Mijo-Yhtiöt Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1990. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -2 723 €; soliditet 99,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 174 t€ och inkomstskatterna 35 t€.
Esbo: 106 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 482 t€ | 361 t€ |
| Förändring i omsättning | – | -100,0 % | 33,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 723 € | -6 462 € | 24 t€ | 32 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | – | 4,9 % | 8,9 % |
| Rörelseresultat | -2 723 € | -6 462 € | 24 t€ | 32 t€ |
| Rörelsemarginal | – | – | 4,9 % | 8,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 40 t€ | 139 t€ | 19 t€ | 50 t€ |
| Soliditet | 99,6 % | 98,7 % | 99,6 % | 99,7 % |
| Kassalikviditet | 6,11 | 1,15 | 4,92 | 24,90 |
| Current ratio | 6,11 | 1,15 | 128,29 | 170,67 |
| Relativ skuldsättning | – | – | 1,8 % | 2,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 % | 6,9 % | 0,9 % | 2,3 % |
| Balansomslutning | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Kassa och bank | 48 t€ | 27 t€ | 17 t€ | 184 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 482 t€ | 361 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 67 t€ | 64 t€ | 77 t€ | 73 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -2 528 € | -482 t€ | -351 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 70 t€ | -68 t€ | -53 t€ | -51 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 723 € | -6 462 € | 24 t€ | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -53 t€ | 180 t€ | 0 € | 30 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 50 t€ | 174 t€ | 24 t€ | 62 t€ |
| Inkomstskatt | 10 t€ | -35 t€ | -4 713 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 40 t€ | 139 t€ | 19 t€ | 50 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 926 t€ | 926 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 246 € | 3 420 € | 25 t€ | 10 € |
| Kassa och bank | 48 t€ | 27 t€ | 17 t€ | 184 t€ |
| Rörliga aktiva | 49 t€ | 31 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 7 951 € | 27 t€ | 8 607 € | 7 370 € |
| Främmande kapital | 7 951 € | 27 t€ | 8 607 € | 7 370 € |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 482 t€ | 361 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 67 t€ | 64 t€ | 77 t€ | 73 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -2 528 € | -482 t€ | -351 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 70 t€ | -68 t€ | -53 t€ | -51 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 723 € | -6 462 € | 24 t€ | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -53 t€ | 180 t€ | 0 € | 30 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 50 t€ | 174 t€ | 24 t€ | 62 t€ |
| Inkomstskatt | 10 t€ | -35 t€ | -4 713 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 40 t€ | 139 t€ | 19 t€ | 50 t€ |
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 926 t€ | 926 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 246 € | 3 420 € | 25 t€ | 10 € |
| Kassa och bank | 48 t€ | 27 t€ | 17 t€ | 184 t€ |
| Rörliga aktiva | 49 t€ | 31 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 7 951 € | 27 t€ | 8 607 € | 7 370 € |
| Främmande kapital | 7 951 € | 27 t€ | 8 607 € | 7 370 € |
| Placeringar | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 667 t€ | 667 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 246 € | 3 420 € | 22 t€ | 10 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 489 € | 2 219 € | 3 200 € | 3 200 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 2 611 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 172 € | 2 348 € | 5 407 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | -459 t€ | -325 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 40 t€ | 139 t€ | 19 t€ | 50 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 246 € | 3 420 € | 25 t€ | 10 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 38 t€ | -1 107 € | 0 € | – |
| Materiella tillgångar | 260 t€ | 260 t€ | 260 t€ | 260 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 290 € | 22 t€ | 0 € | 4 170 € |
| Passiva | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 91 t€ | 181 t€ | 0 € | 30 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | – | 0 € | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -2 528 € | -11 t€ | -11 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 260 t€ | 260 t€ | 260 t€ | 260 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | 0 € | -13 t€ | -15 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 667 t€ | 667 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Mijo-Yhtiöt Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€, 8,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.