Valkeakosken Lääkärikeskus Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 30.11.2025 var omsättningen 231 t€ och rörelseresultatet 150 t€; soliditet 99,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 226 t€ och inkomstskatterna 46 t€.
Tammerfors: 53 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 231 t€ | 213 t€ | 273 t€ | 205 t€ | 135 t€ | 151 t€ |
| Förändring i omsättning | 8,8 % | -22,0 % | 32,8 % | 51,7 % | -10,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 150 t€ | 135 t€ | 182 t€ | 131 t€ | 87 t€ | 79 t€ |
| Rörelsebidrag % | 64,7 % | 63,5 % | 66,9 % | 63,7 % | 64,1 % | 52,4 % |
| Rörelseresultat | 150 t€ | 134 t€ | 182 t€ | 130 t€ | 86 t€ | 77 t€ |
| Rörelsemarginal | 65,0 % | 63,1 % | 66,9 % | 63,2 % | 63,8 % | 50,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 194 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 166 t€ | 176 t€ | 138 t€ |
| Soliditet | 99,6 % | 99,4 % | 99,1 % | 98,7 % | 99,7 % | 95,8 % |
| Kassalikviditet | 22,67 | 12,64 | 12,45 | 7,29 | 38,09 | 2,59 |
| Current ratio | 22,67 | 12,64 | 12,45 | 7,29 | 38,09 | 2,59 |
| Relativ skuldsättning | 3,4 % | 5,6 % | 6,2 % | 10,9 % | 4,3 % | 48,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 % | 9,7 % | 11,5 % | 9,4 % | 10,1 % | 8,1 % |
| Balansomslutning | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Kassa och bank | 156 t€ | 129 t€ | 183 t€ | 138 t€ | 208 t€ | 143 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 231 t€ | 213 t€ | 273 t€ | 205 t€ | 135 t€ | 151 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 274 € | 1 638 € | 3 917 € | 8 748 € | 18 t€ | 415 € |
| Material och tjänster | 55 t€ | -51 t€ | -61 t€ | -44 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 593 € | -791 € | 0 € | -1 038 € | -346 € | -2 834 € |
| Övriga rörelsekostnader | 27 t€ | -29 t€ | -33 t€ | -39 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 150 t€ | 134 t€ | 182 t€ | 130 t€ | 86 t€ | 77 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -92 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 78 t€ | 133 t€ | 84 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 243 t€ | 226 t€ | 265 t€ | 208 t€ | 220 t€ | 161 t€ |
| Inkomstskatt | 49 t€ | -45 t€ | -53 t€ | -41 t€ | -44 t€ | -23 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 194 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 166 t€ | 176 t€ | 138 t€ |
Balansräkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Fordringar | 22 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 15 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 156 t€ | 129 t€ | 183 t€ | 138 t€ | 208 t€ | 143 t€ |
| Rörliga aktiva | 178 t€ | 150 t€ | 209 t€ | 163 t€ | 224 t€ | 192 t€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 7 855 € | 12 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 5 869 € | 74 t€ |
| Främmande kapital | 7 855 € | 12 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 5 869 € | 74 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 231 t€ | 213 t€ | 273 t€ | 205 t€ | 135 t€ | 151 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 274 € | 1 638 € | 3 917 € | 8 748 € | 18 t€ | 415 € |
| Material och tjänster | 55 t€ | -51 t€ | -61 t€ | -44 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 593 € | -791 € | 0 € | -1 038 € | -346 € | -2 834 € |
| Övriga rörelsekostnader | 27 t€ | -29 t€ | -33 t€ | -39 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 150 t€ | 134 t€ | 182 t€ | 130 t€ | 86 t€ | 77 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -92 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 78 t€ | 133 t€ | 84 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 243 t€ | 226 t€ | 265 t€ | 208 t€ | 220 t€ | 161 t€ |
| Inkomstskatt | 49 t€ | -45 t€ | -53 t€ | -41 t€ | -44 t€ | -23 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 194 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 166 t€ | 176 t€ | 138 t€ |
| Bestående aktiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Fordringar | 22 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 15 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 156 t€ | 129 t€ | 183 t€ | 138 t€ | 208 t€ | 143 t€ |
| Rörliga aktiva | 178 t€ | 150 t€ | 209 t€ | 163 t€ | 224 t€ | 192 t€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 7 855 € | 12 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 5 869 € | 74 t€ |
| Främmande kapital | 7 855 € | 12 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 5 869 € | 74 t€ |
| Placeringar | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 0 € | 0 € | 18 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 435 € | 7 692 € | 7 411 € | 1 030 € | 1 788 € | 67 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 36 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 933 € | 7 745 € | 4 851 € | 3 300 € | 1 093 € | 1 906 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 420 € | 562 € | 227 € | 4 284 € | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 14 t€ | 14 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 33 € | -255 € | 0 € | – | 0 € | -11 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 194 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 166 t€ | 176 t€ | 138 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 22 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 97 € | -214 € | -184 € | -50 € | -9 863 € | -597 € |
| Materiella tillgångar | 9 184 € | 9 777 € | 7 405 € | 7 405 € | 8 443 € | 16 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 3 626 € | 9 147 € | 17 t€ | 4 081 € | 6 703 € |
| Passiva | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 729 € | 5 923 € | 2 085 € | 0 € | 0 € | 10 € |
| Övriga materiella tillgångar | 7 405 € | 7 405 € | 7 405 € | 7 405 € | 7 405 € | 7 405 € |
| Maskiner och inventarier | 1 779 € | 2 372 € | 0 € | 0 € | 1 038 € | 8 502 € |
| Fordringar hos ägarintresseföretag (investeringar) | 194 t€ | 210 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 593 € | -791 € | 0 € | -1 038 € | -346 € | -2 834 € |
| Köp av tjänster | 55 t€ | -50 t€ | -61 t€ | -44 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Långfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 36 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 90 t€ | 86 t€ | 81 t€ | 78 t€ | 143 t€ | 85 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Valkeakosken Lääkärikeskus Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 2,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.