Santalahti Resort Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,7 M€ ja liikevoitto 179 t€; omavaraisuusaste 58,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 89 t€ ja tuloverot 18 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 15 t€ vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala). Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -3,0 % | -8,7 % | – |
| Käyttökate | 65 t€ | 224 t€ | 339 t€ |
| Käyttökate-% | 3,8 % | 12,7 % | 17,6 % |
| Liikevoitto | 179 t€ | 104 t€ | 215 t€ |
| Liikevoitto-% | 10,5 % | 5,9 % | 11,1 % |
| Tilikauden tulos | 136 t€ | 70 t€ | 153 t€ |
| Henkilöstökulut | -710 t€ | 822 t€ | 818 t€ |
| Omavaraisuusaste | 58,0 % | 61,7 % | 55,6 % |
| Quick ratio | 0,27 | 0,32 | 0,71 |
| Current ratio | 0,27 | 0,32 | 0,71 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 52,8 % | 42,6 % | 52,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 12,1 % | 6,5 % | 13,9 % |
| Taseen loppusumma | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 608 € | 49 t€ | 193 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 330 € | 1 812 € | 4 792 € |
| Materiaalit ja palvelut | 294 t€ | -303 t€ | -292 t€ |
| Henkilöstökulut | 710 t€ | -822 t€ | -818 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 114 t€ | -121 t€ | -124 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 412 t€ | -413 t€ | -484 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 179 t€ | 104 t€ | 215 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 27 t€ | -34 t€ | -40 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 152 t€ | 69 t€ | 175 t€ |
| Tuloverot | 35 t€ | -17 t€ | -40 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 136 t€ | 70 t€ | 153 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset | 119 t€ | 77 t€ | 83 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 608 € | 49 t€ | 193 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 127 t€ | 126 t€ | 276 t€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 123 t€ | 141 t€ | 159 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 478 t€ | 432 t€ | 623 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 470 t€ | 391 t€ | 390 t€ |
| Vieras pääoma | 947 t€ | 822 t€ | 1,0 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (57)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 330 € | 1 812 € | 4 792 € |
| Materiaalit ja palvelut | 294 t€ | -303 t€ | -292 t€ |
| Henkilöstökulut | 710 t€ | -822 t€ | -818 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 114 t€ | -121 t€ | -124 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 412 t€ | -413 t€ | -484 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 179 t€ | 104 t€ | 215 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 27 t€ | -34 t€ | -40 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 152 t€ | 69 t€ | 175 t€ |
| Tuloverot | 35 t€ | -17 t€ | -40 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 136 t€ | 70 t€ | 153 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset | 119 t€ | 77 t€ | 83 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 608 € | 49 t€ | 193 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 127 t€ | 126 t€ | 276 t€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 123 t€ | 141 t€ | 159 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 478 t€ | 432 t€ | 623 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 470 t€ | 391 t€ | 390 t€ |
| Vieras pääoma | 947 t€ | 822 t€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ | 19 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 46 t€ | 71 t€ | 3 911 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 4 286 € | 4 286 € | 4 286 € |
| Vastattavaa | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 478 t€ | 432 t€ | 623 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 116 t€ | 74 t€ | 80 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 20 t€ | 21 t€ | 29 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 323 € | 2 650 € | 2 760 € |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | -19 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Koneet ja kalusto | 71 t€ | 77 t€ | 71 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 970 t€ | 984 t€ | 932 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 36 t€ | 22 t€ | 57 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 561 t€ | -657 t€ | -653 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 253 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 984 € | 984 € | 984 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 871 € | 22 t€ | 27 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 136 t€ | 70 t€ | 153 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 28 t€ | -38 t€ | -43 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 92 t€ | 32 t€ | 24 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Eläkekulut | 118 t€ | -152 t€ | -142 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 31 t€ | -13 t€ | -23 t€ |
| Palvelujen ostot | 127 t€ | -77 t€ | -44 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Poistoero | 123 t€ | 141 t€ | 159 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 677 € | 648 € | 619 € |
| Ostot tilikauden aikana | 167 t€ | -226 t€ | -248 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 251 t€ | 191 t€ | 196 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 560 € | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 114 t€ | -121 t€ | -124 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 126 t€ | 87 t€ | 121 t€ |
| Sijoitukset | 984 € | 984 € | 984 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Santalahti Resort Oy kuuluu toimialaluokassa lyhytaikainen majoitus huoneistoissa ja huoneissa ylimpään neljännekseen (276 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€, 8,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Bistro SantalahtiSantalahdentie 150Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Kotka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta