Mijo-Yhtiöt Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 1990. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -2 723 €; omavaraisuusaste 99,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 174 t€ ja tuloverot 35 t€.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 482 t€ | 361 t€ |
| Liikevaihdon muutos | – | -100,0 % | 33,7 % | – |
| Käyttökate | -2 723 € | -6 462 € | 24 t€ | 32 t€ |
| Käyttökate-% | – | – | 4,9 % | 8,9 % |
| Liikevoitto | -2 723 € | -6 462 € | 24 t€ | 32 t€ |
| Liikevoitto-% | – | – | 4,9 % | 8,9 % |
| Tilikauden tulos | 40 t€ | 139 t€ | 19 t€ | 50 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,6 % | 98,7 % | 99,6 % | 99,7 % |
| Quick ratio | 6,11 | 1,15 | 4,92 | 24,90 |
| Current ratio | 6,11 | 1,15 | 128,29 | 170,67 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 1,8 % | 2,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,1 % | 6,9 % | 0,9 % | 2,3 % |
| Taseen loppusumma | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 48 t€ | 27 t€ | 17 t€ | 184 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 482 t€ | 361 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 67 t€ | 64 t€ | 77 t€ | 73 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -2 528 € | -482 t€ | -351 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 70 t€ | -68 t€ | -53 t€ | -51 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 723 € | -6 462 € | 24 t€ | 32 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -53 t€ | 180 t€ | 0 € | 30 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 50 t€ | 174 t€ | 24 t€ | 62 t€ |
| Tuloverot | 10 t€ | -35 t€ | -4 713 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 40 t€ | 139 t€ | 19 t€ | 50 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 926 t€ | 926 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 246 € | 3 420 € | 25 t€ | 10 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 48 t€ | 27 t€ | 17 t€ | 184 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 49 t€ | 31 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 951 € | 27 t€ | 8 607 € | 7 370 € |
| Vieras pääoma | 7 951 € | 27 t€ | 8 607 € | 7 370 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 482 t€ | 361 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 67 t€ | 64 t€ | 77 t€ | 73 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -2 528 € | -482 t€ | -351 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 70 t€ | -68 t€ | -53 t€ | -51 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 723 € | -6 462 € | 24 t€ | 32 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -53 t€ | 180 t€ | 0 € | 30 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 50 t€ | 174 t€ | 24 t€ | 62 t€ |
| Tuloverot | 10 t€ | -35 t€ | -4 713 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 40 t€ | 139 t€ | 19 t€ | 50 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 926 t€ | 926 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 246 € | 3 420 € | 25 t€ | 10 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 48 t€ | 27 t€ | 17 t€ | 184 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 49 t€ | 31 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 951 € | 27 t€ | 8 607 € | 7 370 € |
| Vieras pääoma | 7 951 € | 27 t€ | 8 607 € | 7 370 € |
| Sijoitukset | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 667 t€ | 667 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 246 € | 3 420 € | 22 t€ | 10 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 489 € | 2 219 € | 3 200 € | 3 200 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 2 611 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 172 € | 2 348 € | 5 407 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -459 t€ | -325 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 40 t€ | 139 t€ | 19 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 246 € | 3 420 € | 25 t€ | 10 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 38 t€ | -1 107 € | 0 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 260 t€ | 260 t€ | 260 t€ | 260 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 290 € | 22 t€ | 0 € | 4 170 € |
| Vastattavaa | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 91 t€ | 181 t€ | 0 € | 30 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | – | 0 € | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -2 528 € | -11 t€ | -11 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 260 t€ | 260 t€ | 260 t€ | 260 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | 0 € | -13 t€ | -15 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 667 t€ | 667 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Mijo-Yhtiöt Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään neljännekseen (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€, 8,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.