Journalist Productions Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1990. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 486 t€ och rörelseresultatet 285 t€; soliditet 44,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 189 t€ och inkomstskatterna 38 t€.
Helsingfors: 311 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 486 t€ | 330 t€ |
| Förändring i omsättning | 47,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 284 t€ | 208 t€ |
| Rörelsebidrag % | 58,4 % | 63,1 % |
| Rörelseresultat | 285 t€ | 209 t€ |
| Rörelsemarginal | 58,5 % | 63,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 293 t€ | 208 t€ |
| Personalkostnader | -30 t€ | -30 t€ |
| Soliditet | 44,6 % | 39,6 % |
| Kassalikviditet | 1,29 | 0,97 |
| Current ratio | 1,29 | 0,97 |
| Relativ skuldsättning | 252,2 % | 322,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,6 % | 29,9 % |
| Balansomslutning | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Eget kapital | 988 t€ | 695 t€ |
| Kassa och bank | 23 t€ | 26 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 486 t€ | 330 t€ |
| Material och tjänster | 75 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | 30 t€ | 30 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 918 € | 874 € |
| Övriga rörelsekostnader | 95 t€ | 90 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 285 t€ | 209 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -52 t€ | -47 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 337 t€ | 256 t€ |
| Inkomstskatt | 44 t€ | 48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 293 t€ | 208 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Fordringar | 96 t€ | 44 t€ |
| Kassa och bank | 23 t€ | 26 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 779 t€ |
| Aktiva | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 988 t€ | 695 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 468 t€ | 511 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 782 t€ | 800 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 486 t€ | 330 t€ |
| Material och tjänster | 75 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | 30 t€ | 30 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 918 € | 874 € |
| Övriga rörelsekostnader | 95 t€ | 90 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 285 t€ | 209 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -52 t€ | -47 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 337 t€ | 256 t€ |
| Inkomstskatt | 44 t€ | 48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 293 t€ | 208 t€ |
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Fordringar | 96 t€ | 44 t€ |
| Kassa och bank | 23 t€ | 26 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 779 t€ |
| Aktiva | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 988 t€ | 695 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 468 t€ | 511 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 782 t€ | 800 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 380 t€ | 380 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 1 135 € | 1 135 € |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | 0 € | 68 t€ |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 68 t€ | 0 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 2 500 € | 0 € |
| Övriga värdepapper | 889 t€ | 709 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 293 t€ | 208 t€ |
| Finansiella värdepapper | 889 t€ | 709 t€ |
| Maskiner och inventarier | 2 755 € | 2 623 € |
| Övriga aktier och andelar | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 183 t€ | 50 t€ |
| Passiva | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 20 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 128 t€ | 69 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 19 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 0 € | 38 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 062 € | 8 311 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 43 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 96 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 29 t€ | 6 279 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 4 029 € | 8 000 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 693 t€ | 485 t€ |
| Placeringar | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 918 € | 874 € |
| Materiella tillgångar | 2 755 € | 2 623 € |
| Köp av tjänster | 75 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 68 t€ | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 468 t€ | 511 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 24 t€ | 250 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 297 € | 1 190 € |
| Övriga lönebikostnader | 0 € | -176 € |
| Löner och arvoden | 30 t€ | 30 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Journalist Productions Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen produktion av film, video och tv-program (440 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 18 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.