Ollonqvistin Näyttämötekniikka Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nurmijärvi, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 511 t€ ja liikevoitto -41 t€; omavaraisuusaste 87,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 135 t€ ja tuloverot 27 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 102 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Nurmijärvi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 511 t€ | 747 t€ | 769 t€ | 687 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -31,6 % | -2,8 % | 11,8 % | – |
| Käyttökate | -85 t€ | 96 t€ | 182 t€ | 161 t€ |
| Käyttökate-% | -16,7 % | 12,8 % | 23,6 % | 23,4 % |
| Liikevoitto | -41 t€ | 128 t€ | 147 t€ | 118 t€ |
| Liikevoitto-% | -8,1 % | 17,1 % | 19,1 % | 17,2 % |
| Tilikauden tulos | -22 t€ | 105 t€ | 120 t€ | 78 t€ |
| Henkilöstökulut | -239 t€ | -250 t€ | 262 t€ | 239 t€ |
| Omavaraisuusaste | 87,7 % | 89,2 % | 89,5 % | 88,9 % |
| Quick ratio | 3,58 | 1,90 | 2,71 | 2,35 |
| Current ratio | 5,24 | 3,38 | 4,26 | 3,95 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,3 % | 15,9 % | 14,6 % | 16,3 % |
| Oman pääoman tuotto | -2,5 % | 10,7 % | 12,5 % | 8,7 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Oma pääoma | 884 t€ | 986 t€ | 956 t€ | 895 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 149 t€ | 78 t€ | 225 t€ | 209 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 511 t€ | 747 t€ | 769 t€ | 687 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 287 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 212 t€ | 267 t€ | -256 t€ | -211 t€ |
| Henkilöstökulut | 239 t€ | 250 t€ | -262 t€ | -239 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 44 t€ | 32 t€ | -35 t€ | -43 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 62 t€ | 71 t€ | -70 t€ | -77 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -41 t€ | 128 t€ | 147 t€ | 118 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -17 t€ | -1 459 € | 2 461 € | 1 275 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -24 t€ | 129 t€ | 150 t€ | 120 t€ |
| Tuloverot | -2 330 € | 24 t€ | -30 t€ | -42 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -22 t€ | 105 t€ | 120 t€ | 78 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 607 t€ | 703 t€ | 590 t€ | 565 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 127 t€ | 176 t€ | 174 t€ | 179 t€ |
| Saamiset | 125 t€ | 148 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 149 t€ | 78 t€ | 225 t€ | 209 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 401 t€ | 402 t€ | 478 t€ | 443 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Oma pääoma | 884 t€ | 986 t€ | 956 t€ | 895 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 47 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 76 t€ | 119 t€ | 112 t€ | 112 t€ |
| Vieras pääoma | 124 t€ | 119 t€ | 112 t€ | 112 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 511 t€ | 747 t€ | 769 t€ | 687 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 287 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 212 t€ | 267 t€ | -256 t€ | -211 t€ |
| Henkilöstökulut | 239 t€ | 250 t€ | -262 t€ | -239 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 44 t€ | 32 t€ | -35 t€ | -43 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 62 t€ | 71 t€ | -70 t€ | -77 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -41 t€ | 128 t€ | 147 t€ | 118 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -17 t€ | -1 459 € | 2 461 € | 1 275 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -24 t€ | 129 t€ | 150 t€ | 120 t€ |
| Tuloverot | -2 330 € | 24 t€ | -30 t€ | -42 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -22 t€ | 105 t€ | 120 t€ | 78 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 607 t€ | 703 t€ | 590 t€ | 565 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 127 t€ | 176 t€ | 174 t€ | 179 t€ |
| Saamiset | 125 t€ | 148 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 149 t€ | 78 t€ | 225 t€ | 209 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 401 t€ | 402 t€ | 478 t€ | 443 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Oma pääoma | 884 t€ | 986 t€ | 956 t€ | 895 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 47 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 76 t€ | 119 t€ | 112 t€ | 112 t€ |
| Vieras pääoma | 124 t€ | 119 t€ | 112 t€ | 112 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 119 t€ | 126 t€ | 133 t€ | 140 t€ |
| Sijoitukset | 346 t€ | 454 t€ | 327 t€ | 272 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 18 t€ | 19 t€ | 27 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 38 t€ | 38 t€ | 23 t€ | 35 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 630 € | 840 € | 1 120 € | 1 494 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 901 t€ | 876 t€ | 832 t€ | 812 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 35 t€ | 7 234 € | 6 119 € | 470 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 21 t€ | 55 t€ | 64 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 73 t€ | 121 t€ | 46 t€ | 41 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 156 t€ | 186 t€ | -216 t€ | -203 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -22 t€ | 105 t€ | 120 t€ | 78 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 125 t€ | 148 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 996 € | 1 222 € | -974 € | -451 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 261 t€ | 248 t€ | 262 t€ | 292 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 196 t€ | 199 t€ | -195 t€ | -189 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 22 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 630 € | 840 € | 1 120 € | 1 494 € |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 47 t€ | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 323 € | 2 343 € | 3 112 € | 1 419 € |
| Muut henkilösivukulut | 11 t€ | 8 480 € | -20 t€ | -12 t€ |
| Koneet ja kalusto | 92 t€ | 73 t€ | 80 t€ | 102 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 127 t€ | 176 t€ | 174 t€ | 179 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 38 t€ | 32 t€ | -35 t€ | -43 t€ |
| Palvelujen ostot | 6 522 € | 84 t€ | -34 t€ | -943 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 49 t€ | -2 447 € | -5 470 € | -7 305 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 6 822 € | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 346 t€ | 454 t€ | 327 t€ | 272 t€ |
| Eläkekulut | 32 t€ | 43 t€ | -47 t€ | -38 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 17 t€ | 338 € | 322 € | 308 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä | 6 000 € | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ollonqvistin Näyttämötekniikka Oy kuuluu toimialaluokassa taiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen ylimpään 10 %:iin (404 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 665 €, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.