Maanrakennus Mikko Sallinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Kangasala, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2025 var omsättningen 2,5 M€ och rörelseresultatet 61 t€; soliditet 28,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 42 t€ och inkomstskatterna 8 315 €. Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2025 | 30.4.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,8 M€ |
| Förändring i omsättning | -13,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 112 t€ | 151 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,6 % | 5,4 % |
| Rörelseresultat | 61 t€ | 88 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 3,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 42 t€ | 70 t€ |
| Personalkostnader | 455 t€ | 562 t€ |
| Soliditet | 28,2 % | 19,7 % |
| Kassalikviditet | 1,33 | 1,12 |
| Current ratio | 1,33 | 1,12 |
| Relativ skuldsättning | 13,6 % | 13,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,0 % | 76,6 % |
| Balansomslutning | 466 t€ | 465 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 92 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 84 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 54 t€ | 1 020 € |
| Material och tjänster | -1,8 M€ | -2,0 M€ |
| Personalkostnader | -455 t€ | -562 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -51 t€ | -64 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -131 t€ | -109 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 61 t€ | 88 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -7 726 € | -9 376 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 53 t€ | 78 t€ |
| Inkomstskatt | -11 t€ | -8 272 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 42 t€ | 70 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 158 t€ | 197 t€ |
| Fordringar | 177 t€ | 183 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 84 t€ |
| Rörliga aktiva | 308 t€ | 267 t€ |
| Aktiva | 466 t€ | 465 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 131 t€ | 92 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 103 t€ | 135 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 232 t€ | 238 t€ |
| Främmande kapital | 334 t€ | 373 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 54 t€ | 1 020 € |
| Material och tjänster | -1,8 M€ | -2,0 M€ |
| Personalkostnader | -455 t€ | -562 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -51 t€ | -64 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -131 t€ | -109 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 61 t€ | 88 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -7 726 € | -9 376 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 53 t€ | 78 t€ |
| Inkomstskatt | -11 t€ | -8 272 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 42 t€ | 70 t€ |
| Bestående aktiva | 158 t€ | 197 t€ |
| Fordringar | 177 t€ | 183 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 84 t€ |
| Rörliga aktiva | 308 t€ | 267 t€ |
| Aktiva | 466 t€ | 465 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 131 t€ | 92 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 103 t€ | 135 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 232 t€ | 238 t€ |
| Främmande kapital | 334 t€ | 373 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -558 t€ | -661 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -51 t€ | -64 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 2 456 € |
| Pensionskostnader | -60 t€ | -72 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 168 t€ | 178 t€ |
| Materiella tillgångar | 153 t€ | 193 t€ |
| Löner och arvoden | -377 t€ | -473 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 713 € | 3 604 € |
| Övriga aktier och andelar | 4 067 € | 4 067 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 42 t€ | 70 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -18 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 32 t€ | 80 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 92 t€ | 59 t€ |
| Maskiner och inventarier | 153 t€ | 191 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 899 € | 11 € |
| Passiva | 466 t€ | 465 t€ |
| Köp av tjänster | -1,2 M€ | -1,3 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 851 € | 1 664 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 87 t€ | 19 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 135 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | -25 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 62 t€ | 54 t€ |
| Placeringar | 4 067 € | 4 067 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 103 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 177 t€ | 183 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 46 t€ | 46 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -9 625 € | -9 387 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maanrakennus Mikko Sallinen Oy till den övre halvan inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Vunna offentliga upphandlingar
- Takahuhdin alueurakkaTampereen Infra Oy430 t€
Gratis månadslista: Kangasala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis