Oy Pirtti Vilja är ett aktiebolag med hemort i Närpes, registrerat år 1995. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2025 var omsättningen 814 t€ och rörelseresultatet 62 t€; soliditet 93,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 54 t€ och inkomstskatterna 11 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 814 t€ | 577 t€ | 1,2 M€ |
| Förändring i omsättning | 41,1 % | -52,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 67 t€ | 60 t€ | 39 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,2 % | 10,3 % | 3,2 % |
| Rörelseresultat | 62 t€ | 54 t€ | 34 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,6 % | 9,3 % | 2,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 52 t€ | 43 t€ | 27 t€ |
| Soliditet | 93,9 % | 99,5 % | 89,5 % |
| Kassalikviditet | 13,53 | 160,71 | 7,88 |
| Current ratio | 13,72 | 163,62 | 7,88 |
| Relativ skuldsättning | 1,9 % | 0,2 % | 1,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,5 % | 22,2 % | 16,5 % |
| Balansomslutning | 247 t€ | 196 t€ | 184 t€ |
| Eget kapital | 232 t€ | 195 t€ | 165 t€ |
| Kassa och bank | 74 t€ | 36 t€ | 135 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 814 t€ | 577 t€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 232 € | 1 145 € | 2 237 € |
| Material och tjänster | -707 t€ | -492 t€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -4 747 € | -5 704 € | -5 047 € |
| Övriga rörelsekostnader | -42 t€ | -26 t€ | -39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 62 t€ | 54 t€ | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 349 € | 245 € | -33 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 65 t€ | 54 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | -13 t€ | -11 t€ | -6 816 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 52 t€ | 43 t€ | 27 t€ |
Balansräkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 39 t€ | 35 t€ | 32 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 853 € | 2 853 € | 0 € |
| Fordringar | 131 t€ | 122 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 74 t€ | 36 t€ | 135 t€ |
| Rörliga aktiva | 207 t€ | 161 t€ | 152 t€ |
| Aktiva | 247 t€ | 196 t€ | 184 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 232 t€ | 195 t€ | 165 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 15 t€ | 982 € | 19 t€ |
| Främmande kapital | 15 t€ | 982 € | 19 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 814 t€ | 577 t€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 232 € | 1 145 € | 2 237 € |
| Material och tjänster | -707 t€ | -492 t€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -4 747 € | -5 704 € | -5 047 € |
| Övriga rörelsekostnader | -42 t€ | -26 t€ | -39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 62 t€ | 54 t€ | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 349 € | 245 € | -33 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 65 t€ | 54 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | -13 t€ | -11 t€ | -6 816 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 52 t€ | 43 t€ | 27 t€ |
| Bestående aktiva | 39 t€ | 35 t€ | 32 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 853 € | 2 853 € | 0 € |
| Fordringar | 131 t€ | 122 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 74 t€ | 36 t€ | 135 t€ |
| Rörliga aktiva | 207 t€ | 161 t€ | 152 t€ |
| Aktiva | 247 t€ | 196 t€ | 184 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 232 t€ | 195 t€ | 165 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 15 t€ | 982 € | 19 t€ |
| Främmande kapital | 15 t€ | 982 € | 19 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 13 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 130 t€ | 104 t€ | 5 223 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 982 € | 7 173 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 171 t€ | 144 t€ | 129 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 309 € | -1 427 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 292 € | 0 € | 12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 407 € | 19 t€ | 12 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -706 t€ | -495 t€ | -1,1 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 52 t€ | 43 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 131 t€ | 122 t€ | 17 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -159 € | -1 € | -35 € |
| Materiella tillgångar | 39 t€ | 35 t€ | 32 t€ |
| Material och förnödenheter | 2 853 € | 2 853 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 50 € | 0 € | 263 € |
| Passiva | 247 t€ | 196 t€ | 184 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 508 € | 246 € | 2 € |
| Maskiner och inventarier | 20 t€ | 16 t€ | 12 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -4 747 € | -5 704 € | -5 047 € |
| Köp av tjänster | -101 € | 0 € | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 5 707 € | 5 707 € | 5 707 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | 2 853 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Pirtti Vilja till den övre halvan inom näringsgrenen odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter (283 företag med beskattningsbar inkomst; median 48 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.