Vehkalahden Peltirakentajat Oy är ett aktiebolag med hemort i Fredrikshamn, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 660 t€ och rörelseresultatet 11 t€; soliditet 38,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 35 t€ och inkomstskatterna 6 979 €.
Fredrikshamn: 4 nya företag på 30 dagar
- Rengashetki OyMoottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa
- Katsastajanne OyAutokatsastus
- Sirio Personnel OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 660 t€ | 742 t€ | 528 t€ | 474 t€ |
| Förändring i omsättning | -11,0 % | 40,6 % | 11,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -9 978 € | -2 029 € | 55 t€ | 45 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,5 % | -0,3 % | 10,3 % | 9,5 % |
| Rörelseresultat | 11 t€ | -25 t€ | 37 t€ | 39 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,7 % | -3,4 % | 7,1 % | 8,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 8 628 € | -28 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Personalkostnader | -226 t€ | 243 t€ | 208 t€ | 140 t€ |
| Soliditet | 38,1 % | 35,7 % | 57,2 % | 50,4 % |
| Kassalikviditet | 0,53 | 0,52 | 1,05 | 0,99 |
| Current ratio | 0,86 | 0,79 | 1,40 | 1,34 |
| Relativ skuldsättning | 23,6 % | 23,8 % | 19,1 % | 23,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,0 % | -28,1 % | 20,7 % | 26,9 % |
| Balansomslutning | 252 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 226 t€ |
| Eget kapital | 96 t€ | 98 t€ | 135 t€ | 114 t€ |
| Kassa och bank | 18 t€ | 0 € | 35 t€ | 21 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 660 t€ | 742 t€ | 528 t€ | 474 t€ |
| Material och tjänster | 306 t€ | -413 t€ | -201 t€ | -232 t€ |
| Personalkostnader | 226 t€ | -243 t€ | -208 t€ | -140 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -6 472 € |
| Övriga rörelsekostnader | 96 t€ | -88 t€ | -64 t€ | -58 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | -25 t€ | 37 t€ | 39 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 373 € | -2 517 € | -2 688 € | -2 364 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 567 € | -28 t€ | 35 t€ | 36 t€ |
| Inkomstskatt | -61 € | 0 € | -6 610 € | -5 671 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 8 628 € | -28 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 136 t€ | 148 t€ | 137 t€ | 131 t€ |
| Omsättningstillgångar | 45 t€ | 44 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 53 t€ | 83 t€ | 39 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 18 t€ | 0 € | 35 t€ | 21 t€ |
| Rörliga aktiva | 116 t€ | 127 t€ | 99 t€ | 95 t€ |
| Aktiva | 252 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 226 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 96 t€ | 98 t€ | 135 t€ | 114 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 21 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 135 t€ | 160 t€ | 71 t€ | 71 t€ |
| Främmande kapital | 156 t€ | 177 t€ | 101 t€ | 112 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 660 t€ | 742 t€ | 528 t€ | 474 t€ |
| Material och tjänster | 306 t€ | -413 t€ | -201 t€ | -232 t€ |
| Personalkostnader | 226 t€ | -243 t€ | -208 t€ | -140 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -6 472 € |
| Övriga rörelsekostnader | 96 t€ | -88 t€ | -64 t€ | -58 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | -25 t€ | 37 t€ | 39 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 373 € | -2 517 € | -2 688 € | -2 364 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 567 € | -28 t€ | 35 t€ | 36 t€ |
| Inkomstskatt | -61 € | 0 € | -6 610 € | -5 671 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 8 628 € | -28 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Bestående aktiva | 136 t€ | 148 t€ | 137 t€ | 131 t€ |
| Omsättningstillgångar | 45 t€ | 44 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 53 t€ | 83 t€ | 39 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 18 t€ | 0 € | 35 t€ | 21 t€ |
| Rörliga aktiva | 116 t€ | 127 t€ | 99 t€ | 95 t€ |
| Aktiva | 252 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 226 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 96 t€ | 98 t€ | 135 t€ | 114 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 21 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 135 t€ | 160 t€ | 71 t€ | 71 t€ |
| Främmande kapital | 156 t€ | 177 t€ | 101 t€ | 112 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 95 t€ | 102 t€ | 110 t€ | 111 t€ |
| Färdiga produkter | 45 t€ | 44 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 0 € | 7 002 € | 2 424 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 41 t€ | 50 t€ | 8 707 € | 12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 85 t€ | 124 t€ | 105 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 923 € | 8 578 € | 5 221 € | 4 228 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 63 t€ | 30 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 39 t€ | 75 t€ | 27 t€ | 42 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 256 t€ | -283 t€ | -193 t€ | -204 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 8 628 € | -28 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 53 t€ | 83 t€ | 39 t€ | 49 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 380 € | -2 530 € | -2 716 € | -2 645 € |
| Materiella tillgångar | 136 t€ | 148 t€ | 137 t€ | 131 t€ |
| Löner och arvoden | 188 t€ | -202 t€ | -183 t€ | -130 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 37 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 3 527 € |
| Passiva | 252 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 226 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 7 € | 13 € | 28 € | 281 € |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -13 t€ | -7 350 € | -2 889 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 21 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 41 t€ |
| Maskiner och inventarier | 41 t€ | 46 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 21 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -6 472 € |
| Köp av tjänster | 51 t€ | -149 t€ | -8 283 € | -27 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 19 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 345 € | 19 t€ | 0 € | -500 € |
| Pensionskostnader | 28 t€ | -28 t€ | -18 t€ | -7 212 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Vehkalahden Peltirakentajat Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1418 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.