5 293 € | -6 027 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 213 t€ | 197 t€ | 124 t€ | 156 t€ |
| Tuloverot | 43 t€ | -39 t€ | -25 t€ | -31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 170 t€ | 158 t€ | 99 t€ | 125 t€ |
Tase
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 997 t€ | 1,1 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 53 t€ | 51 t€ | 62 t€ | 57 t€ |
| Saamiset | 46 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 62 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 157 t€ | 179 t€ | 205 t€ | 139 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 256 t€ | 279 t€ | 309 t€ | 258 t€ |
| Vastaavaa | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 995 t€ | 896 t€ | 803 t€ | 765 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 99 t€ | 185 t€ | 264 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 272 t€ | 288 t€ | 319 t€ | 289 t€ |
| Vieras pääoma | 272 t€ | 388 t€ | 503 t€ | 553 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 64 t€ | 54 t€ | 49 t€ | 63 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 511 t€ | -547 t€ | -481 t€ | -495 t€ |
| Henkilöstökulut | 303 t€ | -308 t€ | -287 t€ | -241 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 81 t€ | -80 t€ | -87 t€ | -93 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 134 t€ | -124 t€ | -126 t€ | -93 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 208 t€ | 199 t€ | 129 t€ | 162 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 808 € | -1 461 € | -5 293 € | -6 027 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 213 t€ | 197 t€ | 124 t€ | 156 t€ |
| Tuloverot | 43 t€ | -39 t€ | -25 t€ | -31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 170 t€ | 158 t€ | 99 t€ | 125 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 997 t€ | 1,1 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 53 t€ | 51 t€ | 62 t€ | 57 t€ |
| Saamiset | 46 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 62 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 157 t€ | 179 t€ | 205 t€ | 139 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 256 t€ | 279 t€ | 309 t€ | 258 t€ |
| Vastaavaa | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 995 t€ | 896 t€ | 803 t€ | 765 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 99 t€ | 185 t€ | 264 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 272 t€ | 288 t€ | 319 t€ | 289 t€ |
| Vieras pääoma | 272 t€ | 388 t€ | 503 t€ | 553 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 513 t€ | -534 t€ | -486 t€ | -509 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 81 t€ | -80 t€ | -87 t€ | -93 t€ |
| Eläkekulut | 50 t€ | -50 t€ | -46 t€ | -39 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 40 t€ | 47 t€ | 33 t€ | 46 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 837 t€ | 883 t€ | 953 t€ | 1,0 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 239 t€ | -243 t€ | -226 t€ | -188 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 953 € | 172 € | 172 € | 168 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 173 t€ | 122 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 170 t€ | 158 t€ | 99 t€ | 125 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 13 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 31 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | 0 € | 7 919 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 89 t€ | 107 t€ | 90 t€ | 77 t€ |
| Koneet ja kalusto | 64 t€ | 50 t€ | 57 t€ | 61 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 460 € | 4 590 € | 441 € | 134 € |
| Vastattavaa | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 759 t€ | 816 t€ | 877 t€ | 933 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 295 € | 1 972 € | 8 055 € | 16 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -1 343 € | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 822 t€ | 736 t€ | 701 t€ | 637 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -2 376 € | -11 t€ | 5 118 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 65 t€ | 59 t€ | 41 t€ | 27 t€ |
| Valmiit tuotteet | 53 t€ | 51 t€ | 62 t€ | 57 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 15 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 22 t€ |
| Sijoitukset | 173 t€ | 122 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 99 t€ | 185 t€ | 256 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 46 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 118 t€ | 91 t€ | 150 t€ | 149 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 652 € | -6 050 € | -5 734 € | -6 161 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tunturilapin Autohuolto Oy kuuluu toimialaluokassa ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa ylimpään neljännekseen (218 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 38 t€, 5,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Muonio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta