Oy Pirtti Vilja on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Närpiö, rekisteröity vuonna 1995. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2025, liikevaihto oli 814 t€ ja liikevoitto 62 t€; omavaraisuusaste 93,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 54 t€ ja tuloverot 11 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 814 t€ | 577 t€ | 1,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 41,1 % | -52,4 % | – |
| Käyttökate | 67 t€ | 60 t€ | 39 t€ |
| Käyttökate-% | 8,2 % | 10,3 % | 3,2 % |
| Liikevoitto | 62 t€ | 54 t€ | 34 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,6 % | 9,3 % | 2,8 % |
| Tilikauden tulos | 52 t€ | 43 t€ | 27 t€ |
| Omavaraisuusaste | 93,9 % | 99,5 % | 89,5 % |
| Quick ratio | 13,53 | 160,71 | 7,88 |
| Current ratio | 13,72 | 163,62 | 7,88 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1,9 % | 0,2 % | 1,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,5 % | 22,2 % | 16,5 % |
| Taseen loppusumma | 247 t€ | 196 t€ | 184 t€ |
| Oma pääoma | 232 t€ | 195 t€ | 165 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 74 t€ | 36 t€ | 135 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 814 t€ | 577 t€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 232 € | 1 145 € | 2 237 € |
| Materiaalit ja palvelut | -707 t€ | -492 t€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -4 747 € | -5 704 € | -5 047 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -42 t€ | -26 t€ | -39 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 62 t€ | 54 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 349 € | 245 € | -33 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 65 t€ | 54 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | -13 t€ | -11 t€ | -6 816 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 52 t€ | 43 t€ | 27 t€ |
Tase
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 39 t€ | 35 t€ | 32 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 853 € | 2 853 € | 0 € |
| Saamiset | 131 t€ | 122 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 74 t€ | 36 t€ | 135 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 207 t€ | 161 t€ | 152 t€ |
| Vastaavaa | 247 t€ | 196 t€ | 184 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Oma pääoma | 232 t€ | 195 t€ | 165 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 982 € | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 982 € | 19 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 814 t€ | 577 t€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 232 € | 1 145 € | 2 237 € |
| Materiaalit ja palvelut | -707 t€ | -492 t€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -4 747 € | -5 704 € | -5 047 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -42 t€ | -26 t€ | -39 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 62 t€ | 54 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 349 € | 245 € | -33 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 65 t€ | 54 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | -13 t€ | -11 t€ | -6 816 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 52 t€ | 43 t€ | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 39 t€ | 35 t€ | 32 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 853 € | 2 853 € | 0 € |
| Saamiset | 131 t€ | 122 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 74 t€ | 36 t€ | 135 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 207 t€ | 161 t€ | 152 t€ |
| Vastaavaa | 247 t€ | 196 t€ | 184 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Oma pääoma | 232 t€ | 195 t€ | 165 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 982 € | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 982 € | 19 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 13 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 52 t€ | 43 t€ | 27 t€ |
| Koneet ja kalusto | 20 t€ | 16 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 292 € | 0 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 309 € | -1 427 € | 0 € |
| Vastattavaa | 247 t€ | 196 t€ | 184 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 2 853 € | 2 853 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 50 € | 0 € | 263 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 407 € | 19 t€ | 12 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -159 € | -1 € | -35 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ | 982 € | 7 173 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 131 t€ | 122 t€ | 17 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 171 t€ | 144 t€ | 129 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 130 t€ | 104 t€ | 5 223 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 5 707 € | 5 707 € | 5 707 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | 2 853 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -4 747 € | -5 704 € | -5 047 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 39 t€ | 35 t€ | 32 t€ |
| Palvelujen ostot | -101 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | -706 t€ | -495 t€ | -1,1 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 508 € | 246 € | 2 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Pirtti Vilja kuuluu toimialaluokassa viljakasvien, pois lukien riisi, palkokasvien ja öljysiemenkasvien viljely suurempaan puoliskoon (283 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 48 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.