Kuljetusliike Jorma Saari Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 1992. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 3,8 M€ ja liikevoitto 534 t€; omavaraisuusaste 69,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 373 t€ ja tuloverot 76 t€.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 11,7 % | 3,4 % | 1,5 % | – |
| Käyttökate | 378 t€ | 554 t€ | 555 t€ | 482 t€ |
| Käyttökate-% | 10,0 % | 16,3 % | 16,9 % | 14,9 % |
| Liikevoitto | 534 t€ | 353 t€ | 364 t€ | 300 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,1 % | 10,4 % | 11,1 % | 9,3 % |
| Tilikauden tulos | 385 t€ | 297 t€ | 298 t€ | 235 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Omavaraisuusaste | 69,4 % | 68,4 % | 65,9 % | 62,7 % |
| Quick ratio | 1,86 | 1,48 | 1,37 | 1,34 |
| Current ratio | 1,86 | 1,48 | 1,37 | 1,34 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 25,4 % | 25,3 % | 26,6 % | 27,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 21,8 % | 19,8 % | 22,6 % | 20,5 % |
| Taseen loppusumma | 3,2 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 843 t€ | 595 t€ | 485 t€ | 417 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 64 t€ | 30 t€ | 5 078 € | 20 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 156 t€ | -201 t€ | -191 t€ | -181 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 724 t€ | -584 t€ | -533 t€ | -465 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 534 t€ | 353 t€ | 364 t€ | 300 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -15 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 5 219 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 549 t€ | 365 t€ | 377 t€ | 305 t€ |
| Tuloverot | 96 t€ | -75 t€ | -75 t€ | -59 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 385 t€ | 297 t€ | 298 t€ | 235 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Saamiset | 329 t€ | 361 t€ | 343 t€ | 343 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 843 t€ | 595 t€ | 485 t€ | 417 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 956 t€ | 827 t€ | 760 t€ |
| Vastaavaa | 3,2 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 428 t€ | 359 t€ | 366 t€ | 361 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 334 t€ | 212 t€ | 267 t€ | 326 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 630 t€ | 646 t€ | 605 t€ | 568 t€ |
| Vieras pääoma | 963 t€ | 858 t€ | 872 t€ | 895 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 64 t€ | 30 t€ | 5 078 € | 20 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 156 t€ | -201 t€ | -191 t€ | -181 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 724 t€ | -584 t€ | -533 t€ | -465 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 534 t€ | 353 t€ | 364 t€ | 300 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -15 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 5 219 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 549 t€ | 365 t€ | 377 t€ | 305 t€ |
| Tuloverot | 96 t€ | -75 t€ | -75 t€ | -59 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 385 t€ | 297 t€ | 298 t€ | 235 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Saamiset | 329 t€ | 361 t€ | 343 t€ | 343 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 843 t€ | 595 t€ | 485 t€ | 417 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 956 t€ | 827 t€ | 760 t€ |
| Vastaavaa | 3,2 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 428 t€ | 359 t€ | 366 t€ | 361 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 334 t€ | 212 t€ | 267 t€ | 326 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 630 t€ | 646 t€ | 605 t€ | 568 t€ |
| Vieras pääoma | 963 t€ | 858 t€ | 872 t€ | 895 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 385 t€ | 297 t€ | 298 t€ | 235 t€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | 69 t€ | 6 574 € | -5 161 € | -12 t€ |
| Koneet ja kalusto | 937 t€ | 768 t€ | 795 t€ | 826 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,0 M€ | 941 t€ | 936 t€ | 811 t€ |
| Eläkekulut | 212 t€ | -194 t€ | -182 t€ | -186 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 21 t€ | 10 t€ | 4 310 € | 6 660 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 113 t€ | 90 t€ | 78 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 36 t€ | 71 t€ | 47 t€ | 31 t€ |
| Vastattavaa | 3,2 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ |
| Poistoero | 428 t€ | 359 t€ | 366 t€ | 361 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 212 t€ | 230 t€ | 221 t€ | 203 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 272 t€ | 280 t€ | 291 t€ | 305 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 16 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 152 t€ | 136 t€ | 166 t€ | 153 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 153 t€ | 190 t€ | 141 t€ | 116 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 329 t€ | 361 t€ | 343 t€ | 343 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 19 € | 20 € | 67 € | 67 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 15 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 899 t€ |
| Sijoitukset | 1,0 M€ | 991 t€ | 936 t€ | 811 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 156 t€ | -201 t€ | -191 t€ | -181 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 937 t€ | 768 t€ | 795 t€ | 826 t€ |
| Palvelujen ostot | 263 t€ | -287 t€ | -255 t€ | -232 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 334 t€ | 212 t€ | 267 t€ | 326 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 848 t€ | -799 t€ | -823 t€ | -967 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 16 t€ | 12 t€ | 8 005 € | 151 € |
| Muut henkilösivukulut | 54 t€ | -48 t€ | -42 t€ | -38 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,1 M€ | -959 t€ | -896 t€ | -883 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 0 € | 50 t€ | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuljetusliike Jorma Saari Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus ylimpään 10 %:iin (2781 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 11-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.