Vehkalahden Peltirakentajat Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hamina, rekisteröity vuonna 1993. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 660 t€ ja liikevoitto 11 t€; omavaraisuusaste 38,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 35 t€ ja tuloverot 6 979 €.
Hamina: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Rengashetki OyMoottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa
- Katsastajanne OyAutokatsastus
- Sirio Personnel OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 660 t€ | 742 t€ | 528 t€ | 474 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -11,0 % | 40,6 % | 11,2 % | – |
| Käyttökate | -9 978 € | -2 029 € | 55 t€ | 45 t€ |
| Käyttökate-% | -1,5 % | -0,3 % | 10,3 % | 9,5 % |
| Liikevoitto | 11 t€ | -25 t€ | 37 t€ | 39 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,7 % | -3,4 % | 7,1 % | 8,1 % |
| Tilikauden tulos | 8 628 € | -28 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Henkilöstökulut | -226 t€ | 243 t€ | 208 t€ | 140 t€ |
| Omavaraisuusaste | 38,1 % | 35,7 % | 57,2 % | 50,4 % |
| Quick ratio | 0,53 | 0,52 | 1,05 | 0,99 |
| Current ratio | 0,86 | 0,79 | 1,40 | 1,34 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 23,6 % | 23,8 % | 19,1 % | 23,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,0 % | -28,1 % | 20,7 % | 26,9 % |
| Taseen loppusumma | 252 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 226 t€ |
| Oma pääoma | 96 t€ | 98 t€ | 135 t€ | 114 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 0 € | 35 t€ | 21 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 660 t€ | 742 t€ | 528 t€ | 474 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 306 t€ | -413 t€ | -201 t€ | -232 t€ |
| Henkilöstökulut | 226 t€ | -243 t€ | -208 t€ | -140 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -6 472 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 96 t€ | -88 t€ | -64 t€ | -58 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | -25 t€ | 37 t€ | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 373 € | -2 517 € | -2 688 € | -2 364 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 567 € | -28 t€ | 35 t€ | 36 t€ |
| Tuloverot | -61 € | 0 € | -6 610 € | -5 671 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 628 € | -28 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 136 t€ | 148 t€ | 137 t€ | 131 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 45 t€ | 44 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 53 t€ | 83 t€ | 39 t€ | 49 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 0 € | 35 t€ | 21 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 116 t€ | 127 t€ | 99 t€ | 95 t€ |
| Vastaavaa | 252 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 226 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 96 t€ | 98 t€ | 135 t€ | 114 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 135 t€ | 160 t€ | 71 t€ | 71 t€ |
| Vieras pääoma | 156 t€ | 177 t€ | 101 t€ | 112 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 660 t€ | 742 t€ | 528 t€ | 474 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 306 t€ | -413 t€ | -201 t€ | -232 t€ |
| Henkilöstökulut | 226 t€ | -243 t€ | -208 t€ | -140 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -6 472 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 96 t€ | -88 t€ | -64 t€ | -58 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | -25 t€ | 37 t€ | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 373 € | -2 517 € | -2 688 € | -2 364 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 567 € | -28 t€ | 35 t€ | 36 t€ |
| Tuloverot | -61 € | 0 € | -6 610 € | -5 671 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 628 € | -28 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 136 t€ | 148 t€ | 137 t€ | 131 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 45 t€ | 44 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 53 t€ | 83 t€ | 39 t€ | 49 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 0 € | 35 t€ | 21 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 116 t€ | 127 t€ | 99 t€ | 95 t€ |
| Vastaavaa | 252 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 226 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 96 t€ | 98 t€ | 135 t€ | 114 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 135 t€ | 160 t€ | 71 t€ | 71 t€ |
| Vieras pääoma | 156 t€ | 177 t€ | 101 t€ | 112 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 95 t€ | 102 t€ | 110 t€ | 111 t€ |
| Valmiit tuotteet | 45 t€ | 44 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 13 t€ | 0 € | 7 002 € | 2 424 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 41 t€ | 50 t€ | 8 707 € | 12 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 85 t€ | 124 t€ | 105 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 923 € | 8 578 € | 5 221 € | 4 228 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 38 t€ | 63 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 39 t€ | 75 t€ | 27 t€ | 42 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 256 t€ | -283 t€ | -193 t€ | -204 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 8 628 € | -28 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 53 t€ | 83 t€ | 39 t€ | 49 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 380 € | -2 530 € | -2 716 € | -2 645 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 136 t€ | 148 t€ | 137 t€ | 131 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 188 t€ | -202 t€ | -183 t€ | -130 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 37 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 3 527 € |
| Vastattavaa | 252 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 226 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 7 € | 13 € | 28 € | 281 € |
| Muut henkilösivukulut | 11 t€ | -13 t€ | -7 350 € | -2 889 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 21 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 41 t€ |
| Koneet ja kalusto | 41 t€ | 46 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 21 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -6 472 € |
| Palvelujen ostot | 51 t€ | -149 t€ | -8 283 € | -27 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 19 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -1 345 € | 19 t€ | 0 € | -500 € |
| Eläkekulut | 28 t€ | -28 t€ | -18 t€ | -7 212 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Vehkalahden Peltirakentajat Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta suurempaan puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.