Ylöjärven Kaivupalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Ylöjärvi, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 3,5 M€ och rörelseresultatet 436 t€; soliditet 60,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 150 t€ och inkomstskatterna 30 t€. Offentliga köpare köpte för 1 458 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Pelastuspalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ylöjärvi: 8 nya företag på 30 dagar
- Lemmikinhoito Care OyLemmikkieläinpalvelut
- Valeron Consulting OyLVI-tekninen suunnittelu
- Puheterapia Sanna Sihvola OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 3,5 M€ | 2,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 39,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 277 t€ | -33 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,0 % | -1,3 % |
| Rörelseresultat | 436 t€ | 111 t€ |
| Rörelsemarginal | 12,6 % | 4,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 327 t€ | 67 t€ |
| Personalkostnader | -310 t€ | -301 t€ |
| Soliditet | 60,9 % | 59,8 % |
| Kassalikviditet | 2,34 | 3,30 |
| Current ratio | 2,53 | 3,30 |
| Relativ skuldsättning | 22,9 % | 26,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,6 % | 6,8 % |
| Balansomslutning | 2,0 M€ | 1,6 M€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 982 t€ |
| Kassa och bank | 267 t€ | 147 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 3,5 M€ | 2,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 30 t€ | 26 t€ |
| Material och tjänster | 2,3 M€ | 1,8 M€ |
| Personalkostnader | 310 t€ | 301 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 160 t€ | 145 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 244 t€ | 182 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 436 t€ | 111 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 27 t€ | 27 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 409 t€ | 85 t€ |
| Inkomstskatt | 82 t€ | 18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 327 t€ | 67 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 914 t€ | 805 t€ |
| Omsättningstillgångar | 82 t€ | 0 € |
| Fordringar | 642 t€ | 573 t€ |
| Kassa och bank | 267 t€ | 147 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 836 t€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 982 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 354 t€ | 406 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 437 t€ | 254 t€ |
| Främmande kapital | 791 t€ | 660 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 3,5 M€ | 2,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 30 t€ | 26 t€ |
| Material och tjänster | 2,3 M€ | 1,8 M€ |
| Personalkostnader | 310 t€ | 301 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 160 t€ | 145 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 244 t€ | 182 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 436 t€ | 111 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 27 t€ | 27 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 409 t€ | 85 t€ |
| Inkomstskatt | 82 t€ | 18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 327 t€ | 67 t€ |
| Bestående aktiva | 914 t€ | 805 t€ |
| Omsättningstillgångar | 82 t€ | 0 € |
| Fordringar | 642 t€ | 573 t€ |
| Kassa och bank | 267 t€ | 147 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 836 t€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 982 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 354 t€ | 406 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 437 t€ | 254 t€ |
| Främmande kapital | 791 t€ | 660 t€ |
| Varor under tillverkning | 82 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 107 t€ | 43 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 295 € | 3 943 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 27 t€ | 14 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 160 t€ | 145 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 145 t€ | 129 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 147 t€ | 147 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 901 t€ | 912 t€ |
| Passiva | 2,0 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 469 € | 1 109 € |
| Kortfristiga fordringar | 642 t€ | 573 t€ |
| Övriga värdepapper | 115 t€ | 116 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 91 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 70 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 615 t€ | 419 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -82 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 54 t€ | 52 t€ |
| Köp av tjänster | 1,0 M€ | 744 t€ |
| Maskiner och inventarier | 437 t€ | 402 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 354 t€ | 406 t€ |
| Finansiella värdepapper | 115 t€ | 116 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 95 t€ | 37 t€ |
| Materiella tillgångar | 914 t€ | 805 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 14 t€ | 9 777 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 330 t€ | 256 t€ |
| Löner och arvoden | 243 t€ | 240 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 70 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 327 t€ | 67 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 27 t€ | 24 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ylöjärven Kaivupalvelu Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€, 4,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.