Valkeakosken Lääkärikeskus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 1988. Tilikaudella, joka päättyi 30.11.2025, liikevaihto oli 231 t€ ja liikevoitto 150 t€; omavaraisuusaste 99,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 226 t€ ja tuloverot 46 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 231 t€ | 213 t€ | 273 t€ | 205 t€ | 135 t€ | 151 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 8,8 % | -22,0 % | 32,8 % | 51,7 % | -10,6 % | – |
| Käyttökate | 150 t€ | 135 t€ | 182 t€ | 131 t€ | 87 t€ | 79 t€ |
| Käyttökate-% | 64,7 % | 63,5 % | 66,9 % | 63,7 % | 64,1 % | 52,4 % |
| Liikevoitto | 150 t€ | 134 t€ | 182 t€ | 130 t€ | 86 t€ | 77 t€ |
| Liikevoitto-% | 65,0 % | 63,1 % | 66,9 % | 63,2 % | 63,8 % | 50,5 % |
| Tilikauden tulos | 194 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 166 t€ | 176 t€ | 138 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,6 % | 99,4 % | 99,1 % | 98,7 % | 99,7 % | 95,8 % |
| Quick ratio | 22,67 | 12,64 | 12,45 | 7,29 | 38,09 | 2,59 |
| Current ratio | 22,67 | 12,64 | 12,45 | 7,29 | 38,09 | 2,59 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 3,4 % | 5,6 % | 6,2 % | 10,9 % | 4,3 % | 48,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 10,1 % | 9,7 % | 11,5 % | 9,4 % | 10,1 % | 8,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 156 t€ | 129 t€ | 183 t€ | 138 t€ | 208 t€ | 143 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 231 t€ | 213 t€ | 273 t€ | 205 t€ | 135 t€ | 151 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 274 € | 1 638 € | 3 917 € | 8 748 € | 18 t€ | 415 € |
| Materiaalit ja palvelut | 55 t€ | -51 t€ | -61 t€ | -44 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 593 € | -791 € | 0 € | -1 038 € | -346 € | -2 834 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ | -29 t€ | -33 t€ | -39 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 150 t€ | 134 t€ | 182 t€ | 130 t€ | 86 t€ | 77 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -92 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 78 t€ | 133 t€ | 84 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 243 t€ | 226 t€ | 265 t€ | 208 t€ | 220 t€ | 161 t€ |
| Tuloverot | 49 t€ | -45 t€ | -53 t€ | -41 t€ | -44 t€ | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 194 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 166 t€ | 176 t€ | 138 t€ |
Tase
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Saamiset | 22 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 15 t€ | 49 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 156 t€ | 129 t€ | 183 t€ | 138 t€ | 208 t€ | 143 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 178 t€ | 150 t€ | 209 t€ | 163 t€ | 224 t€ | 192 t€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 855 € | 12 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 5 869 € | 74 t€ |
| Vieras pääoma | 7 855 € | 12 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 5 869 € | 74 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 231 t€ | 213 t€ | 273 t€ | 205 t€ | 135 t€ | 151 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 274 € | 1 638 € | 3 917 € | 8 748 € | 18 t€ | 415 € |
| Materiaalit ja palvelut | 55 t€ | -51 t€ | -61 t€ | -44 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 593 € | -791 € | 0 € | -1 038 € | -346 € | -2 834 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ | -29 t€ | -33 t€ | -39 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 150 t€ | 134 t€ | 182 t€ | 130 t€ | 86 t€ | 77 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -92 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 78 t€ | 133 t€ | 84 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 243 t€ | 226 t€ | 265 t€ | 208 t€ | 220 t€ | 161 t€ |
| Tuloverot | 49 t€ | -45 t€ | -53 t€ | -41 t€ | -44 t€ | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 194 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 166 t€ | 176 t€ | 138 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Saamiset | 22 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 15 t€ | 49 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 156 t€ | 129 t€ | 183 t€ | 138 t€ | 208 t€ | 143 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 178 t€ | 150 t€ | 209 t€ | 163 t€ | 224 t€ | 192 t€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 855 € | 12 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 5 869 € | 74 t€ |
| Vieras pääoma | 7 855 € | 12 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 5 869 € | 74 t€ |
| Sijoitukset | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 0 € | 0 € | 18 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 435 € | 7 692 € | 7 411 € | 1 030 € | 1 788 € | 67 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 933 € | 7 745 € | 4 851 € | 3 300 € | 1 093 € | 1 906 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 420 € | 562 € | 227 € | 4 284 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 14 t€ | 14 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 33 € | -255 € | 0 € | – | 0 € | -11 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 194 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 166 t€ | 176 t€ | 138 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 22 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 97 € | -214 € | -184 € | -50 € | -9 863 € | -597 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 184 € | 9 777 € | 7 405 € | 7 405 € | 8 443 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 3 626 € | 9 147 € | 17 t€ | 4 081 € | 6 703 € |
| Vastattavaa | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 729 € | 5 923 € | 2 085 € | 0 € | 0 € | 10 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 7 405 € | 7 405 € | 7 405 € | 7 405 € | 7 405 € | 7 405 € |
| Koneet ja kalusto | 1 779 € | 2 372 € | 0 € | 0 € | 1 038 € | 8 502 € |
| Saamiset omistusyhteysyrityksiltä (sijoitukset) | 194 t€ | 210 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 593 € | -791 € | 0 € | -1 038 € | -346 € | -2 834 € |
| Palvelujen ostot | 55 t€ | -50 t€ | -61 t€ | -44 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 36 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 90 t€ | 86 t€ | 81 t€ | 78 t€ | 143 t€ | 85 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Valkeakosken Lääkärikeskus Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään neljännekseen (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 2,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.