Saariselän Kuukkeli Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Inari, rekisteröity vuonna 1982. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2025, liikevaihto oli 16,5 M€ ja liikevoitto 1,9 M€; omavaraisuusaste 76,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1,7 M€ ja tuloverot 344 t€. Sillä on 2 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16,5 M€ | 7,3 M€ | 16,5 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 127,0 % | -56,0 % | – |
| Käyttökate | 855 t€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ |
| Käyttökate-% | 5,2 % | 25,1 % | 14,8 % |
| Liikevoitto | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ |
| Liikevoitto-% | 11,5 % | 24,2 % | 14,5 % |
| Tilikauden tulos | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ |
| Henkilöstökulut | -1,6 M€ | 1,1 M€ | 914 t€ |
| Omavaraisuusaste | 76,2 % | 85,0 % | 85,5 % |
| Quick ratio | 6,40 | 4,17 | 8,83 |
| Current ratio | 16,23 | 19,18 | 27,54 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 33,3 % | 39,7 % | 15,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,8 % | 8,8 % | 13,7 % |
| Taseen loppusumma | 23,0 M€ | 19,2 M€ | 17,7 M€ |
| Oma pääoma | 16,4 M€ | 15,1 M€ | 13,9 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3,6 M€ | 441 t€ | 2,1 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16,5 M€ | 7,3 M€ | 16,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 3,2 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 12,4 M€ | -5,0 M€ | -15,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,6 M€ | -1,1 M€ | -914 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1,0 M€ | -67 t€ | -52 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 993 t€ | -911 t€ | -1,2 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 130 t€ | -70 t€ | -4 325 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 2,4 M€ |
| Tuloverot | 370 t€ | -358 t€ | -466 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ |
Tase
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 8,8 M€ | 5,2 M€ | 1,1 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 8,6 M€ | 11,0 M€ | 11,3 M€ |
| Saamiset | 2,0 M€ | 2,6 M€ | 3,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3,6 M€ | 441 t€ | 2,1 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 14,2 M€ | 14,0 M€ | 16,6 M€ |
| Vastaavaa | 23,0 M€ | 19,2 M€ | 17,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 16,4 M€ | 15,1 M€ | 13,9 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 4,6 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 878 t€ | 730 t€ | 602 t€ |
| Vieras pääoma | 5,5 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (70)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16,5 M€ | 7,3 M€ | 16,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 3,2 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 12,4 M€ | -5,0 M€ | -15,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,6 M€ | -1,1 M€ | -914 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1,0 M€ | -67 t€ | -52 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 993 t€ | -911 t€ | -1,2 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 130 t€ | -70 t€ | -4 325 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 2,4 M€ |
| Tuloverot | 370 t€ | -358 t€ | -466 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 8,8 M€ | 5,2 M€ | 1,1 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 8,6 M€ | 11,0 M€ | 11,3 M€ |
| Saamiset | 2,0 M€ | 2,6 M€ | 3,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3,6 M€ | 441 t€ | 2,1 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 14,2 M€ | 14,0 M€ | 16,6 M€ |
| Vastaavaa | 23,0 M€ | 19,2 M€ | 17,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 16,4 M€ | 15,1 M€ | 13,9 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 4,6 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 878 t€ | 730 t€ | 602 t€ |
| Vieras pääoma | 5,5 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 2,6 M€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 286 t€ | 48 t€ | 64 t€ |
| Poistoero | 1,2 M€ | 0 € | – |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 4,2 M€ | 184 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,3 M€ | -909 t€ | -785 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 120 € | 0 € | 140 € |
| Verotusperusteisten varausten lisäys (vähennys) | -1,2 M€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 63 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 200 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 1,4 M€ | 898 t€ | 808 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 2,3 M€ | -318 t€ | 2,7 M€ |
| Eläkekulut | 208 t€ | -152 t€ | -120 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 8,1 M€ | 4,5 M€ | 477 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 13 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 3 323 € | 0 € | – |
| Aineettomat oikeudet | 0 € | 13 t€ | 0 € |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | 1,2 M€ | 0 € | – |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 636 t€ | 2 538 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1,0 M€ | -67 t€ | -52 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 160 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 23,0 M€ | 19,2 M€ | 17,7 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 650 € | 237 t€ | 20 t€ |
| Sijoitukset | 741 t€ | 653 t€ | 650 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 40 t€ | -29 t€ | -8 671 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 7,4 M€ | 0 € | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 28 t€ | 0 € | – |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 104 t€ | 104 t€ | 94 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 81 t€ | 56 t€ | 42 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Palvelujen ostot | 216 t€ | -54 t€ | -108 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 14,9 M€ | 13,8 M€ | 12,0 M€ |
| Ostot tilikauden aikana | 9,9 M€ | -4,7 M€ | -17,7 M€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 250 t€ | 0 € | – |
| Valmiit tuotteet | 183 t€ | 427 t€ | 482 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 93 t€ | 1,3 M€ | 1,8 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1,5 M€ | 898 t€ | 808 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 49 t€ | 44 t€ | 2 701 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 105 t€ | 650 t€ | 650 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 161 t€ | 317 t€ | 371 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 8,4 M€ | 10,5 M€ | 10,8 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 272 t€ | 104 t€ | 279 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 532 t€ | 1,7 M€ | 2,4 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 6 808 € | 73 t€ | 276 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 179 t€ | -115 t€ | -7 166 € |
| Koneet ja kalusto | 445 t€ | 181 t€ | 156 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 177 t€ | 365 t€ | 167 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Saariselän Kuukkeli Oy kuuluu toimialaluokassa erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa ylimpään 10 %:iin (763 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 94 t€, 18-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Alkoholiluvat
- Café Bistro KuukkeliSaariseläntie 1Anniskelu
- Kuukkeli ShopSaariseläntie 1Vähittäismyynti
Ilmainen kuukausilista: Inari
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta