Santalahti Resort Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,7 M€ och rörelseresultatet 179 t€; soliditet 58,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 89 t€ och inkomstskatterna 18 t€. Offentliga köpare köpte för 15 t€ av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Förändring i omsättning | -3,0 % | -8,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 65 t€ | 224 t€ | 339 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,8 % | 12,7 % | 17,6 % |
| Rörelseresultat | 179 t€ | 104 t€ | 215 t€ |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 5,9 % | 11,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 136 t€ | 70 t€ | 153 t€ |
| Personalkostnader | -710 t€ | 822 t€ | 818 t€ |
| Soliditet | 58,0 % | 61,7 % | 55,6 % |
| Kassalikviditet | 0,27 | 0,32 | 0,71 |
| Current ratio | 0,27 | 0,32 | 0,71 |
| Relativ skuldsättning | 52,8 % | 42,6 % | 52,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,1 % | 6,5 % | 13,9 % |
| Balansomslutning | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 7 608 € | 49 t€ | 193 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 330 € | 1 812 € | 4 792 € |
| Material och tjänster | 294 t€ | -303 t€ | -292 t€ |
| Personalkostnader | 710 t€ | -822 t€ | -818 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 114 t€ | -121 t€ | -124 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 412 t€ | -413 t€ | -484 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 179 t€ | 104 t€ | 215 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 27 t€ | -34 t€ | -40 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 152 t€ | 69 t€ | 175 t€ |
| Inkomstskatt | 35 t€ | -17 t€ | -40 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 136 t€ | 70 t€ | 153 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 119 t€ | 77 t€ | 83 t€ |
| Kassa och bank | 7 608 € | 49 t€ | 193 t€ |
| Rörliga aktiva | 127 t€ | 126 t€ | 276 t€ |
| Aktiva | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 123 t€ | 141 t€ | 159 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 478 t€ | 432 t€ | 623 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 470 t€ | 391 t€ | 390 t€ |
| Främmande kapital | 947 t€ | 822 t€ | 1,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (57)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 330 € | 1 812 € | 4 792 € |
| Material och tjänster | 294 t€ | -303 t€ | -292 t€ |
| Personalkostnader | 710 t€ | -822 t€ | -818 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 114 t€ | -121 t€ | -124 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 412 t€ | -413 t€ | -484 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 179 t€ | 104 t€ | 215 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 27 t€ | -34 t€ | -40 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 152 t€ | 69 t€ | 175 t€ |
| Inkomstskatt | 35 t€ | -17 t€ | -40 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 136 t€ | 70 t€ | 153 t€ |
| Bestående aktiva | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 119 t€ | 77 t€ | 83 t€ |
| Kassa och bank | 7 608 € | 49 t€ | 193 t€ |
| Rörliga aktiva | 127 t€ | 126 t€ | 276 t€ |
| Aktiva | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 123 t€ | 141 t€ | 159 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 478 t€ | 432 t€ | 623 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 470 t€ | 391 t€ | 390 t€ |
| Främmande kapital | 947 t€ | 822 t€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 19 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 46 t€ | 71 t€ | 3 911 € |
| Övriga materiella tillgångar | 4 286 € | 4 286 € | 4 286 € |
| Passiva | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 478 t€ | 432 t€ | 623 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 116 t€ | 74 t€ | 80 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 20 t€ | 21 t€ | 29 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 323 € | 2 650 € | 2 760 € |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | -19 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Maskiner och inventarier | 71 t€ | 77 t€ | 71 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 970 t€ | 984 t€ | 932 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 36 t€ | 22 t€ | 57 t€ |
| Löner och arvoden | 561 t€ | -657 t€ | -653 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 253 t€ | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 984 € | 984 € | 984 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 871 € | 22 t€ | 27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 136 t€ | 70 t€ | 153 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 28 t€ | -38 t€ | -43 t€ |
| Långfristiga fordringar | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 92 t€ | 32 t€ | 24 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Pensionskostnader | 118 t€ | -152 t€ | -142 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 31 t€ | -13 t€ | -23 t€ |
| Köp av tjänster | 127 t€ | -77 t€ | -44 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Avskrivningsdifferens | 123 t€ | 141 t€ | 159 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 677 € | 648 € | 619 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 167 t€ | -226 t€ | -248 t€ |
| Materiella tillgångar | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 251 t€ | 191 t€ | 196 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 560 € | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 114 t€ | -121 t€ | -124 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 126 t€ | 87 t€ | 121 t€ |
| Placeringar | 984 € | 984 € | 984 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Santalahti Resort Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen korttidsinkvartering i lägenheter och rum (276 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 8,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Bistro SantalahtiSantalahdentie 150Anniskelu
Gratis månadslista: Kotka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis