A & O Steel Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pudasjärvi, rekisteröity vuonna 1993. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevaihto oli 569 t€ ja liikevoitto 29 t€; omavaraisuusaste 38,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 996 € ja tuloverot 1 199 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 367 € vuosina 2026–2026; suurin ostaja on Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 569 t€ | 601 t€ | 601 t€ | 288 t€ | 402 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -5,4 % | -0,0 % | 108,9 % | -28,5 % | – |
| Käyttökate | 12 t€ | 53 t€ | 77 t€ | 19 t€ | 73 t€ |
| Käyttökate-% | 2,0 % | 8,8 % | 12,8 % | 6,6 % | 18,1 % |
| Liikevoitto | 29 t€ | 33 t€ | 55 t€ | -3 911 € | 48 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,0 % | 5,5 % | 9,1 % | -1,4 % | 11,9 % |
| Tilikauden tulos | 2 733 € | 3 752 € | 27 t€ | -11 t€ | 35 t€ |
| Henkilöstökulut | -121 t€ | 143 t€ | 107 t€ | 61 t€ | 92 t€ |
| Omavaraisuusaste | 38,5 % | 38,5 % | 32,9 % | 32,5 % | 32,5 % |
| Quick ratio | 0,88 | 0,78 | 0,66 | 0,60 | 0,81 |
| Current ratio | 0,91 | 0,83 | 0,86 | 0,68 | 0,87 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 30,9 % | 30,9 % | 41,5 % | 83,2 % | 65,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,5 % | 3,2 % | 21,8 % | -9,5 % | 27,6 % |
| Taseen loppusumma | 292 t€ | 302 t€ | 372 t€ | 354 t€ | 387 t€ |
| Oma pääoma | 110 t€ | 116 t€ | 122 t€ | 115 t€ | 126 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 197 € | 16 t€ | 3 730 € | 2 736 € | 11 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 569 t€ | 601 t€ | 601 t€ | 288 t€ | 402 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 760 € | 4 123 € | 800 € | 3 555 € | 12 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 328 t€ | -312 t€ | -328 t€ | -127 t€ | -170 t€ |
| Henkilöstökulut | 121 t€ | -143 t€ | -107 t€ | -61 t€ | -92 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 74 t€ | -97 t€ | -89 t€ | -85 t€ | -80 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 29 t€ | 33 t€ | 55 t€ | -3 911 € | 48 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 21 t€ | -24 t€ | -25 t€ | -6 327 € | -4 286 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 611 € | 8 817 € | 30 t€ | -10 t€ | 44 t€ |
| Tuloverot | 4 878 € | -5 066 € | -3 362 € | -741 € | -8 776 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 733 € | 3 752 € | 27 t€ | -11 t€ | 35 t€ |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 210 t€ | 243 t€ | 275 t€ | 300 t€ | 318 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 073 € | 4 092 € | 23 t€ | 6 161 € | 5 326 € |
| Saamiset | 71 t€ | 39 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 197 € | 16 t€ | 3 730 € | 2 736 € | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 82 t€ | 59 t€ | 97 t€ | 54 t€ | 70 t€ |
| Vastaavaa | 292 t€ | 302 t€ | 372 t€ | 354 t€ | 387 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 110 t€ | 116 t€ | 122 t€ | 115 t€ | 126 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 93 t€ | 115 t€ | 137 t€ | 159 t€ | 182 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 90 t€ | 71 t€ | 112 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Vieras pääoma | 183 t€ | 186 t€ | 249 t€ | 239 t€ | 261 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (58)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 569 t€ | 601 t€ | 601 t€ | 288 t€ | 402 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 760 € | 4 123 € | 800 € | 3 555 € | 12 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 328 t€ | -312 t€ | -328 t€ | -127 t€ | -170 t€ |
| Henkilöstökulut | 121 t€ | -143 t€ | -107 t€ | -61 t€ | -92 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 74 t€ | -97 t€ | -89 t€ | -85 t€ | -80 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 29 t€ | 33 t€ | 55 t€ | -3 911 € | 48 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 21 t€ | -24 t€ | -25 t€ | -6 327 € | -4 286 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 611 € | 8 817 € | 30 t€ | -10 t€ | 44 t€ |
| Tuloverot | 4 878 € | -5 066 € | -3 362 € | -741 € | -8 776 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 733 € | 3 752 € | 27 t€ | -11 t€ | 35 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 210 t€ | 243 t€ | 275 t€ | 300 t€ | 318 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 073 € | 4 092 € | 23 t€ | 6 161 € | 5 326 € |
| Saamiset | 71 t€ | 39 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 197 € | 16 t€ | 3 730 € | 2 736 € | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 82 t€ | 59 t€ | 97 t€ | 54 t€ | 70 t€ |
| Vastaavaa | 292 t€ | 302 t€ | 372 t€ | 354 t€ | 387 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 110 t€ | 116 t€ | 122 t€ | 115 t€ | 126 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 93 t€ | 115 t€ | 137 t€ | 159 t€ | 182 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 90 t€ | 71 t€ | 112 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Vieras pääoma | 183 t€ | 186 t€ | 249 t€ | 239 t€ | 261 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 93 t€ | 115 t€ | 137 t€ | 159 t€ | 182 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 21 t€ | 18 t€ | 44 t€ | 32 t€ | 23 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 94 t€ | -108 t€ | -82 t€ | -44 t€ | -72 t€ |
| Ennakkomaksut | – | 0 € | 21 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 7 000 € | 0 € | – | – | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1 019 € | 1 919 € | -3 988 € | 835 € | -977 € |
| Eläkekulut | 11 t€ | -13 t€ | -5 405 € | -1 987 € | -4 709 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 175 t€ | 192 t€ | 209 t€ | 220 t€ | 237 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 5 130 € | 5 130 € | 5 130 € | 5 130 € | 5 130 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 17 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Vastattavaa | 292 t€ | 302 t€ | 372 t€ | 354 t€ | 387 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 815 € | 2 824 € | 11 t€ | 5 306 € | 5 051 € |
| Sijoitukset | 24 t€ | 39 t€ | 54 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä (sijoitukset) | 0 € | 15 t€ | 31 t€ | 46 t€ | 45 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 147 t€ | 158 t€ | 170 t€ | 182 t€ | 196 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 16 t€ | -23 t€ | -20 t€ | -15 t€ | -15 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 3 073 € | 4 092 € | 2 173 € | 6 161 € | 5 326 € |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 733 € | 3 752 € | 27 t€ | -11 t€ | 35 t€ |
| Palvelujen ostot | 57 t€ | -17 t€ | -27 t€ | -11 t€ | 1 742 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 97 t€ | 102 t€ | 86 t€ | 116 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 270 t€ | -297 t€ | -297 t€ | -117 t€ | -171 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 19 t€ | 1 921 € | 0 € | 731 € | 3 881 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 118 € | 593 € | 24 € | 13 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 16 t€ | -15 t€ | -15 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 588 € | 14 t€ | 11 t€ | 5 694 € | 9 300 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 47 t€ | 15 t€ | 43 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 71 t€ | 39 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 53 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 19 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 300 € | -9 082 € | -9 885 € | -6 351 € | -4 299 € |
| Koneet ja kalusto | 18 t€ | 24 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 37 t€ | 17 t€ | 35 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna A & O Steel Oy kuuluu toimialalla kiinnittimien ja ruuvituotteiden valmistus pienempään puoliskoon (1748 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 50 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Pudasjärvi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta