Saariselän Kuukkeli Oy är ett aktiebolag med hemort i Enare, registrerat år 1982. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 16,5 M€ och rörelseresultatet 1,9 M€; soliditet 76,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1,7 M€ och inkomstskatterna 344 t€. Det har 2 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 16,5 M€ | 7,3 M€ | 16,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 127,0 % | -56,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 855 t€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ |
| Rörelsebidrag % | 5,2 % | 25,1 % | 14,8 % |
| Rörelseresultat | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ |
| Rörelsemarginal | 11,5 % | 24,2 % | 14,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ |
| Personalkostnader | -1,6 M€ | 1,1 M€ | 914 t€ |
| Soliditet | 76,2 % | 85,0 % | 85,5 % |
| Kassalikviditet | 6,40 | 4,17 | 8,83 |
| Current ratio | 16,23 | 19,18 | 27,54 |
| Relativ skuldsättning | 33,3 % | 39,7 % | 15,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,8 % | 8,8 % | 13,7 % |
| Balansomslutning | 23,0 M€ | 19,2 M€ | 17,7 M€ |
| Eget kapital | 16,4 M€ | 15,1 M€ | 13,9 M€ |
| Kassa och bank | 3,6 M€ | 441 t€ | 2,1 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 16,5 M€ | 7,3 M€ | 16,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 3,2 M€ |
| Material och tjänster | 12,4 M€ | -5,0 M€ | -15,2 M€ |
| Personalkostnader | 1,6 M€ | -1,1 M€ | -914 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1,0 M€ | -67 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 993 t€ | -911 t€ | -1,2 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 130 t€ | -70 t€ | -4 325 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 2,4 M€ |
| Inkomstskatt | 370 t€ | -358 t€ | -466 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 8,8 M€ | 5,2 M€ | 1,1 M€ |
| Omsättningstillgångar | 8,6 M€ | 11,0 M€ | 11,3 M€ |
| Fordringar | 2,0 M€ | 2,6 M€ | 3,2 M€ |
| Kassa och bank | 3,6 M€ | 441 t€ | 2,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 14,2 M€ | 14,0 M€ | 16,6 M€ |
| Aktiva | 23,0 M€ | 19,2 M€ | 17,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 16,4 M€ | 15,1 M€ | 13,9 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 4,6 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 878 t€ | 730 t€ | 602 t€ |
| Främmande kapital | 5,5 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (70)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 16,5 M€ | 7,3 M€ | 16,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 3,2 M€ |
| Material och tjänster | 12,4 M€ | -5,0 M€ | -15,2 M€ |
| Personalkostnader | 1,6 M€ | -1,1 M€ | -914 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1,0 M€ | -67 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 993 t€ | -911 t€ | -1,2 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 130 t€ | -70 t€ | -4 325 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 2,4 M€ |
| Inkomstskatt | 370 t€ | -358 t€ | -466 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ |
| Bestående aktiva | 8,8 M€ | 5,2 M€ | 1,1 M€ |
| Omsättningstillgångar | 8,6 M€ | 11,0 M€ | 11,3 M€ |
| Fordringar | 2,0 M€ | 2,6 M€ | 3,2 M€ |
| Kassa och bank | 3,6 M€ | 441 t€ | 2,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 14,2 M€ | 14,0 M€ | 16,6 M€ |
| Aktiva | 23,0 M€ | 19,2 M€ | 17,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 16,4 M€ | 15,1 M€ | 13,9 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 4,6 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 878 t€ | 730 t€ | 602 t€ |
| Främmande kapital | 5,5 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 286 t€ | 48 t€ | 64 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 200 € | 0 € | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2,3 M€ | -318 t€ | 2,7 M€ |
| Passiva | 23,0 M€ | 19,2 M€ | 17,7 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 2,6 M€ | 0 € | – |
| Övriga omsättningstillgångar | 8,4 M€ | 10,5 M€ | 10,8 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 532 t€ | 1,7 M€ | 2,4 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 650 € | 237 t€ | 20 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 81 t€ | 56 t€ | 42 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 49 t€ | 44 t€ | 2 701 € |
| Färdiga produkter | 183 t€ | 427 t€ | 482 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | 1,2 M€ | 0 € | – |
| Ökning (minskning) av skattemässiga reserver | -1,2 M€ | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 445 t€ | 181 t€ | 156 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 1,4 M€ | 898 t€ | 808 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 14,9 M€ | 13,8 M€ | 12,0 M€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 3 323 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 177 t€ | 365 t€ | 167 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 104 t€ | 104 t€ | 94 t€ |
| Löner och arvoden | 1,3 M€ | -909 t€ | -785 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 4,2 M€ | 184 t€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 13 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 105 t€ | 650 t€ | 650 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 272 t€ | 104 t€ | 279 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 179 t€ | -115 t€ | -7 166 € |
| Långfristiga fordringar | 1,5 M€ | 898 t€ | 808 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 93 t€ | 1,3 M€ | 1,8 M€ |
| Pensionskostnader | 208 t€ | -152 t€ | -120 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 40 t€ | -29 t€ | -8 671 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 7,4 M€ | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 216 t€ | -54 t€ | -108 t€ |
| Avskrivningsdifferens | 1,2 M€ | 0 € | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 120 € | 0 € | 140 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 9,9 M€ | -4,7 M€ | -17,7 M€ |
| Materiella tillgångar | 8,1 M€ | 4,5 M€ | 477 t€ |
| Material och förnödenheter | 28 t€ | 0 € | – |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 636 t€ | 2 538 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 160 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 250 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga lånefordringar | 6 808 € | 73 t€ | 276 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 161 t€ | 317 t€ | 371 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1,0 M€ | -67 t€ | -52 t€ |
| Immateriella rättigheter | 0 € | 13 t€ | 0 € |
| Placeringar | 741 t€ | 653 t€ | 650 t€ |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 63 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Saariselän Kuukkeli Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (763 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€, 18 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Café Bistro KuukkeliSaariseläntie 1Anniskelu
- Kuukkeli ShopSaariseläntie 1Vähittäismyynti
Gratis månadslista: Enare
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis