Liinaharjan Leipomo ja Konditoria Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pori, rekisteröity vuonna 1993. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 6 348 € ja liikevoitto -9 746 €; omavaraisuusaste 29,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 15 t€ ja tuloverot 3 750 €. Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 6 348 € | 25 t€ | 106 t€ | 160 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -74,4 % | -76,5 % | -33,8 % | – |
| Käyttökate | -14 t€ | -39 t€ | -459 € | -4 570 € |
| Käyttökate-% | -215,1 % | -158,5 % | -0,4 % | -2,9 % |
| Liikevoitto | -9 746 € | -35 t€ | -7 959 € | -13 t€ |
| Liikevoitto-% | -153,5 % | -140,6 % | -7,5 % | -8,4 % |
| Tilikauden tulos | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Henkilöstökulut | 463 € | -127 € | 24 t€ | 47 t€ |
| Omavaraisuusaste | 29,3 % | 36,2 % | 58,9 % | 59,7 % |
| Quick ratio | 0,05 | 0,07 | 0,44 | 0,87 |
| Current ratio | 0,05 | 0,07 | 0,49 | 0,91 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1165,6 % | 282,6 % | 52,7 % | 40,5 % |
| Oman pääoman tuotto | -30,0 % | -100,3 % | -13,4 % | -15,9 % |
| Taseen loppusumma | 105 t€ | 110 t€ | 136 t€ | 161 t€ |
| Oma pääoma | 31 t€ | 40 t€ | 80 t€ | 96 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 569 € | 2 084 € | 7 029 € | 20 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 6 348 € | 25 t€ | 106 t€ | 160 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 383 € | 494 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 1 578 € | 6 422 € | -48 t€ | -75 t€ |
| Henkilöstökulut | -463 € | 127 € | -24 t€ | -47 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 907 € | 4 457 € | -7 500 € | -8 821 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 14 t€ | 49 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -9 746 € | -35 t€ | -7 959 € | -13 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -539 € | 5 057 € | -2 739 € | -1 884 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 102 t€ | 107 t€ | 119 t€ | 127 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Saamiset | 303 € | 1 295 € | 7 829 € | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 569 € | 2 084 € | 7 029 € | 20 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 871 € | 3 378 € | 16 t€ | 34 t€ |
| Vastaavaa | 105 t€ | 110 t€ | 136 t€ | 161 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 31 t€ | 40 t€ | 80 t€ | 96 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 54 t€ | 48 t€ | 34 t€ | 37 t€ |
| Vieras pääoma | 74 t€ | 70 t€ | 56 t€ | 65 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 6 348 € | 25 t€ | 106 t€ | 160 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 383 € | 494 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 1 578 € | 6 422 € | -48 t€ | -75 t€ |
| Henkilöstökulut | -463 € | 127 € | -24 t€ | -47 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 907 € | 4 457 € | -7 500 € | -8 821 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 14 t€ | 49 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -9 746 € | -35 t€ | -7 959 € | -13 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -539 € | 5 057 € | -2 739 € | -1 884 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 102 t€ | 107 t€ | 119 t€ | 127 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Saamiset | 303 € | 1 295 € | 7 829 € | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 569 € | 2 084 € | 7 029 € | 20 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 871 € | 3 378 € | 16 t€ | 34 t€ |
| Vastaavaa | 105 t€ | 110 t€ | 136 t€ | 161 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 31 t€ | 40 t€ | 80 t€ | 96 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 54 t€ | 48 t€ | 34 t€ | 37 t€ |
| Vieras pääoma | 74 t€ | 70 t€ | 56 t€ | 65 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1 578 € | 4 922 € | -48 t€ | -74 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 907 € | 4 457 € | -7 500 € | -8 821 € |
| Eläkekulut | -168 € | 0 € | -4 283 € | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 5 320 € | 750 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 102 t€ | 107 t€ | 119 t€ | 127 t€ |
| Palkat ja palkkiot | – | 0 € | -16 t€ | -31 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 303 € | 1 295 € | 2 509 € | 11 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 95 € | 95 € | 95 € | 95 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -295 € | 127 € | -3 874 € | -4 988 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 5 079 € | 5 079 € | 5 079 € | 8 329 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 104 € | 0 € | 1 680 € | 9 934 € |
| Koneet ja kalusto | 553 € | 1 737 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 983 € | 4 € | 23 € | 69 € |
| Vastattavaa | 105 t€ | 110 t€ | 136 t€ | 161 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 89 t€ | 93 t€ | 97 t€ | 101 t€ |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -473 € | -1 114 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | 0 € | 836 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 37 t€ | 77 t€ | 88 t€ | 109 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 120 € | 0 € | 140 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 15 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | 1 500 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 2 698 € | 3 494 € |
| Sijoitukset | 95 € | 95 € | 95 € | 95 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 303 € | 1 295 € | 7 829 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 54 t€ | 48 t€ | 29 t€ | 24 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | – | 0 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 563 € | 5 061 € | -2 901 € | -1 953 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Liinaharjan Leipomo ja Konditoria Oy kuuluu toimialaluokassa leivän valmistus, tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus pienempään puoliskoon (159 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Alkoholiluvat
- LänsihoviPomarkuntie 1Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Pori
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta