Journalist Productions Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1990. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 486 t€ ja liikevoitto 285 t€; omavaraisuusaste 44,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 189 t€ ja tuloverot 38 t€.
Helsinki: 311 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 486 t€ | 330 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 47,5 % | – |
| Käyttökate | 284 t€ | 208 t€ |
| Käyttökate-% | 58,4 % | 63,1 % |
| Liikevoitto | 285 t€ | 209 t€ |
| Liikevoitto-% | 58,5 % | 63,3 % |
| Tilikauden tulos | 293 t€ | 208 t€ |
| Henkilöstökulut | -30 t€ | -30 t€ |
| Omavaraisuusaste | 44,6 % | 39,6 % |
| Quick ratio | 1,29 | 0,97 |
| Current ratio | 1,29 | 0,97 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 252,2 % | 322,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 29,6 % | 29,9 % |
| Taseen loppusumma | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Oma pääoma | 988 t€ | 695 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 26 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 486 t€ | 330 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 75 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 30 t€ | 30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 918 € | 874 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 95 t€ | 90 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 285 t€ | 209 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -52 t€ | -47 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 337 t€ | 256 t€ |
| Tuloverot | 44 t€ | 48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 293 t€ | 208 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Saamiset | 96 t€ | 44 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 26 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 779 t€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 988 t€ | 695 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 468 t€ | 511 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 782 t€ | 800 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 486 t€ | 330 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 75 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 30 t€ | 30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 918 € | 874 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 95 t€ | 90 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 285 t€ | 209 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -52 t€ | -47 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 337 t€ | 256 t€ |
| Tuloverot | 44 t€ | 48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 293 t€ | 208 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Saamiset | 96 t€ | 44 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 26 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 779 t€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 988 t€ | 695 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 468 t€ | 511 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 782 t€ | 800 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 20 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 29 t€ | 6 279 € |
| Sijoitukset | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 062 € | 8 311 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 693 t€ | 485 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 183 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 380 t€ | 380 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 68 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 293 t€ | 208 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 1 135 € | 1 135 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 96 t€ | 44 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 19 t€ | 29 t€ |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 68 t€ | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 755 € | 2 623 € |
| Palkat ja palkkiot | 30 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 128 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 0 € | 38 t€ |
| Vastattavaa | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 297 € | 1 190 € |
| Muut henkilösivukulut | 0 € | -176 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 468 t€ | 511 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 755 € | 2 623 € |
| Muut arvopaperit | 889 t€ | 709 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 889 t€ | 709 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 918 € | 874 € |
| Palvelujen ostot | 75 t€ | 0 € |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 2 500 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 43 t€ | 43 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 24 t€ | 250 t€ |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | 0 € | 68 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 4 029 € | 8 000 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Journalist Productions Oy kuuluu toimialaluokassa elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto ylimpään 10 %:iin (440 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€, 18-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.