Kuljetusliike Jorma Saari Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 3,8 M€ och rörelseresultatet 534 t€; soliditet 69,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 373 t€ och inkomstskatterna 76 t€.
Åbo: 48 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ |
| Förändring i omsättning | 11,7 % | 3,4 % | 1,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 378 t€ | 554 t€ | 555 t€ | 482 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,0 % | 16,3 % | 16,9 % | 14,9 % |
| Rörelseresultat | 534 t€ | 353 t€ | 364 t€ | 300 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 10,4 % | 11,1 % | 9,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 385 t€ | 297 t€ | 298 t€ | 235 t€ |
| Personalkostnader | -1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Soliditet | 69,4 % | 68,4 % | 65,9 % | 62,7 % |
| Kassalikviditet | 1,86 | 1,48 | 1,37 | 1,34 |
| Current ratio | 1,86 | 1,48 | 1,37 | 1,34 |
| Relativ skuldsättning | 25,4 % | 25,3 % | 26,6 % | 27,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,8 % | 19,8 % | 22,6 % | 20,5 % |
| Balansomslutning | 3,2 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 843 t€ | 595 t€ | 485 t€ | 417 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 64 t€ | 30 t€ | 5 078 € | 20 t€ |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ |
| Personalkostnader | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 156 t€ | -201 t€ | -191 t€ | -181 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 724 t€ | -584 t€ | -533 t€ | -465 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 534 t€ | 353 t€ | 364 t€ | 300 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -15 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 5 219 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 549 t€ | 365 t€ | 377 t€ | 305 t€ |
| Inkomstskatt | 96 t€ | -75 t€ | -75 t€ | -59 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 385 t€ | 297 t€ | 298 t€ | 235 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Fordringar | 329 t€ | 361 t€ | 343 t€ | 343 t€ |
| Kassa och bank | 843 t€ | 595 t€ | 485 t€ | 417 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 956 t€ | 827 t€ | 760 t€ |
| Aktiva | 3,2 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 428 t€ | 359 t€ | 366 t€ | 361 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 334 t€ | 212 t€ | 267 t€ | 326 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 630 t€ | 646 t€ | 605 t€ | 568 t€ |
| Främmande kapital | 963 t€ | 858 t€ | 872 t€ | 895 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 64 t€ | 30 t€ | 5 078 € | 20 t€ |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ |
| Personalkostnader | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 156 t€ | -201 t€ | -191 t€ | -181 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 724 t€ | -584 t€ | -533 t€ | -465 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 534 t€ | 353 t€ | 364 t€ | 300 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -15 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 5 219 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 549 t€ | 365 t€ | 377 t€ | 305 t€ |
| Inkomstskatt | 96 t€ | -75 t€ | -75 t€ | -59 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 385 t€ | 297 t€ | 298 t€ | 235 t€ |
| Bestående aktiva | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Fordringar | 329 t€ | 361 t€ | 343 t€ | 343 t€ |
| Kassa och bank | 843 t€ | 595 t€ | 485 t€ | 417 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 956 t€ | 827 t€ | 760 t€ |
| Aktiva | 3,2 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 428 t€ | 359 t€ | 366 t€ | 361 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 334 t€ | 212 t€ | 267 t€ | 326 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 630 t€ | 646 t€ | 605 t€ | 568 t€ |
| Främmande kapital | 963 t€ | 858 t€ | 872 t€ | 895 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 385 t€ | 297 t€ | 298 t€ | 235 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | 69 t€ | 6 574 € | -5 161 € | -12 t€ |
| Maskiner och inventarier | 937 t€ | 768 t€ | 795 t€ | 826 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1,0 M€ | 941 t€ | 936 t€ | 811 t€ |
| Pensionskostnader | 212 t€ | -194 t€ | -182 t€ | -186 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 21 t€ | 10 t€ | 4 310 € | 6 660 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 113 t€ | 90 t€ | 78 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 36 t€ | 71 t€ | 47 t€ | 31 t€ |
| Passiva | 3,2 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ |
| Avskrivningsdifferens | 428 t€ | 359 t€ | 366 t€ | 361 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 212 t€ | 230 t€ | 221 t€ | 203 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 272 t€ | 280 t€ | 291 t€ | 305 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 16 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 152 t€ | 136 t€ | 166 t€ | 153 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 153 t€ | 190 t€ | 141 t€ | 116 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 329 t€ | 361 t€ | 343 t€ | 343 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 19 € | 20 € | 67 € | 67 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 15 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 899 t€ |
| Placeringar | 1,0 M€ | 991 t€ | 936 t€ | 811 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 156 t€ | -201 t€ | -191 t€ | -181 t€ |
| Materiella tillgångar | 937 t€ | 768 t€ | 795 t€ | 826 t€ |
| Köp av tjänster | 263 t€ | -287 t€ | -255 t€ | -232 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 334 t€ | 212 t€ | 267 t€ | 326 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 848 t€ | -799 t€ | -823 t€ | -967 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 16 t€ | 12 t€ | 8 005 € | 151 € |
| Övriga lönebikostnader | 54 t€ | -48 t€ | -42 t€ | -38 t€ |
| Löner och arvoden | 1,1 M€ | -959 t€ | -896 t€ | -883 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 0 € | 50 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kuljetusliike Jorma Saari Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2781 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 11 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.