Maanrakennus Jouko Kärkkänen Oy är ett aktiebolag med hemort i Harjavalta, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 10,0 M€ och rörelseresultatet 336 t€; soliditet 17,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 145 t€ och inkomstskatterna 29 t€. Offentliga köpare köpte för 81 t€ av företaget åren 2023–2026; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Det har vunnit 2 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 10,0 M€ | 13,3 M€ | 13,0 M€ |
| Förändring i omsättning | -24,9 % | 2,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -431 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Rörelsebidrag % | -4,3 % | 9,1 % | 8,4 % |
| Rörelseresultat | 336 t€ | 329 t€ | 244 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 2,5 % | 1,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 99 t€ | 96 t€ | 38 t€ |
| Personalkostnader | -2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Soliditet | 17,1 % | 16,2 % | 15,1 % |
| Kassalikviditet | 0,42 | 0,51 | 0,46 |
| Current ratio | 2,34 | 1,96 | 1,72 |
| Relativ skuldsättning | 86,3 % | 65,4 % | 68,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 % | 5,7 % | 2,4 % |
| Balansomslutning | 10,4 M€ | 10,4 M€ | 10,5 M€ |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Kassa och bank | 23 t€ | 183 t€ | 9 802 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 10,0 M€ | 13,3 M€ | 13,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 13 t€ | 13 t€ | 30 € |
| Material och tjänster | 4,8 M€ | -4,8 M€ | -5,3 M€ |
| Personalkostnader | 2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 767 t€ | -886 t€ | -854 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,8 M€ | -4,8 M€ | -4,3 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 336 t€ | 329 t€ | 244 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 210 t€ | -205 t€ | -188 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 126 t€ | 125 t€ | 56 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -29 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 99 t€ | 96 t€ | 38 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4,8 M€ | 5,0 M€ | 5,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 4,6 M€ | 4,0 M€ | 3,5 M€ |
| Fordringar | 965 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 23 t€ | 183 t€ | 9 802 € |
| Rörliga aktiva | 5,6 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ |
| Aktiva | 10,4 M€ | 10,4 M€ | 10,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 6,2 M€ | 6,0 M€ | 6,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2,4 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ |
| Främmande kapital | 8,6 M€ | 8,7 M€ | 8,9 M€ |
Alla poster i bokslutet (62)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 10,0 M€ | 13,3 M€ | 13,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 13 t€ | 13 t€ | 30 € |
| Material och tjänster | 4,8 M€ | -4,8 M€ | -5,3 M€ |
| Personalkostnader | 2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 767 t€ | -886 t€ | -854 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,8 M€ | -4,8 M€ | -4,3 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 336 t€ | 329 t€ | 244 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 210 t€ | -205 t€ | -188 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 126 t€ | 125 t€ | 56 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -29 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 99 t€ | 96 t€ | 38 t€ |
| Bestående aktiva | 4,8 M€ | 5,0 M€ | 5,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 4,6 M€ | 4,0 M€ | 3,5 M€ |
| Fordringar | 965 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 23 t€ | 183 t€ | 9 802 € |
| Rörliga aktiva | 5,6 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ |
| Aktiva | 10,4 M€ | 10,4 M€ | 10,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 6,2 M€ | 6,0 M€ | 6,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2,4 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ |
| Främmande kapital | 8,6 M€ | 8,7 M€ | 8,9 M€ |
| Köp av tjänster | 2,7 M€ | -4,5 M€ | -4,2 M€ |
| Övriga materiella tillgångar | 941 t€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 5 794 € | 5 794 € | 5 794 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 523 t€ | 567 t€ | 638 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 99 t€ | 96 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 95 t€ | 106 € |
| Avskrivningar enligt plan | 767 t€ | -886 t€ | -854 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 423 t€ | 688 t€ | 598 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 665 € | 1 447 € | 1 253 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,8 M€ | -1,0 M€ | -1,6 M€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -65 t€ | -323 t€ | -142 t€ |
| Löner och arvoden | 1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 927 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -657 t€ | 762 t€ | 491 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 213 t€ | -209 t€ | -194 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 797 € | 2 816 € | 5 146 € |
| Övriga lönebikostnader | 65 t€ | -51 t€ | -62 t€ |
| Långfristiga kapitallån | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 593 € |
| Materiella tillgångar | 4,8 M€ | 5,0 M€ | 5,6 M€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 728 t€ | 775 t€ | 615 t€ |
| Varor under tillverkning | 105 t€ | 170 t€ | 493 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 353 t€ | 308 t€ | 414 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 965 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Pensionskostnader | 345 t€ | -326 t€ | -321 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 985 t€ | 989 t€ | 1,1 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 2,3 M€ |
| Långfristiga övriga skulder | 2,9 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ |
| Maskiner och inventarier | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 34 t€ | 30 t€ | 26 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 34 t€ | 33 t€ | 31 t€ |
| Material och förnödenheter | 4,5 M€ | 3,8 M€ | 3,0 M€ |
| Långfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 2 200 € |
| Övriga immateriella tillgångar | – | 0 € | 593 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 127 € | 2 520 € | 9 650 € |
| Placeringar | 34 t€ | 33 t€ | 31 t€ |
| Passiva | 10,4 M€ | 10,4 M€ | 10,5 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maanrakennus Jouko Kärkkänen Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen diverse övriga anläggningsarbeten (489 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 7,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- Kiviainesten hankinta vuosina 2026 - 2027Porin kaupunki / Tekninen toimiala, infrayksikkö, Porin Vesi, Ulvilan kaupunki / Tekninen toimiala450 t€
- Harjavallan talvikunnossapidon konetyöt / Talvikunnossapidon konetyöt 2025 - 2027Harjavallan kaupunki858 t€