Liinaharjan Leipomo ja Konditoria Oy är ett aktiebolag med hemort i Björneborg, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 6 348 € och rörelseresultatet -9 746 €; soliditet 29,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 15 t€ och inkomstskatterna 3 750 €. Det har 1 alkoholtillstånd.
Björneborg: 18 nya företag på 30 dagar
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 348 € | 25 t€ | 106 t€ | 160 t€ |
| Förändring i omsättning | -74,4 % | -76,5 % | -33,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -14 t€ | -39 t€ | -459 € | -4 570 € |
| Rörelsebidrag % | -215,1 % | -158,5 % | -0,4 % | -2,9 % |
| Rörelseresultat | -9 746 € | -35 t€ | -7 959 € | -13 t€ |
| Rörelsemarginal | -153,5 % | -140,6 % | -7,5 % | -8,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Personalkostnader | 463 € | -127 € | 24 t€ | 47 t€ |
| Soliditet | 29,3 % | 36,2 % | 58,9 % | 59,7 % |
| Kassalikviditet | 0,05 | 0,07 | 0,44 | 0,87 |
| Current ratio | 0,05 | 0,07 | 0,49 | 0,91 |
| Relativ skuldsättning | 1165,6 % | 282,6 % | 52,7 % | 40,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -30,0 % | -100,3 % | -13,4 % | -15,9 % |
| Balansomslutning | 105 t€ | 110 t€ | 136 t€ | 161 t€ |
| Eget kapital | 31 t€ | 40 t€ | 80 t€ | 96 t€ |
| Kassa och bank | 2 569 € | 2 084 € | 7 029 € | 20 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 348 € | 25 t€ | 106 t€ | 160 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 383 € | 494 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 1 578 € | 6 422 € | -48 t€ | -75 t€ |
| Personalkostnader | -463 € | 127 € | -24 t€ | -47 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 907 € | 4 457 € | -7 500 € | -8 821 € |
| Övriga rörelsekostnader | 14 t€ | 49 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -9 746 € | -35 t€ | -7 959 € | -13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -539 € | 5 057 € | -2 739 € | -1 884 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 102 t€ | 107 t€ | 119 t€ | 127 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Fordringar | 303 € | 1 295 € | 7 829 € | 12 t€ |
| Kassa och bank | 2 569 € | 2 084 € | 7 029 € | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 2 871 € | 3 378 € | 16 t€ | 34 t€ |
| Aktiva | 105 t€ | 110 t€ | 136 t€ | 161 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 31 t€ | 40 t€ | 80 t€ | 96 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 20 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 27 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 54 t€ | 48 t€ | 34 t€ | 37 t€ |
| Främmande kapital | 74 t€ | 70 t€ | 56 t€ | 65 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 348 € | 25 t€ | 106 t€ | 160 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 383 € | 494 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 1 578 € | 6 422 € | -48 t€ | -75 t€ |
| Personalkostnader | -463 € | 127 € | -24 t€ | -47 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 907 € | 4 457 € | -7 500 € | -8 821 € |
| Övriga rörelsekostnader | 14 t€ | 49 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -9 746 € | -35 t€ | -7 959 € | -13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -539 € | 5 057 € | -2 739 € | -1 884 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Bestående aktiva | 102 t€ | 107 t€ | 119 t€ | 127 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Fordringar | 303 € | 1 295 € | 7 829 € | 12 t€ |
| Kassa och bank | 2 569 € | 2 084 € | 7 029 € | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 2 871 € | 3 378 € | 16 t€ | 34 t€ |
| Aktiva | 105 t€ | 110 t€ | 136 t€ | 161 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 31 t€ | 40 t€ | 80 t€ | 96 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 20 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 27 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 54 t€ | 48 t€ | 34 t€ | 37 t€ |
| Främmande kapital | 74 t€ | 70 t€ | 56 t€ | 65 t€ |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -473 € | -1 114 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 37 t€ | 77 t€ | 88 t€ | 109 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 54 t€ | 48 t€ | 29 t€ | 24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -9 206 € | -40 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 303 € | 1 295 € | 2 509 € | 11 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 3 907 € | 4 457 € | -7 500 € | -8 821 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 104 € | 0 € | 1 680 € | 9 934 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 120 € | 0 € | 140 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 578 € | 4 922 € | -48 t€ | -74 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Löner och arvoden | – | 0 € | -16 t€ | -31 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 5 320 € | 750 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | 1 500 € | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 563 € | 5 061 € | -2 901 € | -1 953 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 983 € | 4 € | 23 € | 69 € |
| Övriga lönebikostnader | -295 € | 127 € | -3 874 € | -4 988 € |
| Materiella tillgångar | 102 t€ | 107 t€ | 119 t€ | 127 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 15 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 2 698 € | 3 494 € |
| Kortfristiga fordringar | 303 € | 1 295 € | 7 829 € | 12 t€ |
| Pensionskostnader | -168 € | 0 € | -4 283 € | -12 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 89 t€ | 93 t€ | 97 t€ | 101 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 5 079 € | 5 079 € | 5 079 € | 8 329 € |
| Maskiner och inventarier | 553 € | 1 737 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 95 € | 95 € | 95 € | 95 € |
| Material och förnödenheter | – | 0 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | 0 € | 836 € |
| Placeringar | 95 € | 95 € | 95 € | 95 € |
| Passiva | 105 t€ | 110 t€ | 136 t€ | 161 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Liinaharjan Leipomo ja Konditoria Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (159 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- LänsihoviPomarkuntie 1Anniskelu