Tunturilapin Autohuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Muonio, registrerat år 1995. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 208 t€; soliditet 78,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 197 t€ och inkomstskatterna 40 t€. Offentliga köpare köpte för 12 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Tulli (Valtiovarainministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Förändring i omsättning | -2,7 % | 13,4 % | 4,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 127 t€ | 279 t€ | 216 t€ | 255 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,8 % | 23,2 % | 20,4 % | 25,0 % |
| Rörelseresultat | 208 t€ | 199 t€ | 129 t€ | 162 t€ |
| Rörelsemarginal | 17,7 % | 16,5 % | 12,2 % | 15,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 170 t€ | 158 t€ | 99 t€ | 125 t€ |
| Personalkostnader | -303 t€ | 308 t€ | 287 t€ | 241 t€ |
| Soliditet | 78,5 % | 69,8 % | 61,5 % | 58,0 % |
| Kassalikviditet | 0,75 | 0,79 | 0,77 | 0,69 |
| Current ratio | 0,94 | 0,97 | 0,97 | 0,89 |
| Relativ skuldsättning | 23,2 % | 32,2 % | 47,4 % | 54,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,1 % | 17,6 % | 12,3 % | 16,3 % |
| Balansomslutning | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 995 t€ | 896 t€ | 803 t€ | 765 t€ |
| Kassa och bank | 157 t€ | 179 t€ | 205 t€ | 139 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 64 t€ | 54 t€ | 49 t€ | 63 t€ |
| Material och tjänster | 511 t€ | -547 t€ | -481 t€ | -495 t€ |
| Personalkostnader | 303 t€ | -308 t€ | -287 t€ | -241 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 81 t€ | -80 t€ | -87 t€ | -93 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 134 t€ | -124 t€ | -126 t€ | -93 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 208 t€ | 199 t€ | 129 t€ | 162 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 808 € | -1 461 € | -5 293 € | -6 027 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 213 t€ | 197 t€ | 124 t€ | 156 t€ |
| Inkomstskatt | 43 t€ | -39 t€ | -25 t€ | -31 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 170 t€ | 158 t€ | 99 t€ | 125 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 997 t€ | 1,1 M€ |
| Omsättningstillgångar | 53 t€ | 51 t€ | 62 t€ | 57 t€ |
| Fordringar | 46 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 62 t€ |
| Kassa och bank | 157 t€ | 179 t€ | 205 t€ | 139 t€ |
| Rörliga aktiva | 256 t€ | 279 t€ | 309 t€ | 258 t€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 995 t€ | 896 t€ | 803 t€ | 765 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 99 t€ | 185 t€ | 264 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 272 t€ | 288 t€ | 319 t€ | 289 t€ |
| Främmande kapital | 272 t€ | 388 t€ | 503 t€ | 553 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 64 t€ | 54 t€ | 49 t€ | 63 t€ |
| Material och tjänster | 511 t€ | -547 t€ | -481 t€ | -495 t€ |
| Personalkostnader | 303 t€ | -308 t€ | -287 t€ | -241 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 81 t€ | -80 t€ | -87 t€ | -93 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 134 t€ | -124 t€ | -126 t€ | -93 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 208 t€ | 199 t€ | 129 t€ | 162 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 808 € | -1 461 € | -5 293 € | -6 027 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 213 t€ | 197 t€ | 124 t€ | 156 t€ |
| Inkomstskatt | 43 t€ | -39 t€ | -25 t€ | -31 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 170 t€ | 158 t€ | 99 t€ | 125 t€ |
| Bestående aktiva | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 997 t€ | 1,1 M€ |
| Omsättningstillgångar | 53 t€ | 51 t€ | 62 t€ | 57 t€ |
| Fordringar | 46 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 62 t€ |
| Kassa och bank | 157 t€ | 179 t€ | 205 t€ | 139 t€ |
| Rörliga aktiva | 256 t€ | 279 t€ | 309 t€ | 258 t€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 995 t€ | 896 t€ | 803 t€ | 765 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 99 t€ | 185 t€ | 264 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 272 t€ | 288 t€ | 319 t€ | 289 t€ |
| Främmande kapital | 272 t€ | 388 t€ | 503 t€ | 553 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 89 t€ | 107 t€ | 90 t€ | 77 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 295 € | 1 972 € | 8 055 € | 16 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 81 t€ | -80 t€ | -87 t€ | -93 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 31 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 15 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 22 t€ |
| Placeringar | 173 t€ | 122 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 822 t€ | 736 t€ | 701 t€ | 637 t€ |
| Passiva | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 460 € | 4 590 € | 441 € | 134 € |
| Kortfristiga fordringar | 46 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 62 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 65 t€ | 59 t€ | 41 t€ | 27 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 513 t€ | -534 t€ | -486 t€ | -509 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 40 t€ | 47 t€ | 33 t€ | 46 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -2 376 € | -11 t€ | 5 118 € | 14 t€ |
| Pensionskostnader | 50 t€ | -50 t€ | -46 t€ | -39 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -1 343 € | 0 € | – |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 7 919 € |
| Maskiner och inventarier | 64 t€ | 50 t€ | 57 t€ | 61 t€ |
| Färdiga produkter | 53 t€ | 51 t€ | 62 t€ | 57 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 99 t€ | 185 t€ | 256 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 118 t€ | 91 t€ | 150 t€ | 149 t€ |
| Materiella tillgångar | 837 t€ | 883 t€ | 953 t€ | 1,0 M€ |
| Övriga lönebikostnader | 13 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -14 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 759 t€ | 816 t€ | 877 t€ | 933 t€ |
| Löner och arvoden | 239 t€ | -243 t€ | -226 t€ | -188 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 953 € | 172 € | 172 € | 168 € |
| Övriga aktier och andelar | 173 t€ | 122 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 170 t€ | 158 t€ | 99 t€ | 125 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 652 € | -6 050 € | -5 734 € | -6 161 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tunturilapin Autohuolto Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med drivmedel (218 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€, 5,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.