Ylöjärven Kaivupalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ylöjärvi, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 28.2.2026, liikevaihto oli 3,5 M€ ja liikevoitto 436 t€; omavaraisuusaste 60,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 150 t€ ja tuloverot 30 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 458 € vuosina 2023–2023; suurin ostaja on Pelastuspalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 28.2.2026 | 28.2.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,5 M€ | 2,5 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 39,2 % | – |
| Käyttökate | 277 t€ | -33 t€ |
| Käyttökate-% | 8,0 % | -1,3 % |
| Liikevoitto | 436 t€ | 111 t€ |
| Liikevoitto-% | 12,6 % | 4,5 % |
| Tilikauden tulos | 327 t€ | 67 t€ |
| Henkilöstökulut | -310 t€ | -301 t€ |
| Omavaraisuusaste | 60,9 % | 59,8 % |
| Quick ratio | 2,34 | 3,30 |
| Current ratio | 2,53 | 3,30 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 22,9 % | 26,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,6 % | 6,8 % |
| Taseen loppusumma | 2,0 M€ | 1,6 M€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 982 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 267 t€ | 147 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,5 M€ | 2,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 30 t€ | 26 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,3 M€ | 1,8 M€ |
| Henkilöstökulut | 310 t€ | 301 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 160 t€ | 145 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 244 t€ | 182 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 436 t€ | 111 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 27 t€ | 27 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 409 t€ | 85 t€ |
| Tuloverot | 82 t€ | 18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 327 t€ | 67 t€ |
Tase
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 914 t€ | 805 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 82 t€ | 0 € |
| Saamiset | 642 t€ | 573 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 267 t€ | 147 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 836 t€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 982 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 354 t€ | 406 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 437 t€ | 254 t€ |
| Vieras pääoma | 791 t€ | 660 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,5 M€ | 2,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 30 t€ | 26 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,3 M€ | 1,8 M€ |
| Henkilöstökulut | 310 t€ | 301 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 160 t€ | 145 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 244 t€ | 182 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 436 t€ | 111 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 27 t€ | 27 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 409 t€ | 85 t€ |
| Tuloverot | 82 t€ | 18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 327 t€ | 67 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 914 t€ | 805 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 82 t€ | 0 € |
| Saamiset | 642 t€ | 573 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 267 t€ | 147 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 836 t€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 982 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 354 t€ | 406 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 437 t€ | 254 t€ |
| Vieras pääoma | 791 t€ | 660 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 160 t€ | 145 t€ |
| Eläkekulut | 54 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 615 t€ | 419 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 914 t€ | 805 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 243 t€ | 240 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 70 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 70 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 147 t€ | 147 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 327 t€ | 67 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 14 t€ | 9 777 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 145 t€ | 129 t€ |
| Muut arvopaperit | 115 t€ | 116 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 107 t€ | 43 t€ |
| Koneet ja kalusto | 437 t€ | 402 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 469 € | 1 109 € |
| Vastattavaa | 2,0 M€ | 1,6 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 330 t€ | 256 t€ |
| Palvelujen ostot | 1,0 M€ | 744 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 27 t€ | 14 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 901 t€ | 912 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 115 t€ | 116 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 82 t€ | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -82 t€ | 0 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 295 € | 3 943 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 91 t€ | 44 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 354 t€ | 406 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 642 t€ | 573 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 95 t€ | 37 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 27 t€ | 24 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ylöjärven Kaivupalvelu Oy kuuluu toimialaluokassa rakennuspaikan valmistelutyöt ylimpään neljännekseen (1576 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 36 t€, 4,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Ylöjärvi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta