Invest Saarelainen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 1988. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 137 t€ ja liikevoitto -22 t€; omavaraisuusaste 100,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 602 t€ ja tuloverot 122 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 137 t€ | 730 t€ | 451 t€ | 78 t€ | 1,0 M€ | 238 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -81,3 % | 62,0 % | 481,3 % | -92,5 % | 331,7 % | – |
| Käyttökate | -59 t€ | 567 t€ | 215 t€ | 3,3 M€ | 298 t€ | -34 t€ |
| Käyttökate-% | -43,0 % | 77,6 % | 47,7 % | 4226,6 % | 29,0 % | -14,1 % |
| Liikevoitto | -22 t€ | 518 t€ | 137 t€ | 3,1 M€ | 297 t€ | -35 t€ |
| Liikevoitto-% | -16,2 % | 71,0 % | 30,3 % | 4054,1 % | 28,8 % | -14,7 % |
| Tilikauden tulos | 88 t€ | 536 t€ | 225 t€ | 2,8 M€ | 416 t€ | 3,1 M€ |
| Henkilöstökulut | -21 t€ | 5 214 € | 37 t€ | 8 647 € | 120 € | 80 € |
| Omavaraisuusaste | 100,0 % | 99,6 % | 99,2 % | 96,7 % | 98,9 % | 99,9 % |
| Quick ratio | 145,01 | 19,79 | 9,65 | 6,55 | 12,64 | 431,70 |
| Current ratio | 178,73 | 24,34 | 12,25 | 8,15 | 17,83 | 552,15 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,4 % | 10,3 % | 36,2 % | 914,5 % | 19,5 % | 7,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,4 % | 2,5 % | 1,1 % | 13,5 % | 2,3 % | 17,0 % |
| Taseen loppusumma | 21,3 M€ | 21,4 M€ | 21,1 M€ | 21,6 M€ | 18,4 M€ | 17,9 M€ |
| Oma pääoma | 21,3 M€ | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,9 M€ | 18,2 M€ | 17,9 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 163 t€ | 153 t€ | 152 t€ | 1,2 M€ | 246 t€ | 454 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 137 t€ | 730 t€ | 451 t€ | 78 t€ | 1,0 M€ | 238 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 21 t€ | 0 € | 3,5 M€ | 0 € | 8 113 € |
| Materiaalit ja palvelut | 262 € | 6 827 € | 736 € | 49 t€ | -624 t€ | -173 t€ |
| Henkilöstökulut | 21 t€ | -5 214 € | -37 t€ | -8 647 € | -120 € | -80 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 37 t€ | -49 t€ | -79 t€ | -134 t€ | -1 364 € | -1 466 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 101 t€ | -185 t€ | -199 t€ | -341 t€ | -107 t€ | -107 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -22 t€ | 518 t€ | 137 t€ | 3,1 M€ | 297 t€ | -35 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -125 t€ | 136 t€ | 179 t€ | 358 t€ | 194 t€ | 3,1 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 103 t€ | 654 t€ | 315 t€ | 3,5 M€ | 491 t€ | 3,1 M€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -118 t€ | -90 t€ | -682 t€ | -75 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 88 t€ | 536 t€ | 225 t€ | 2,8 M€ | 416 t€ | 3,1 M€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 19,5 M€ | 19,6 M€ | 19,1 M€ | 15,8 M€ | 14,8 M€ | 7,3 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 342 t€ | 342 t€ | 424 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 2,3 M€ |
| Saamiset | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 3,4 M€ | 2,3 M€ | 3,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 163 t€ | 153 t€ | 152 t€ | 1,2 M€ | 246 t€ | 454 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 5,8 M€ | 3,6 M€ | 10,6 M€ |
| Vastaavaa | 21,3 M€ | 21,4 M€ | 21,1 M€ | 21,6 M€ | 18,4 M€ | 17,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 21,3 M€ | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,9 M€ | 18,2 M€ | 17,9 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | – | 0 € | 1 539 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 75 t€ | 163 t€ | 709 t€ | 201 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 10 t€ | 75 t€ | 163 t€ | 709 t€ | 201 t€ | 21 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (63)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 137 t€ | 730 t€ | 451 t€ | 78 t€ | 1,0 M€ | 238 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 21 t€ | 0 € | 3,5 M€ | 0 € | 8 113 € |
| Materiaalit ja palvelut | 262 € | 6 827 € | 736 € | 49 t€ | -624 t€ | -173 t€ |
| Henkilöstökulut | 21 t€ | -5 214 € | -37 t€ | -8 647 € | -120 € | -80 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 37 t€ | -49 t€ | -79 t€ | -134 t€ | -1 364 € | -1 466 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 101 t€ | -185 t€ | -199 t€ | -341 t€ | -107 t€ | -107 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -22 t€ | 518 t€ | 137 t€ | 3,1 M€ | 297 t€ | -35 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -125 t€ | 136 t€ | 179 t€ | 358 t€ | 194 t€ | 3,1 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 103 t€ | 654 t€ | 315 t€ | 3,5 M€ | 491 t€ | 3,1 M€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -118 t€ | -90 t€ | -682 t€ | -75 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 88 t€ | 536 t€ | 225 t€ | 2,8 M€ | 416 t€ | 3,1 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 19,5 M€ | 19,6 M€ | 19,1 M€ | 15,8 M€ | 14,8 M€ | 7,3 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 342 t€ | 342 t€ | 424 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 2,3 M€ |
| Saamiset | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 3,4 M€ | 2,3 M€ | 3,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 163 t€ | 153 t€ | 152 t€ | 1,2 M€ | 246 t€ | 454 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 5,8 M€ | 3,6 M€ | 10,6 M€ |
| Vastaavaa | 21,3 M€ | 21,4 M€ | 21,1 M€ | 21,6 M€ | 18,4 M€ | 17,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 21,3 M€ | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,9 M€ | 18,2 M€ | 17,9 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | – | 0 € | 1 539 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 75 t€ | 163 t€ | 709 t€ | 201 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 10 t€ | 75 t€ | 163 t€ | 709 t€ | 201 t€ | 21 t€ |
| Eläkekulut | 95 € | 6 115 € | -6 033 € | -148 € | 0 € | 40 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 37 t€ | -49 t€ | -79 t€ | -134 t€ | -1 364 € | -1 466 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 582 t€ | 619 t€ | 709 t€ | 861 t€ | 410 t€ | 411 t€ |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | – | – | – | 0 € | 22 t€ | 2,8 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 21,2 M€ | 20,8 M€ | 20,7 M€ | 18,0 M€ | 17,8 M€ | 14,9 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 109 t€ | 135 t€ | 225 t€ | 1,2 M€ | 78 t€ | 1,3 M€ |
| Koneet ja kalusto | 107 t€ | 143 t€ | 232 t€ | 398 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 96 € | 2 207 € | 95 t€ | 3 338 € | 123 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 107 t€ | 133 t€ | 143 t€ | 167 t€ | 56 t€ | 101 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 74 t€ | 78 t€ | 84 t€ | 428 t€ | 180 t€ | 280 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 103 € | -2 € | -381 € | -106 € | -24 t€ | -283 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 9 191 € | 9 043 € | 11 t€ | 5 550 € | 5 512 € | 1 178 € |
| Muut arvopaperit | – | – | – | – | 0 € | 4,5 M€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 271 t€ | 118 t€ | 28 t€ | 7 900 € | 7 900 € | 7 900 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 461 t€ | 461 t€ | 461 t€ | 447 t€ | 392 t€ | 392 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | – | – | 0 € | 1 539 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | – | – | – | – | 0 € | 1,2 M€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset omistusyhteysyrityksiltä (sijoitukset) | – | – | – | – | 0 € | 520 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | -13 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 862 € | 64 t€ | 57 t€ | 700 t€ | 72 t€ | 0 € |
| Rahoitusarvopaperit | – | – | – | – | 0 € | 4,5 M€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | – | 0 € | -102 t€ | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 88 t€ | 536 t€ | 225 t€ | 2,8 M€ | 416 t€ | 3,1 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | 0 € | 17 t€ | 17 t€ |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | – | – | – | 0 € | 1 200 € | 0 € |
| Sijoitukset | 18,9 M€ | 18,9 M€ | 18,4 M€ | 14,9 M€ | 14,4 M€ | 6,9 M€ |
| Muut henkilösivukulut | 3 431 € | -1 116 € | -1 981 € | -1 051 € | -120 € | -120 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | – | – | – | 0 € | -389 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 719 € | 2 280 € | 82 t€ | 1,1 M€ | 4 612 € | 17 t€ |
| Palvelujen ostot | 262 € | 0 € | 0 € | -1 156 € | -889 € | -1 096 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 14 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 19 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 51 t€ | 58 t€ | 108 t€ | 32 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 17 t€ | -10 t€ | -29 t€ | -7 448 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 21,3 M€ | 21,4 M€ | 21,1 M€ | 21,6 M€ | 18,4 M€ | 17,9 M€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 342 t€ | 342 t€ | 424 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 2,3 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | 6 827 € | 736 € | 50 t€ | -623 t€ | 217 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | – | – | 0 € | 2 500 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 18,6 M€ | 18,8 M€ | 18,4 M€ | 14,9 M€ | 14,4 M€ | 6,4 M€ |
| Ylikurssirahasto | 6 819 € | 6 819 € | 6 819 € | 6 819 € | 6 819 € | 6 819 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Invest Saarelainen Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus ylimpään 10 %:iin (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 263 €, 65-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kuopio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta