Ollonqvistin Näyttämötekniikka Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 511 t€ och rörelseresultatet -41 t€; soliditet 87,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 135 t€ och inkomstskatterna 27 t€. Offentliga köpare köpte för 102 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Nurmijärvi: 15 nya företag på 30 dagar
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 511 t€ | 747 t€ | 769 t€ | 687 t€ |
| Förändring i omsättning | -31,6 % | -2,8 % | 11,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -85 t€ | 96 t€ | 182 t€ | 161 t€ |
| Rörelsebidrag % | -16,7 % | 12,8 % | 23,6 % | 23,4 % |
| Rörelseresultat | -41 t€ | 128 t€ | 147 t€ | 118 t€ |
| Rörelsemarginal | -8,1 % | 17,1 % | 19,1 % | 17,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -22 t€ | 105 t€ | 120 t€ | 78 t€ |
| Personalkostnader | -239 t€ | -250 t€ | 262 t€ | 239 t€ |
| Soliditet | 87,7 % | 89,2 % | 89,5 % | 88,9 % |
| Kassalikviditet | 3,58 | 1,90 | 2,71 | 2,35 |
| Current ratio | 5,24 | 3,38 | 4,26 | 3,95 |
| Relativ skuldsättning | 24,3 % | 15,9 % | 14,6 % | 16,3 % |
| Avkastning på eget kapital | -2,5 % | 10,7 % | 12,5 % | 8,7 % |
| Balansomslutning | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Eget kapital | 884 t€ | 986 t€ | 956 t€ | 895 t€ |
| Kassa och bank | 149 t€ | 78 t€ | 225 t€ | 209 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 511 t€ | 747 t€ | 769 t€ | 687 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 287 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 212 t€ | 267 t€ | -256 t€ | -211 t€ |
| Personalkostnader | 239 t€ | 250 t€ | -262 t€ | -239 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 44 t€ | 32 t€ | -35 t€ | -43 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 62 t€ | 71 t€ | -70 t€ | -77 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -41 t€ | 128 t€ | 147 t€ | 118 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -17 t€ | -1 459 € | 2 461 € | 1 275 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -24 t€ | 129 t€ | 150 t€ | 120 t€ |
| Inkomstskatt | -2 330 € | 24 t€ | -30 t€ | -42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -22 t€ | 105 t€ | 120 t€ | 78 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 607 t€ | 703 t€ | 590 t€ | 565 t€ |
| Omsättningstillgångar | 127 t€ | 176 t€ | 174 t€ | 179 t€ |
| Fordringar | 125 t€ | 148 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Kassa och bank | 149 t€ | 78 t€ | 225 t€ | 209 t€ |
| Rörliga aktiva | 401 t€ | 402 t€ | 478 t€ | 443 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 884 t€ | 986 t€ | 956 t€ | 895 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 47 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 76 t€ | 119 t€ | 112 t€ | 112 t€ |
| Främmande kapital | 124 t€ | 119 t€ | 112 t€ | 112 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 511 t€ | 747 t€ | 769 t€ | 687 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 287 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 212 t€ | 267 t€ | -256 t€ | -211 t€ |
| Personalkostnader | 239 t€ | 250 t€ | -262 t€ | -239 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 44 t€ | 32 t€ | -35 t€ | -43 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 62 t€ | 71 t€ | -70 t€ | -77 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -41 t€ | 128 t€ | 147 t€ | 118 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -17 t€ | -1 459 € | 2 461 € | 1 275 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -24 t€ | 129 t€ | 150 t€ | 120 t€ |
| Inkomstskatt | -2 330 € | 24 t€ | -30 t€ | -42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -22 t€ | 105 t€ | 120 t€ | 78 t€ |
| Bestående aktiva | 607 t€ | 703 t€ | 590 t€ | 565 t€ |
| Omsättningstillgångar | 127 t€ | 176 t€ | 174 t€ | 179 t€ |
| Fordringar | 125 t€ | 148 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Kassa och bank | 149 t€ | 78 t€ | 225 t€ | 209 t€ |
| Rörliga aktiva | 401 t€ | 402 t€ | 478 t€ | 443 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 884 t€ | 986 t€ | 956 t€ | 895 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 47 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 76 t€ | 119 t€ | 112 t€ | 112 t€ |
| Främmande kapital | 124 t€ | 119 t€ | 112 t€ | 112 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 119 t€ | 126 t€ | 133 t€ | 140 t€ |
| Placeringar | 346 t€ | 454 t€ | 327 t€ | 272 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 18 t€ | 19 t€ | 27 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 38 t€ | 38 t€ | 23 t€ | 35 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 630 € | 840 € | 1 120 € | 1 494 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 901 t€ | 876 t€ | 832 t€ | 812 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 35 t€ | 7 234 € | 6 119 € | 470 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 21 t€ | 55 t€ | 64 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 73 t€ | 121 t€ | 46 t€ | 41 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 156 t€ | 186 t€ | -216 t€ | -203 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -22 t€ | 105 t€ | 120 t€ | 78 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 125 t€ | 148 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 996 € | 1 222 € | -974 € | -451 € |
| Materiella tillgångar | 261 t€ | 248 t€ | 262 t€ | 292 t€ |
| Löner och arvoden | 196 t€ | 199 t€ | -195 t€ | -189 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 22 t€ |
| Immateriella tillgångar | 630 € | 840 € | 1 120 € | 1 494 € |
| Passiva | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 47 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 323 € | 2 343 € | 3 112 € | 1 419 € |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | 8 480 € | -20 t€ | -12 t€ |
| Maskiner och inventarier | 92 t€ | 73 t€ | 80 t€ | 102 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 127 t€ | 176 t€ | 174 t€ | 179 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 38 t€ | 32 t€ | -35 t€ | -43 t€ |
| Köp av tjänster | 6 522 € | 84 t€ | -34 t€ | -943 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 49 t€ | -2 447 € | -5 470 € | -7 305 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 6 822 € | 0 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 346 t€ | 454 t€ | 327 t€ | 272 t€ |
| Pensionskostnader | 32 t€ | 43 t€ | -47 t€ | -38 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 17 t€ | 338 € | 322 € | 308 € |
| Nedskrivningar av tillgångar bland bestående aktiva | 6 000 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ollonqvistin Näyttämötekniikka Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen anordnande av liveevenemang inom konst och kultur (404 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 665 €, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.