Jyväskylän Aluetaksi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 1992. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2023, liikevaihto oli 3,6 M€ ja liikevoitto -16 t€; omavaraisuusaste 59,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 95 t€ ja tuloverot 19 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 12 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Ikäihmisten Ja Vammaisten Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 4,7 M€ | 3,9 M€ | 5,5 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,6 % | -22,0 % | 21,0 % | -28,7 % | – |
| Käyttökate | -6 789 € | 46 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 241 t€ |
| Käyttökate-% | -0,2 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,0 % | 4,4 % |
| Liikevoitto | -16 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 18 t€ | 83 t€ |
| Liikevoitto-% | -0,4 % | 0,7 % | 0,7 % | 0,5 % | 1,5 % |
| Tilikauden tulos | -6 777 € | 21 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 65 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 887 t€ | 759 t€ | 912 t€ |
| Omavaraisuusaste | 59,4 % | 58,4 % | 63,4 % | 72,1 % | 60,3 % |
| Quick ratio | 1,59 | 1,57 | 1,66 | 1,90 | 1,58 |
| Current ratio | 1,59 | 1,57 | 1,66 | 1,90 | 1,58 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,0 % | 17,6 % | 10,9 % | 8,8 % | 10,3 % |
| Oman pääoman tuotto | -0,8 % | 2,3 % | 3,3 % | 3,2 % | 7,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Oma pääoma | 890 t€ | 909 t€ | 892 t€ | 880 t€ | 852 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 394 t€ | 193 t€ | 280 t€ | 437 t€ | 448 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 4,7 M€ | 3,9 M€ | 5,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 25 € | 90 € | 27 t€ | 175 € | 24 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -1,3 M€ | -1,5 M€ | -3,5 M€ | -2,8 M€ | -4,0 M€ |
| Henkilöstökulut | -1,9 M€ | -1,7 M€ | -887 t€ | -759 t€ | -912 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -8 830 € | -19 t€ | -15 t€ | -23 t€ | -158 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -463 t€ | -449 t€ | -306 t€ | -291 t€ | -362 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -16 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 18 t€ | 83 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 842 € | 389 € | 411 € | 14 t€ | -1 454 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 777 € | 28 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 81 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -6 371 € | -5 339 € | -3 960 € | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 777 € | 21 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 65 t€ |
Tase
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 529 t€ | 538 t€ | 555 t€ | 537 t€ | 524 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € |
| Saamiset | 556 t€ | 807 t€ | 552 t€ | 271 t€ | 424 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 394 t€ | 193 t€ | 280 t€ | 437 t€ | 448 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 968 t€ | 1,0 M€ | 851 t€ | 727 t€ | 890 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Oma pääoma | 890 t€ | 909 t€ | 892 t€ | 880 t€ | 852 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 608 t€ | 648 t€ | 514 t€ | 383 t€ | 562 t€ |
| Vieras pääoma | 608 t€ | 648 t€ | 514 t€ | 383 t€ | 562 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (61)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 4,7 M€ | 3,9 M€ | 5,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 25 € | 90 € | 27 t€ | 175 € | 24 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -1,3 M€ | -1,5 M€ | -3,5 M€ | -2,8 M€ | -4,0 M€ |
| Henkilöstökulut | -1,9 M€ | -1,7 M€ | -887 t€ | -759 t€ | -912 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -8 830 € | -19 t€ | -15 t€ | -23 t€ | -158 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -463 t€ | -449 t€ | -306 t€ | -291 t€ | -362 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -16 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 18 t€ | 83 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 842 € | 389 € | 411 € | 14 t€ | -1 454 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 777 € | 28 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 81 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -6 371 € | -5 339 € | -3 960 € | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 777 € | 21 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 65 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 529 t€ | 538 t€ | 555 t€ | 537 t€ | 524 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € |
| Saamiset | 556 t€ | 807 t€ | 552 t€ | 271 t€ | 424 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 394 t€ | 193 t€ | 280 t€ | 437 t€ | 448 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 968 t€ | 1,0 M€ | 851 t€ | 727 t€ | 890 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Oma pääoma | 890 t€ | 909 t€ | 892 t€ | 880 t€ | 852 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 608 t€ | 648 t€ | 514 t€ | 383 t€ | 562 t€ |
| Vieras pääoma | 608 t€ | 648 t€ | 514 t€ | 383 t€ | 562 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 191 t€ | 162 t€ | 86 t€ | 63 t€ | 75 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -1,5 M€ | -1,4 M€ | -729 t€ | -637 t€ | -748 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 369 € | 0 € | 15 t€ | 340 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | 0 € | 42 t€ | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | – | 0 € | -354 € |
| Eläkekulut | -275 t€ | -259 t€ | -132 t€ | -107 t€ | -143 t€ |
| Yhtiöjärjestyksen tai sääntöjen mukaiset rahastot | – | 0 € | 40 t€ | 40 t€ | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 26 t€ | 35 t€ | 40 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 7 111 € | 0 € | 13 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 3 920 € | 3 920 € | 3 920 € | 3 920 € | 3 920 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -8 830 € | -19 t€ | -15 t€ | -23 t€ | -158 t€ |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 39 t€ | 39 t€ | 91 t€ | 6 931 € | 2 394 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 386 t€ | 609 t€ | 346 t€ | 164 t€ | 317 t€ |
| Sijoitukset | 503 t€ | 503 t€ | 507 t€ | 507 t€ | 474 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -47 t€ | -42 t€ | -26 t€ | -15 t€ | -20 t€ |
| Ylikurssirahasto | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 7 111 € | 0 € | 13 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 0 € | – |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 40 t€ | 40 t€ | 0 € | 40 t€ | 40 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -6 777 € | 21 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 65 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 17 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Palvelujen ostot | -862 t€ | -1,1 M€ | -3,0 M€ | -2,4 M€ | -3,4 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 794 t€ | 785 t€ | 760 t€ | 750 t€ | 685 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 58 t€ |
| Muut erittelemättömät rahastot | 1 396 € | 1 396 € | 1 396 € | 1 396 € | 1 396 € |
| Ostot tilikauden aikana | -410 t€ | -384 t€ | -451 t€ | -426 t€ | -555 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 33 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 930 € | 62 € | 481 € | 4 € | 587 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 499 t€ | 499 t€ | 503 t€ | 503 t€ | 470 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 284 t€ | 263 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 146 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 17 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 83 t€ | 125 t€ | 85 t€ | 74 t€ | 89 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 554 t€ | 806 t€ | 551 t€ | 271 t€ | 424 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -87 € | -42 € | -71 € | -617 € | -2 381 € |
| Koneet ja kalusto | 26 t€ | 35 t€ | 40 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 133 t€ | 223 t€ | 316 t€ | 174 t€ | 283 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Jyväskylän Aluetaksi Oy kuuluu toimialaluokassa kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus ylimpään 10 %:iin (1240 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 8,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Jyväskylä
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta