A & O Steel Oy är ett aktiebolag med hemort i Pudasjärvi, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 569 t€ och rörelseresultatet 29 t€; soliditet 38,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 5 996 € och inkomstskatterna 1 199 €. Offentliga köpare köpte för 1 367 € av företaget åren 2026–2026; den största köparen är Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 569 t€ | 601 t€ | 601 t€ | 288 t€ | 402 t€ |
| Förändring i omsättning | -5,4 % | -0,0 % | 108,9 % | -28,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 12 t€ | 53 t€ | 77 t€ | 19 t€ | 73 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,0 % | 8,8 % | 12,8 % | 6,6 % | 18,1 % |
| Rörelseresultat | 29 t€ | 33 t€ | 55 t€ | -3 911 € | 48 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | 5,5 % | 9,1 % | -1,4 % | 11,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 733 € | 3 752 € | 27 t€ | -11 t€ | 35 t€ |
| Personalkostnader | -121 t€ | 143 t€ | 107 t€ | 61 t€ | 92 t€ |
| Soliditet | 38,5 % | 38,5 % | 32,9 % | 32,5 % | 32,5 % |
| Kassalikviditet | 0,88 | 0,78 | 0,66 | 0,60 | 0,81 |
| Current ratio | 0,91 | 0,83 | 0,86 | 0,68 | 0,87 |
| Relativ skuldsättning | 30,9 % | 30,9 % | 41,5 % | 83,2 % | 65,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 % | 3,2 % | 21,8 % | -9,5 % | 27,6 % |
| Balansomslutning | 292 t€ | 302 t€ | 372 t€ | 354 t€ | 387 t€ |
| Eget kapital | 110 t€ | 116 t€ | 122 t€ | 115 t€ | 126 t€ |
| Kassa och bank | 8 197 € | 16 t€ | 3 730 € | 2 736 € | 11 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 569 t€ | 601 t€ | 601 t€ | 288 t€ | 402 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 760 € | 4 123 € | 800 € | 3 555 € | 12 t€ |
| Material och tjänster | 328 t€ | -312 t€ | -328 t€ | -127 t€ | -170 t€ |
| Personalkostnader | 121 t€ | -143 t€ | -107 t€ | -61 t€ | -92 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 74 t€ | -97 t€ | -89 t€ | -85 t€ | -80 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 33 t€ | 55 t€ | -3 911 € | 48 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 21 t€ | -24 t€ | -25 t€ | -6 327 € | -4 286 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 7 611 € | 8 817 € | 30 t€ | -10 t€ | 44 t€ |
| Inkomstskatt | 4 878 € | -5 066 € | -3 362 € | -741 € | -8 776 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 733 € | 3 752 € | 27 t€ | -11 t€ | 35 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 210 t€ | 243 t€ | 275 t€ | 300 t€ | 318 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 073 € | 4 092 € | 23 t€ | 6 161 € | 5 326 € |
| Fordringar | 71 t€ | 39 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 8 197 € | 16 t€ | 3 730 € | 2 736 € | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 82 t€ | 59 t€ | 97 t€ | 54 t€ | 70 t€ |
| Aktiva | 292 t€ | 302 t€ | 372 t€ | 354 t€ | 387 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 110 t€ | 116 t€ | 122 t€ | 115 t€ | 126 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 93 t€ | 115 t€ | 137 t€ | 159 t€ | 182 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 90 t€ | 71 t€ | 112 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Främmande kapital | 183 t€ | 186 t€ | 249 t€ | 239 t€ | 261 t€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 569 t€ | 601 t€ | 601 t€ | 288 t€ | 402 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 760 € | 4 123 € | 800 € | 3 555 € | 12 t€ |
| Material och tjänster | 328 t€ | -312 t€ | -328 t€ | -127 t€ | -170 t€ |
| Personalkostnader | 121 t€ | -143 t€ | -107 t€ | -61 t€ | -92 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 74 t€ | -97 t€ | -89 t€ | -85 t€ | -80 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 33 t€ | 55 t€ | -3 911 € | 48 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 21 t€ | -24 t€ | -25 t€ | -6 327 € | -4 286 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 7 611 € | 8 817 € | 30 t€ | -10 t€ | 44 t€ |
| Inkomstskatt | 4 878 € | -5 066 € | -3 362 € | -741 € | -8 776 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 733 € | 3 752 € | 27 t€ | -11 t€ | 35 t€ |
| Bestående aktiva | 210 t€ | 243 t€ | 275 t€ | 300 t€ | 318 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 073 € | 4 092 € | 23 t€ | 6 161 € | 5 326 € |
| Fordringar | 71 t€ | 39 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 8 197 € | 16 t€ | 3 730 € | 2 736 € | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 82 t€ | 59 t€ | 97 t€ | 54 t€ | 70 t€ |
| Aktiva | 292 t€ | 302 t€ | 372 t€ | 354 t€ | 387 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 110 t€ | 116 t€ | 122 t€ | 115 t€ | 126 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 93 t€ | 115 t€ | 137 t€ | 159 t€ | 182 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 90 t€ | 71 t€ | 112 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Främmande kapital | 183 t€ | 186 t€ | 249 t€ | 239 t€ | 261 t€ |
| Förskottsbetalningar | – | 0 € | 21 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 21 t€ | 18 t€ | 44 t€ | 32 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 7 000 € | 0 € | – | – | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 019 € | 1 919 € | -3 988 € | 835 € | -977 € |
| Passiva | 292 t€ | 302 t€ | 372 t€ | 354 t€ | 387 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 16 t€ | -15 t€ | -15 t€ | 0 € | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 93 t€ | 115 t€ | 137 t€ | 159 t€ | 182 t€ |
| Fordringar hos företag inom samma koncern (investeringar) | 0 € | 15 t€ | 31 t€ | 46 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 71 t€ | 39 t€ | 71 t€ | 45 t€ | 53 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 815 € | 2 824 € | 11 t€ | 5 306 € | 5 051 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 118 € | 593 € | 24 € | 13 € |
| Maskiner och inventarier | 18 t€ | 24 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 97 t€ | 102 t€ | 86 t€ | 116 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 37 t€ | 17 t€ | 35 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Löner och arvoden | 94 t€ | -108 t€ | -82 t€ | -44 t€ | -72 t€ |
| Immateriella tillgångar | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 47 t€ | 15 t€ | 43 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 733 € | 3 752 € | 27 t€ | -11 t€ | 35 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 300 € | -9 082 € | -9 885 € | -6 351 € | -4 299 € |
| Pensionskostnader | 11 t€ | -13 t€ | -5 405 € | -1 987 € | -4 709 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 19 t€ | 1 921 € | 0 € | 731 € | 3 881 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 147 t€ | 158 t€ | 170 t€ | 182 t€ | 196 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 16 t€ | -23 t€ | -20 t€ | -15 t€ | -15 t€ |
| Köp av tjänster | 57 t€ | -17 t€ | -27 t€ | -11 t€ | 1 742 € |
| Materiella tillgångar | 175 t€ | 192 t€ | 209 t€ | 220 t€ | 237 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 270 t€ | -297 t€ | -297 t€ | -117 t€ | -171 t€ |
| Material och förnödenheter | 3 073 € | 4 092 € | 2 173 € | 6 161 € | 5 326 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 5 130 € | 5 130 € | 5 130 € | 5 130 € | 5 130 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 19 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 588 € | 14 t€ | 11 t€ | 5 694 € | 9 300 € |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Immateriella rättigheter | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Placeringar | 24 t€ | 39 t€ | 54 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör A & O Steel Oy till den nedre halvan inom branschen tillverkning av nitar och skruvar (1747 företag med beskattningsbar inkomst; median 50 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Pudasjärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis