Maanrakennus Jouko Kärkkänen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Harjavalta, rekisteröity vuonna 1992. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 10,0 M€ ja liikevoitto 336 t€; omavaraisuusaste 17,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 145 t€ ja tuloverot 29 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 81 t€ vuosina 2023–2026; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Se on voittanut 2 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 10,0 M€ | 13,3 M€ | 13,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -24,9 % | 2,3 % | – |
| Käyttökate | -431 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Käyttökate-% | -4,3 % | 9,1 % | 8,4 % |
| Liikevoitto | 336 t€ | 329 t€ | 244 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,4 % | 2,5 % | 1,9 % |
| Tilikauden tulos | 99 t€ | 96 t€ | 38 t€ |
| Henkilöstökulut | -2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Omavaraisuusaste | 17,1 % | 16,2 % | 15,1 % |
| Quick ratio | 0,42 | 0,51 | 0,46 |
| Current ratio | 2,34 | 1,96 | 1,72 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 86,3 % | 65,4 % | 68,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,6 % | 5,7 % | 2,4 % |
| Taseen loppusumma | 10,4 M€ | 10,4 M€ | 10,5 M€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 183 t€ | 9 802 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 10,0 M€ | 13,3 M€ | 13,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 13 t€ | 13 t€ | 30 € |
| Materiaalit ja palvelut | 4,8 M€ | -4,8 M€ | -5,3 M€ |
| Henkilöstökulut | 2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 767 t€ | -886 t€ | -854 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1,8 M€ | -4,8 M€ | -4,3 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 336 t€ | 329 t€ | 244 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 210 t€ | -205 t€ | -188 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 126 t€ | 125 t€ | 56 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -29 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 99 t€ | 96 t€ | 38 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4,8 M€ | 5,0 M€ | 5,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 4,6 M€ | 4,0 M€ | 3,5 M€ |
| Saamiset | 965 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 183 t€ | 9 802 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 5,6 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ |
| Vastaavaa | 10,4 M€ | 10,4 M€ | 10,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6,2 M€ | 6,0 M€ | 6,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2,4 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ |
| Vieras pääoma | 8,6 M€ | 8,7 M€ | 8,9 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (62)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 10,0 M€ | 13,3 M€ | 13,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 13 t€ | 13 t€ | 30 € |
| Materiaalit ja palvelut | 4,8 M€ | -4,8 M€ | -5,3 M€ |
| Henkilöstökulut | 2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 767 t€ | -886 t€ | -854 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1,8 M€ | -4,8 M€ | -4,3 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 336 t€ | 329 t€ | 244 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 210 t€ | -205 t€ | -188 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 126 t€ | 125 t€ | 56 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -29 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 99 t€ | 96 t€ | 38 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 4,8 M€ | 5,0 M€ | 5,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 4,6 M€ | 4,0 M€ | 3,5 M€ |
| Saamiset | 965 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 183 t€ | 9 802 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 5,6 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ |
| Vastaavaa | 10,4 M€ | 10,4 M€ | 10,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6,2 M€ | 6,0 M€ | 6,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2,4 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ |
| Vieras pääoma | 8,6 M€ | 8,7 M€ | 8,9 M€ |
| Pitkäaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 2 200 € |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2,8 M€ | -1,0 M€ | -1,6 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 767 t€ | -886 t€ | -854 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | -65 t€ | -323 t€ | -142 t€ |
| Eläkekulut | 345 t€ | -326 t€ | -321 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 927 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 5 794 € | 5 794 € | 5 794 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 4,8 M€ | 5,0 M€ | 5,6 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 34 t€ | 30 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 95 t€ | 106 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 34 t€ | 33 t€ | 31 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 99 t€ | 96 t€ | 38 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 65 t€ | -51 t€ | -62 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 2,9 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 593 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 423 t€ | 688 t€ | 598 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 797 € | 2 816 € | 5 146 € |
| Vastattavaa | 10,4 M€ | 10,4 M€ | 10,5 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 985 t€ | 989 t€ | 1,1 M€ |
| Palvelujen ostot | 2,7 M€ | -4,5 M€ | -4,2 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 127 € | 2 520 € | 9 650 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 665 € | 1 447 € | 1 253 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 728 t€ | 775 t€ | 615 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 105 t€ | 170 t€ | 493 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -657 t€ | 762 t€ | 491 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 353 t€ | 308 t€ | 414 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 941 t€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Sijoitukset | 34 t€ | 33 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 2,3 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 965 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 523 t€ | 567 t€ | 638 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 4,5 M€ | 3,8 M€ | 3,0 M€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 213 t€ | -209 t€ | -194 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 593 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Maanrakennus Jouko Kärkkänen Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen ylimpään neljännekseen (489 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 7,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Voitetut julkiset hankinnat
- Kiviainesten hankinta vuosina 2026 - 2027Porin kaupunki / Tekninen toimiala, infrayksikkö, Porin Vesi, Ulvilan kaupunki / Tekninen toimiala450 t€
- Harjavallan talvikunnossapidon konetyöt / Talvikunnossapidon konetyöt 2025 - 2027Harjavallan kaupunki858 t€
Ilmainen kuukausilista: Harjavalta
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta