Jyväskylän Aluetaksi Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 var omsättningen 3,6 M€ och rörelseresultatet -16 t€; soliditet 59,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 95 t€ och inkomstskatterna 19 t€. Offentliga köpare köpte för 12 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Ikäihmisten Ja Vammaisten Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 4,7 M€ | 3,9 M€ | 5,5 M€ |
| Förändring i omsättning | -2,6 % | -22,0 % | 21,0 % | -28,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -6 789 € | 46 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 241 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,2 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,0 % | 4,4 % |
| Rörelseresultat | -16 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 18 t€ | 83 t€ |
| Rörelsemarginal | -0,4 % | 0,7 % | 0,7 % | 0,5 % | 1,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -6 777 € | 21 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 65 t€ |
| Personalkostnader | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 887 t€ | 759 t€ | 912 t€ |
| Soliditet | 59,4 % | 58,4 % | 63,4 % | 72,1 % | 60,3 % |
| Kassalikviditet | 1,59 | 1,57 | 1,66 | 1,90 | 1,58 |
| Current ratio | 1,59 | 1,57 | 1,66 | 1,90 | 1,58 |
| Relativ skuldsättning | 17,0 % | 17,6 % | 10,9 % | 8,8 % | 10,3 % |
| Avkastning på eget kapital | -0,8 % | 2,3 % | 3,3 % | 3,2 % | 7,6 % |
| Balansomslutning | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Eget kapital | 890 t€ | 909 t€ | 892 t€ | 880 t€ | 852 t€ |
| Kassa och bank | 394 t€ | 193 t€ | 280 t€ | 437 t€ | 448 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 4,7 M€ | 3,9 M€ | 5,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 25 € | 90 € | 27 t€ | 175 € | 24 t€ |
| Material och tjänster | -1,3 M€ | -1,5 M€ | -3,5 M€ | -2,8 M€ | -4,0 M€ |
| Personalkostnader | -1,9 M€ | -1,7 M€ | -887 t€ | -759 t€ | -912 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -8 830 € | -19 t€ | -15 t€ | -23 t€ | -158 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -463 t€ | -449 t€ | -306 t€ | -291 t€ | -362 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -16 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 18 t€ | 83 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 842 € | 389 € | 411 € | 14 t€ | -1 454 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 777 € | 28 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 81 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -6 371 € | -5 339 € | -3 960 € | -16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 777 € | 21 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 65 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 529 t€ | 538 t€ | 555 t€ | 537 t€ | 524 t€ |
| Omsättningstillgångar | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € |
| Fordringar | 556 t€ | 807 t€ | 552 t€ | 271 t€ | 424 t€ |
| Kassa och bank | 394 t€ | 193 t€ | 280 t€ | 437 t€ | 448 t€ |
| Rörliga aktiva | 968 t€ | 1,0 M€ | 851 t€ | 727 t€ | 890 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Eget kapital | 890 t€ | 909 t€ | 892 t€ | 880 t€ | 852 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 608 t€ | 648 t€ | 514 t€ | 383 t€ | 562 t€ |
| Främmande kapital | 608 t€ | 648 t€ | 514 t€ | 383 t€ | 562 t€ |
Alla poster i bokslutet (61)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,6 M€ | 3,7 M€ | 4,7 M€ | 3,9 M€ | 5,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 25 € | 90 € | 27 t€ | 175 € | 24 t€ |
| Material och tjänster | -1,3 M€ | -1,5 M€ | -3,5 M€ | -2,8 M€ | -4,0 M€ |
| Personalkostnader | -1,9 M€ | -1,7 M€ | -887 t€ | -759 t€ | -912 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -8 830 € | -19 t€ | -15 t€ | -23 t€ | -158 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -463 t€ | -449 t€ | -306 t€ | -291 t€ | -362 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -16 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 18 t€ | 83 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 842 € | 389 € | 411 € | 14 t€ | -1 454 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 777 € | 28 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 81 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -6 371 € | -5 339 € | -3 960 € | -16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 777 € | 21 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 65 t€ |
| Bestående aktiva | 529 t€ | 538 t€ | 555 t€ | 537 t€ | 524 t€ |
| Omsättningstillgångar | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € |
| Fordringar | 556 t€ | 807 t€ | 552 t€ | 271 t€ | 424 t€ |
| Kassa och bank | 394 t€ | 193 t€ | 280 t€ | 437 t€ | 448 t€ |
| Rörliga aktiva | 968 t€ | 1,0 M€ | 851 t€ | 727 t€ | 890 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Eget kapital | 890 t€ | 909 t€ | 892 t€ | 880 t€ | 852 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 608 t€ | 648 t€ | 514 t€ | 383 t€ | 562 t€ |
| Främmande kapital | 608 t€ | 648 t€ | 514 t€ | 383 t€ | 562 t€ |
| Pensionskostnader | -275 t€ | -259 t€ | -132 t€ | -107 t€ | -143 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -8 830 € | -19 t€ | -15 t€ | -23 t€ | -158 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 386 t€ | 609 t€ | 346 t€ | 164 t€ | 317 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 0 € | – |
| Materiella tillgångar | 26 t€ | 35 t€ | 40 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 794 t€ | 785 t€ | 760 t€ | 750 t€ | 685 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 554 t€ | 806 t€ | 551 t€ | 271 t€ | 424 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 191 t€ | 162 t€ | 86 t€ | 63 t€ | 75 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 83 t€ | 125 t€ | 85 t€ | 74 t€ | 89 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 33 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 930 € | 62 € | 481 € | 4 € | 587 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -87 € | -42 € | -71 € | -617 € | -2 381 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 133 t€ | 223 t€ | 316 t€ | 174 t€ | 283 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 17 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Material och förnödenheter | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € | 250 € |
| Övriga immateriella tillgångar | – | 0 € | 7 111 € | 0 € | 13 t€ |
| Långfristiga fordringar | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 0 € | – |
| Övriga fonder | 1 396 € | 1 396 € | 1 396 € | 1 396 € | 1 396 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 284 t€ | 263 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 146 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 40 t€ | 40 t€ | 0 € | 40 t€ | 40 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 7 111 € | 0 € | 13 t€ |
| Finansiella värdepapper | 17 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -6 777 € | 21 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 65 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 3 920 € | 3 920 € | 3 920 € | 3 920 € | 3 920 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 0 € | – |
| Placeringar | 503 t€ | 503 t€ | 507 t€ | 507 t€ | 474 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -47 t€ | -42 t€ | -26 t€ | -15 t€ | -20 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -410 t€ | -384 t€ | -451 t€ | -426 t€ | -555 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 39 t€ | 39 t€ | 91 t€ | 6 931 € | 2 394 € |
| Fonder enligt bolagsordningen eller stadgarna | – | 0 € | 40 t€ | 40 t€ | – |
| Köp av tjänster | -862 t€ | -1,1 M€ | -3,0 M€ | -2,4 M€ | -3,4 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 369 € | 0 € | 15 t€ | 340 € |
| Löner och arvoden | -1,5 M€ | -1,4 M€ | -729 t€ | -637 t€ | -748 t€ |
| Passiva | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | – | 0 € | -354 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 42 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 499 t€ | 499 t€ | 503 t€ | 503 t€ | 470 t€ |
| Maskiner och inventarier | 26 t€ | 35 t€ | 40 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 58 t€ |
| Överkursfond | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jyväskylän Aluetaksi Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 8,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Jyväskylä
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis