Maanrakennus Mikko Sallinen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kangasala, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2025, liikevaihto oli 2,5 M€ ja liikevoitto 61 t€; omavaraisuusaste 28,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 42 t€ ja tuloverot 8 315 €. Se on voittanut 1 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2025 | 30.4.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,5 M€ | 2,8 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,2 % | – |
| Käyttökate | 112 t€ | 151 t€ |
| Käyttökate-% | 4,6 % | 5,4 % |
| Liikevoitto | 61 t€ | 88 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,5 % | 3,1 % |
| Tilikauden tulos | 42 t€ | 70 t€ |
| Henkilöstökulut | 455 t€ | 562 t€ |
| Omavaraisuusaste | 28,2 % | 19,7 % |
| Quick ratio | 1,33 | 1,12 |
| Current ratio | 1,33 | 1,12 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 13,6 % | 13,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 32,0 % | 76,6 % |
| Taseen loppusumma | 466 t€ | 465 t€ |
| Oma pääoma | 131 t€ | 92 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 131 t€ | 84 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,5 M€ | 2,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 54 t€ | 1 020 € |
| Materiaalit ja palvelut | -1,8 M€ | -2,0 M€ |
| Henkilöstökulut | -455 t€ | -562 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -51 t€ | -64 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -131 t€ | -109 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 61 t€ | 88 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 726 € | -9 376 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 53 t€ | 78 t€ |
| Tuloverot | -11 t€ | -8 272 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 42 t€ | 70 t€ |
Tase
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 158 t€ | 197 t€ |
| Saamiset | 177 t€ | 183 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 131 t€ | 84 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 308 t€ | 267 t€ |
| Vastaavaa | 466 t€ | 465 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 131 t€ | 92 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 103 t€ | 135 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 232 t€ | 238 t€ |
| Vieras pääoma | 334 t€ | 373 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,5 M€ | 2,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 54 t€ | 1 020 € |
| Materiaalit ja palvelut | -1,8 M€ | -2,0 M€ |
| Henkilöstökulut | -455 t€ | -562 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -51 t€ | -64 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -131 t€ | -109 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 61 t€ | 88 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 726 € | -9 376 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 53 t€ | 78 t€ |
| Tuloverot | -11 t€ | -8 272 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 42 t€ | 70 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 158 t€ | 197 t€ |
| Saamiset | 177 t€ | 183 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 131 t€ | 84 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 308 t€ | 267 t€ |
| Vastaavaa | 466 t€ | 465 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 131 t€ | 92 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 103 t€ | 135 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 232 t€ | 238 t€ |
| Vieras pääoma | 334 t€ | 373 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 46 t€ | 46 t€ |
| Vastattavaa | 466 t€ | 465 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 103 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 177 t€ | 183 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 713 € | 3 604 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 899 € | 11 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 0 € | 135 t€ |
| Koneet ja kalusto | 153 t€ | 191 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 87 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 92 t€ | 59 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -377 t€ | -473 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 2 456 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 4 067 € | 4 067 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 168 t€ | 178 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 42 t€ | 70 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -9 625 € | -9 387 € |
| Eläkekulut | -60 t€ | -72 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 851 € | 1 664 € |
| Muut henkilösivukulut | -18 t€ | -17 t€ |
| Palvelujen ostot | -1,2 M€ | -1,3 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 153 t€ | 193 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -558 t€ | -661 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 32 t€ | 80 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -51 t€ | -64 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 62 t€ | 54 t€ |
| Sijoitukset | 4 067 € | 4 067 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | -25 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Maanrakennus Mikko Sallinen Oy kuuluu toimialaluokassa rakennuspaikan valmistelutyöt suurempaan puoliskoon (1576 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 36 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Voitetut julkiset hankinnat
- Takahuhdin alueurakkaTampereen Infra Oy430 t€
Ilmainen kuukausilista: Kangasala
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta